کد خبر: 6966تاریخ انتشار : ۱۵:۵۷:۰۴ - دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

تحلیل انتخابات 29 اردیبهشت از زبان داوود سلیمانی در گفت و گوی اختصاصی با مستقل:

آرای خاکستری به نفع روحانی خواهد بود

با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری ، فعالیت احزاب و گروه ها شدت گرفته و هر گروهی سعی می کند با تشریح دیدگاه ها و نظریاتش افکار عمومی را با خود همراه کند.اطلاع از دیدگاه ها و اهداف و برنامه ها در جامعه ای که برای انتخاب اصلح تلاش می کند از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین دلیل به سراغ داوود سلیمانی فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم رفته ایم.

آرای خاکستری به نفع روحانی خواهد بود

با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری ، فعالیت احزاب و گروه ها شدت گرفته و هر گروهی سعی می کند با تشریح دیدگاه ها و نظریاتش افکار عمومی را با  خود همراه کند.اطلاع از دیدگاه ها و اهداف و برنامه ها در جامعه ای که برای انتخاب اصلح تلاش می کند از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین دلیل به سراغ داوود سلیمانی فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم رفته ایم. دکتر داوود سلیمانی از عناصر فعال جنبش دانشجویی است که طی هشت سال  دفاع مقدس از ایثارگران مطرح ستاد جنگ دانشگاهها بوده است. وی قبل ازنمایندگی مردم تهران در مجلس اصلاحات، مدتی عهده دار معاونت امور دانشجویی بود.در مجلس ششم هم از اعضای شاخص کمیسیون فرهنگی بود. نظریات و دیدگاه های وی درباره انتخابات و رقابت گروه ها را در زیر می خوانید.

– ارزیابی شما از میزان مشرکت مردم در این دوره از انتخابات چیست؟

مشارکت مردم در طول دوران پس از انقلاب و در یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری، به طور متوسط شصت و یک درصد(۲۵/۶۱ درصد)بوده است و در انتخابات ۹۲ این مشارکت بدلیل نوع عملکرد دولت و دلسردی مردم با کاهشی ۵/۵درصدی به( ۵/۵۵ درصد) رسید. این بار پیش بینی من مشارکت بیشتر مردم به دلیل عملکرد نسبتا قابل قبول دولت در آوار برداری و کنترل افسار گسیختگی های اقتصادی دولت گذشته و کاهش نرخ رشد تورم و رفع تحریم ها و امثال آن است.

همچنین با حضور برخی کاندیداهای چالشی و بیشتر رقابتی شدن انتخابات پیش بینی می شود که مردم مشارکت بیشتر ی در انتخابات خواهند داشت.

– تحلیل شما از ارایش سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان چبست؟

آرایش سیاسی در انتخابات پیش رو، بر اثر عوامل تاثیر گذار در جبهه ی اصول گرا به نفع جمنا رقم خواهد خورد هرچند که در جبهه ی اصولگرایان اگر وضع به همین شکل پیش برود و کاندیداهای آنان بتوانند به رقابت ها راه یابند تنوع کاندیدا خواهیم داشت . در جبهه ی اصلاحات نیز این امر تقریبا امکان وقوع دارد ولی نهایتا رقابت بین اقای روحانی و کاندیدا یا کاندیداهای جمنا خواهد بود.

– احمدی نژاد ادعا کرده   که رقابت این دوره سه قطبی خواهد بود آیا چنین چیزی محتمل است؟

البته امیدوارم زمینه ای ایجاد شود که جریان احمدی نژادی با حضور بقایی به دو دوره تخریب اقتصاد کشور پاسخ  دهد تا مردم عمق خرابی ها را در یابند. من ورود جریان احمدی نژادی ها را بطور طبیعی ممکن می دانم ولی از آنجا که عوامل دیگری در ورود و عدم ورود نهایی آنان موثر است بعید میدانم که به میدان رقابت وارد شوند . اما در مجموع معلوم است که ما در انتخابات پیش رو با تعدادی کاندیدا از هردو جناح کشور مواجه خواهیم شد. اما انتخابات چند قطبی نخواهد بود. مگر اتفاق خاصی بیفتد که همه امکان رقابت پیدا کنند.

