کد خبر: 50103تاریخ انتشار : ۱۶:۵۷:۴۹ - دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

قدیر گلکاریان- استاد دانشگاه

تلاش بی‌ثمر نتانیاهو در قبال ایران

روز پنجشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس برای بار دوم در دو ماه گذشته راهی مسکو شد تا با ولادیمیر پوتین دیدار کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از منابع موثق این دیدار در راستای متقاعد کردن رئیس جمهور روسیه برای خارج کردن نیروهای ایران از سوریه است. رسانه‌های رسمی به نقل از دیپلمات‌ها و ناظران اعلام داشته‌اند که بنیامین نتانیاهو محور اصلی گفتگوهای خود با پوتین را بر سر سوریه و ایران متمرکز خواهد کرد.

تلاش بی‌ثمر نتانیاهو در قبال ایران

روز پنجشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس برای بار دوم در دو ماه گذشته راهی مسکو شد تا با ولادیمیر پوتین دیدار کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از منابع موثق این دیدار در راستای متقاعد کردن رئیس جمهور روسیه برای خارج کردن نیروهای ایران از سوریه است. رسانه‌های رسمی به نقل از دیپلمات‌ها و ناظران اعلام داشته‌اند که بنیامین نتانیاهو محور اصلی گفتگوهای خود با پوتین را بر سر سوریه و ایران متمرکز خواهد کرد. این در حالی است که نتانیاهو تنها ۵ روز مانده به آغاز انتخابات در اسرائیل که پیش بینی می‌شود وی در برابر رقبای خود دچار چالش جدی خواهد شد، سعی دارد با ایجاد جو تبلیغاتی لازم در خصوص موفقیت بر سر دور کردن ایران از سوریه و همچنین بهره برداری از روسیه در خصوص انعقاد پیمان نظامی در رابطه با رعایت چارچوب حریم هوایی به موفقیت‌هایی برسد و آن را در کمپین تبلیغاتی خود علیه سایر رقبا بکار گیرد. دیدار نتانیاهو از مسکو در آغاز سال میلادی جدید انکار به دیدار دوره‌ای بدل شده است.

همین نکته از دید ناظران به دور نمانده و خود نتانیاهو هم با عطف به این برداشت، در اثنای سفرش اعلام داشته که دیدار و مذاکرات میان رهبران دو کشور روسیه و رژیم صهیونیستی به طور منظم بوده و در مورد وقایع سوریه و فراهم‌سازی زمینه‌های هماهنگی منظم در همکاری نظامی از اولویت‌های رژیم صهیونیستی است.

به نظر می‌رسد به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان از سوی ترامپ در چندی پیش نیز تنها به منزله حمایت روانی- تبلیغی از جایگاه بنیامین نتانیاهو می‌باشد که با واکنش‌های جدی اتحادیه اروپا و حتی اتحادیه کشورهای عربی شد. با این حال نتانیاهو سعی دارد به هر وسیله‌ای مناسبات خود را با رهبران جهان و به ویژه پوتین برجسته‌تر نشان دهد.

گفتنی است که مسکو در ماه سپتامبر گذشته برای یافتن سربازان مجهول اسرائیل در سوریه کمک کرده ولی در حین حمله موشکی اسرائیل به منطقه دمشق با ادعای اینکه پایگاه نظامی نیروهای ایرانی را بمباران کرده، موجب ساقط شدن هواپیمای نظامی روسیه شده بود که این امر به ایجاد تنشهای جدی میان تل آویو و مسکو منجر گردید. گرچه رژیم غاصب اسرائیل این ادعاها را رد کرد ولی روسیه با در داشتن شواهد و مستندات، این موضوع را در دیدار ماه فوریه به نتانیاهو متذکر شد.

