کد خبر: 6793تاریخ انتشار : ۰:۴۶:۵۶ - پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

گفت و گوی اختصاصی روزنامه "مستقل" با دکتر رمضان زاده

اصول‌گرایان به اجماع نمی‌رسند

اگر آقای رئیسی در این انتخابات حضور یابند، اصول‌گرایان مجبور می‌شوند پشت سر ایشان بایستند و این مسئله ،انتخابات را پرشور خواهد کرد. ولی اگر ایشان وارد صحنه نشوند و اصول‌گرایان به حال خودشان رها شوند امکان اجماع در آنان وجود ندارد.

اصول‌گرایان به اجماع نمی‌رسند

-به نظر شما آیا آقای رییسی وارد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری می‌شود؟

 

*آمدن ایشان می‌تواند میزان رقابت در انتخابات را افزایش دهد؛ به دلیل آنکه احتمالاً نهادهای انتصابی پشت سر آقای رئیسی قرار می‌گیرند. گرچه از هم‌اکنون صداوسیما این کار را آغاز کرده  که در واقع می‌تواند به نوعی به تقابل و دوقطبی شدن منجر شود که البته این مورد نظر رهبری نیست لیکن این اتفاق خواهد افتاد و منجر به پرشور گشتن انتخابات ۹۶ خواهد شد. درنهایت به نفع آقای روحانی هست که جناب رئیسی در انتخابات حضور یابند.

– حضور آقای رئیسی چه تأثیری بر اصول‌گرایان خواهد داشت؟

* اگر آقای رئیسی بیاید اصول‌گرایان مجبور می‌شوند از صحنه کنار روند که خود این مسئله منجر به کنار گذاشته شدن آنان خواهد شد. بنابراین انتخابات دوقطبی می‌گردد که از این نظر شور انتخاباتی ایجاد می‌شود. منتهی من در این تردید دارم که آیا پیدایش این وضعیت  مغایر با سیاست‌های رهبری هست یا خیر؟

-مسئله تایید صلاحیت مجدد دکتر روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

* به نظر من اقای کدخدایی  صرفاً یک اظهارنظر حقوقی کرده‌اند. البته با توجه به شخصیت حقوقی و جایگاه ایشان می‌توانستند چنین اظهارنظری داشته باشند لذا نباید از این موضوع برداشت سیاسی صورت گرفته و این مخوضوع بیش از حد مورد توجه قرار گیرد. آقای کدخدایی برحسب وظیفه این اظهارنظر را کرده اند.

-چه نهادی می تواند درباره عدم صلاحیت اقای روحانی نظر بدهد؟

*تشخیص عدم صلاحیت آقای روحانی بر عهده مجلس یا دیوان عالی کشور است. با توجه به اینکه هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاده می‌بایستی مبنا را براین گذاشت که آقای روحانی صاحب همه صلاحیت‌های ریاست‌جمهوری هستند. از این نظر من از صحبت‌های آقای کدخدایی احساس نگرانی نمی‌کنم.

-آیا اصول‌گرایان می‌توانند به اجماع برسند؟

* اگر آقای رئیسی در این انتخابات حضور یابند، اصول‌گرایان مجبور می‌شوند پشت سر ایشان بایستند و این مسئله ،انتخابات را پرشور خواهد کرد. ولی اگر ایشان وارد صحنه نشوند و اصول‌گرایان به حال خودشان رها شوند امکان  اجماع در آنان وجود ندارد.

-سابقه آقای رئیسی را چگونه می‌بینید؟

* ایشان سوابق خیلی روشنی در نزد مردم ندارند. آقای رئیسی یک قاضی بودند که در سازمان بازرسی کار می‌کردند. بنابراین از سابقه اجرایی لازم برخوردار نیستند. در دوره قبل به بسیاری از دوستان ما که سابقه دو دوره وزارت و سابقه معاونت ریاست‌جمهوری داشتند گفتند شما رجل سیاسی نیستید و سابقه اجرایی کافی ندارید. احتمالاً در این دوره هم شورای نگهبان با این معضل در مورد آقای رئیسی روبه‌رو خواهد بود که آیا ایشان دارای سابقه اجرایی کافی برای اداره کشورهست یا خیر؟

-یعنی صلاحیت آقای رئیسی ممکن است تایید نشود؟

* اگر مثل زمان آقای احمدی‌نژاد اغماض صورت گیرد بدیهی است که آقای رئیسی هم تأیید خواهند شد. ولی اگر اغماض نشود و معیارهای سخت‌گیرانه شورای نگهبان دربا ره رجل سیاسی رعایت شود من بعید می‌دانم که ایشان صاحب صلاحیت برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری باشند.