– آیا اصولگرایان در نهایت با یک کاندیدای اصلی (رییسی )به میدان خواهند امد؟

چنانکه گفتم با توجه به سناریو های مطرح ،کمی باید تامل کرد. ببینید در جبهه ی اصولگرایی و اصلاح طلبی چند سناریو قابل پیش بینی است. جمنا شاید حداقل پنج کاندیدا را وارد رقابت کند   و هدفش این باشد که با تکثر کاندیدا انتخابات را به دور دوم ببرد و آنجا روحانی را از میدان بدر کند چون آرای دور دوم روحانی را شکننده ارزیابی می  کنند . از سوی دیگر امکان پیروزی در دور اول با کاندیدای واحد در مقابل روحانی را بعید میداند. سناریوی دیگر و قابل پیش بینی اصولگرایان حفظ کاندیداها تا مرحله ی آخر و نهایتا کناره گیری آنان به نفع کسی است که در طول رقابت ها بر اساس نظر سنجی ها دارای پایگاه و رای بیشتری است و دعوت کردن مردم طرفدار کاندیداهای مستعفی ،به نفع کاندیدای باقیمانده. تا بتوانند شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشند.

در نقطه مقابل اصلاح طلبانند که با یک کاندیدای اصلی وارد خواهند شد ولی در میان اصلاح طلبان نام های دیگری نیز مطرح شده است که انان بنا دارند کاندیدا بشوند یا براساس برخی اخبار احزاب متبوع آنان بعنوان کاندیدای پوششی آنان را مطرح می کنند. هرچند این اقدام ریشه در نگرانی آنان برای رد صلاحیت اقای روحانی دارد، اما به هر حال شاید ما با کاندیداهای دیگری نیز مواجه باشیم. پس در این جبهه نیز دو سناریو میتواند قابل پیش بینی باشد . اینکه اصلاح طلبان با کاندیدای واحد تا پایان رقابت ها بمانند و تنها از یک کاندیدا یعنی شخص روحانی حمایت کنند  که این بسیار محتمل و نزدیک به واقعیت است.  سناریوی دیگر آنست که در صورت نبود روحانی در رقابت ها شخص دیگری که ثبت نام کرده و تایید شده وارد  شود که من این را ضعیف میدانم.

البته یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که سناریوی تخریب توسط  برخی افراد در میان اصلاح طلبان است. این امر به منظور ریزش رای روحانی به نفع اصول گراها صورت می گیرد که اگر نا اگاهانه باشد، یک خطای استراتژیک به وقوع می پیوندد و آن ثبت نام کاندیداهایی با نام اصلاح طلب برای رقابت با روحانی است. که متاسفانه    برخی اشخاص –  و نه احزاب اصلاح طلب – با انگیزه های شخصی و در مخالفت با روحانی و رییس دولت اصلاحات ، دست به این کار خطا میزنند. هرچند میدانند که در عرصه رقابت ها جز به نفع رقیب کاری انجام نخواهند داد و پیروز نخواهند بود.