آنچه در این تلاش قابل ارزیابی است و باید بدان توجه کرد اینکه، رژیم صهیونیستی حقیقتاً مرزهای خود را تنها با درک مستشاران و نیروهای ایرانی در سوریه در مخاطره می‌بیند و این نشان از قدرت نظامی و حضور موثر ایران در خاورمیانه دارد که باید اهمیت حضور ایران در منطقه در راستای اهداف ملی و بین المللی به زبان ساده به اطلاع مردم برسد. از سوی دیگر تمهیدات کشورهای ایران- عراق- سوریه برای ایجاد راه مواصلاتی مستقیم زمینی و همچنین با بهبود یافتن شرایط بحرانی در سوریه، امکان سرمایه گذاری و حضور ایران در آن کشور و حتی مطرح کردن دوباره طرح انتقال انرژی از پارس جنوبی به سواحل مدیترانه که سالهاست به دلایل امنیتی مسکوت مانده، به راستی تل آویو را سخت نگران کرده است. نتانیاهو صراحتاً در ۲۷ فوریه سالجاری در مسکو اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مصمم است فعالیت‌های ایران را بالاخص در حالت تهاجمی در منطقه از بین ببرد. هر چند در این رابطه با پوتین دیدار کرده و نکته نظراتش را بیان داشت ولی پوتین با جمله‌ای ویژه ماهیت تبلیغات کذایی نتانیاهو را برملا ساخت و گفت: «روسیه به روابط خود با اسرائیل اهمیت می‌دهد و طرفدار امنیت اسرائیل است. خوشحالم که درمورد وضعیت امنیت منطقه صحبت می‌کنیم.»

بدین ترتیب مشخص می‌شود که این بار هم نتانیاهو هر چند تلاش دارد تا روسیه را متقاعد به دوری از ایران کند ولی روسیه نیز بازی لازم را در منطقه خاورمیانه و به ویژه سوریه به خوبی دنبال می‌کند. مادامی که نتانیاهو واشنگتن را به خارج کردن نیروهایش متقاعد نکند، بعید است که پوتین در مورد خارج شدن دیگر نیروهای خارجی در سوریه راضی شده باشد. آن هم در شرایطی که روسیه از تصمیم واشنگتن در خصوص بلندیهای جولان ناخرسند بوده و همچنین موضع گیری قاطعی در مورد دخالت‌های تحریک آمیز آمریکا در ونزوئلا دارد.

از سوی دیگر یوری اوشاکوف، مشاور ارشد رئیس جمهوری روسیه در خصوص دیدار دو جانبه نتانیاهو و پوتین اعلام داشته است که نخست وزیر اسرائیل سعی دارد در خصوص مسایل مربوط به سوریه نقشه راهی را به صورت مکتوب به امضاء برساند که پوتین مخالف آن است. وی با اشاره به اینکه مسائل مربوط به سوریه به طور چند جانبه میان رهبران دو کشور به مذاکره گذاشته شد ولی مسکو نمی‌تواند در رابطه با خروج نیروهای ایرانی از سوریه گامی بردارد. زیرا حضور نیروهای ایرانی در سوریه به درخواست رسمی دولت سوریه بوده است.

نتیجه اینکه، اهداف و منافع ایران در روسیه شاید از برخی جهات مغایر هم بوده باشد ولی مشترکات سیاسی- امنیتی و نظامی بسیار زیر بنایی میان مسکو و تهران وجود دارد که روسیه به سادگی نمی تواند از آن چشم بپوشد. آن هم در شرایطی که اکنون روسیه علیرغم تحریم‌ها و فشارهای جامعه غربی به شدت در صدد توسعه حضور سیاسی- اقتصادی و در برخی مناطق نظامی خود در سطح بین المللی دارد. از این رو تلاش مذبوحانه نتانیاهو برای دستیابی به محورهای تبلیغاتی بی‌فایده بوده و به زودی افول ستاره سیاسی وی را شاهد خواهیم بود. آن هم در حالی اتفاق خواهد افتاد که پرونده فساد مالی وی در دادگاه‌های دولت مطرح است.

کلمات کلیدی :