– آیا رییسی در رقابت با روحانی حرفی برای گفتن خواهد داشت؟

ببینید بالاخره در انتخابات پیش رو به میزانی که کاندیداها دارای حاشیه های بحث برانگیز و اختلافی باشند میدان رقابت برای آنان نیازمند گفتگو و یا مناظره برای پاسخ به سوالاتی است که با دانستن مردم در رای آنان تاثیر دارد. آقای رئیسی شخصیتی است که به هرحال بعید است به برخی حاشیه ها ورود کند ولی فکر کنم آقای روحانی بیشتر از عامل عملکرد و بیلان کاری دولت خود و مقایسه ی با گذشته وارد این رقابت ها شود بنابراین به لحاظ تجربه و عملکرد از رقیب خود در حوزه های اجرایی حرف های قابل قبول تری خواهد داشت و مردم هم این تجربه ی موفق آقای روحانی را پس از آن وضعیت که هفت قطعنامه علیه کشور صادر شده بود و آن اقتصاد ویرانی که دولت احمدی نژاد به ارث گذاشت، و کارهایی که دولت برای رفع این معضلات انجام داد، بخاطر دارند و به نظر بنده آقای روحانی من جمیع جهات دست برتر را خواهد داشت.

– موقعیت روحانی را در این دوره چگونه ارزیابی می کنید؟

همانطور که‌گفتم در نهایت اقای روحانی با لحاظ کردن خدمات تا کنونش بطور طبیعی آرای بهتری از رقبا خواهد داشت.

اما در اینجا باید چند عامل را در پیروزی و یا عدم پیروزی اقای روحانی در نظر بگیریم. ببینید علیرغم تمامی کارهایی که دولت در این چهار سال انجام داده اما این امر برای توده های مردم چندان ملموس نیست. دولت روحانی شیب تند تورم را کاهش داده ولی مردم در زندگی خود ان را لمس نمی کنند و لذا با تبلیغات مخالفین وضع را بدتر هم میدانند.این وظیفه نخبگان ،دانشجویان و دانشگاهیان و معلمان و فرهنگیان و سایر اقشار اگاه جامعه است که باید قدرت مقایسه ی مردم و فهم اقتصادی انان را ارتقا دهند .حال انکه کمتر این کار صورت گرفته و رسانه دولت نیز در این امر چندان توفیق نداشته است.

دیگر انکه این امر میتواند به کاهش رای از سبد روحانی بیانجامد و با ظهور  کاندیدایی که وعده ی یارانه پنج شش برابری بدهد اختیار از کف مردم محروم به در رفته و رای پوپولیستی کار خود را بکند. اما این یک سوی قضیه است. سوی دیگر قضیه ان است که ارای خاموش و یا خاکستری در اینجا بتواند در جریان رقابت بین عقلانیت و پوپولیسم ،به نفع عقلانیت و تامین منافع ملت به عرصه ی انتخابات وارد شود. حضور این طیف خاموش برگ برنده جریان اصلاحی واقای روحانی خواهد بود. که قابل پیش بینی دقیق نیست ولی من احتمال حضور انان را در این انتخابات زیاد میدانم.

-دلواپسان برای تنزل رای قبلی روی مسایل اقتصادی مانور خواهند داد ایا با این حربه می توانند روحانی را به مخاطره بیندازند؟

در سوال قبل گفتم اتفاقا پاشنه اشیل دولت، تبلیغات سوء مخالفین   در امر معیشت توده های فرودست جامعه است. حقیقت ان  است که حجم مشکلات به ارث رسیده از دولت گذشته توسط دولت اقای روحانی ، در ظرف این چهار سال ،به شدت کاهش یافته اما چنانکه گفته شد با توجه به مشکلات معیشتی مردم و علیرغم تلاش دولت برای رفع ان پیش مردم ملموس نیست. البته ارجاع دهی لازم است یعنی باید مردم را به مقایسه ی دو وضعیت رفاه و تورم در دو دولت ارجاع داد. مثلا وضعیت درمان در دوره ی احمدی نژاد با حال  که مخارج ان در بیمارستان های دولتی حدود ده درصد کل هزینه درمان شده و بیش از چهل درصد در مقایسه با وضعیت دوره گذشته، ارزانتر شده و هزینه ها کاهش داشته است. یا ارجاع به روند صعودی قیمت ها و مقایسه ان ووو.. این ارجاع دهی میتواند بسیاری از سو تفاهم ها را برطرف کرده و حربه را از رقبا بگیرد. اگر دانشگاهیان و فرهنگیان اعم از استادان و معلمان و دانشجویان به عنوان گروه مرجع و فرهیخته و با سواد جامعه، بتوانند در این ارجاع دهی و در زمینه های متنوع اقتصادی در تولید و درامد و صادرات و … خوب عمل کنند ،مردم نیز ضمن درک شرایط کشور به چرایی حضور در انتخابات و تداوم کار دولت رای خواهند داد.

– به نظر شما حامیان جامعه مدنی و ارای خاکستری چه راهی رادر انتخابات اتی دنبال می کنند؟

به نظر من اگر برخی کاندیداهای جناح اصولگرا به صورت جدی وارد عرصه شوند ارای خاکستری برای جلوگیری از روند دولت احمدی نژاد و تفکری که ان وضعیت را بوجود اورد به میدان خواهند امد . ارای خاکستری و یا خاموش درست است که شاید به جریان های رایج سیاسی احساس وابستگی نکنند و حتی با انان مخالف باشند ولی به نظر من انان به منافع ملی و ایران عزیز حساس اند و در مواقع لزوم همین قشر به نجات کشور کمک کرده اند. انها به هر دلیلی امکان دارد من و شما راقبول نداشته باشند اما به این مرز و بوم عشق می ورزند و علیرغم بسباری از نامهربانی ها در صورت به خطر افتادن امنیت و منافع ملت در سطح و تراز ملی حتما پا به عرصه ی انتخابات خواهند گذاشت و از طریق صندوق های رای نظر خود را خواهند گفت.

به نظر می رسد این قشر اکنون در این وضعیت قرار گرفته  که ایا میخواهند سیاست های گذشته احمدی نژاد در اداره دولت به کار گرفته شود و یا نه ، خواهان تحول و تغییر در پسا برجام اند. پیش بینی من ان است که انان به روند تغییراتی که دولت روحانی اغاز کرده چه در بعد بین المللی و چه در زمینه سرمایه گذاری های خارجی و چه رشد بی سابقه صادرات غیر نفتی و چه صادرات نفت در تراز  مقبول قبل از دولت احمدی نژاد، و چه در زمینه اشتغال که رشد خوبی داشته است ووو به صحنه خواهند امد. رای های خاکستری همیشه  در مواقع حساس و ضروری توانسته اند تاثیر بسزایی داشته باشند.

-آیا روحانی دو دوره ای خواهد شد؟

این سوال بستگی به نوع سناریویی  دارد که دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب بکار خواهند گرفت. من به این سناریوها در سوالهای قبل مشخصا پرداختم و این امر را در یکی از سناریوها محتمل دانستم آنجا که تعدد کاندیدا در هر دو جریان داشته باشیم این امر محتمل تر است.

-به نظر شما درانتخابات شوراها کدام لیست فاتح پنجمین شورا خواهد بود؟

سوال سختی است چون همینطوری نمی شود جواب قاطع داد . دنیای سیاست دنیای احتمالات قابل و غیر قابل پیش بینی است. این بسته به شرایط و عواملی دارد که به برخی از آن اشاره میکنم:

۱. اگر ما در درون خود به رقابت برنخیزیم و لیست های متعدد نداشته باشیم

۲. اگر لیست ما کاندیداهای وزین و سنگین که دارای تجارب خوب در مدیریت شهری و سابقه ی موثر در شوراها و نهادهای عمومی داشته باشند

۳. اگر از اصحاب رانت و زد وبند و رفاقت و…….نباشند و بر اساس شایسته سالاری در لیست ‌نهایی قرار گیرند.

۵. اگر تبلیغ و معرفی لیست صورت گیرد

۶. و مهم تر از همه اگر رییس دولت اصلاحات بازهم “تکرار ” کند

این لیست فاتح کرسی های شورا خواهد بود.

کلمات کلیدی :