کد خبر: 7282تاریخ انتشار : ۲:۴۹:۲۶ - یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

داود سلیمانی- فعال سیاسی اصلاح طلب

کلید واژه‌ های روحانی در هنگام ثبت نام

۱. رفتار کاملاً عادی و در مقایسه با برخی رقبا غیر تبلیغاتی و کم حاشیه که بیانگر اعتماد به نفس و اراده در جهت ادامه ی خط اعتدال و حرکتی هدفمند به سوی اصلاحات در حوزه‌های داخلی و اقتصاد و خارجی و بین الملل بود. چنانکه وی در نطقش پس از ثبت نام بدان اشاره کرد.

کلید واژه‌ های روحانی در هنگام ثبت نام

در جریان ثبت نام آقای روحانی شاهد نکاتی بودیم که قابل تأمل است:

۱. رفتار کاملاً عادی و در مقایسه با برخی رقبا غیر تبلیغاتی و کم حاشیه که بیانگر اعتماد به نفس و اراده در جهت ادامه ی خط اعتدال و حرکتی هدفمند به سوی اصلاحات در حوزه‌های داخلی و اقتصاد و خارجی و بین الملل بود. چنانکه وی در نطقش پس از ثبت نام بدان اشاره کرد.

اما کلید واژه‌های مهم، قابل توجه و تاثیر گذار وی که روحانی بر ان انگشت تأکید نهاد چه بود؟

او گفت:

۲-آمدم برای آزادی بیشتر در این سرزمین

این امر ناظر بر آنست که وی علیرغم گشایش محدود فضا در کشور، آن را کافی نمی‌داند و در عین حال می‌داند که برخی تضییقات نسبت به اهالی قلم و روزنامه و فضاهای مجازی وجود دارد که وی در صدد تلاش برای رفع آن است چنانکه در دستگیری برخی گردانندگان کانال‌های اصلاح طلب و معتدل ، دولت نسبت به آن عکس العمل نشان داده و پی گیر انست.

۳-آرامش بیشتر در این سرزمین

این کلید واژه بهترین نشانه‌ی مشی اعتدالی روحانی و دولت وی است. آرامش برآیند فضای مسالمت آمیز و کار در چهارچوب های قانونی، برای پیشبرد اهداف اصلی در کشور است.

آرامش نتیجه‌ی تنش زدایی در داخل و خارج کشور بوده و هست که روحانی همه‌ی  هم خویش را در پیگیری موارد مربوط به آن قرار داده است.

۴-امنیت گسترده تر در ایران عزیز ما

این واژه‌ی کلیدی بیانگر اهمیت ویژه‌ی امنیت در دیدگاه روحانی در فضای کنونی منطقه و جهان است. او که با موفقیت در پیشبرد پروژه‌ی برجام، سایه‌های تهدید را از سر کشور با پشتیبانی کامل مردم و برخی مقامات عالیه کشور و تیم مجرب وزارت خارجه رفع و دفع کرد ، می‌داند که ادامه‌ی برجام و تحقق اهداف توسعه کشور در این راستا از اساسی ترین برنامه‌هایی است که عزت و سربلندی و پیشرفت کشور را بدنبال خواهد داشت. چنانکه نقش تعیین کننده‌ی کنونی ایران در منطقه و امنیت کشور از نتایج مهم و بهترین دستاورد دولت آقای روحانی است.

۵-آمده‌ام برای پیشرفت بیشتر

کارنامه‌ی چهار ساله‌ی آقای روحانی خود بهترین سند اعتقاد وی به پیشرفت کشور است چنانکه وی در بخش دیگری به برخی از کارهای اساسی انجام شده اشاره بدان داشت.

رشد هفت در صدی در اقتصاد و ارتقای آن از رشد منفی هفت درصد تا رشد مثبت هفت درصدی که بیانگر چهارده درصد رشد اقتصادی در یک دوره‌ی چهار ساله در کارنامه‌ی وی است.

پس ذکر “رشد هفت درصدی ” یعنی ۱۴ درصد رشد پس از تحویل دولت از احمدی نژاد. وی همچنین به اتفاق مهمی در سرمایه گذاری‌ها اشاره داشت:

“۲۰ میلیارد دلار طرح در عسلویه” و این یعنی شگفت آورترین حجم سرمایه گذاری که کاری تاریخیست، و قابل توجه ضد برجامی‌هاست. علاوه بر این توفیق‌های دیگری نظیر کاهش رشد تورم و ایجاد اشتغال بیشتر در مقایسه با دولت احمدی نژاد ،که وی بدانها اشاره‌ای نداشت. که در جای خود قابل طرح است.

۶-اخلاق مداری، کلید واژه‌ی دیگر وی پس از ثبت نام بود. کلیدواژه‌ای که کمتر از آن سخن گفته می‌شود و نیازمند تامل و پی‌جویی همگان به‌ویژه مقامات مسئول است. اخلاق فردی و اجتماعی و کوشش برای رفتار اخلاق مدار در جامعه و به‌ویژه در رقابت‌های انتخاباتی ، به‌درستی کلید واژه‌ای بود که وی بر آن انگشت تاکید نهاد تا در فضای اجتماع اخلاق بر همه چیز تقدم یابد و تخریب‌ها و عدم رعایت انصاف ، جای خود را بر اصلاح و اعتدال دهد و حقوق انسانی آحاد مردم پاس داشته شود.

۷- اعتدال و اسلام رحمانی و اعتدالی، کلید واژه‌ی دیگری بود که وی بدان اشاره کرد. اسلام ضد افراط و داعشیزم و ایدئولوژیک و ضد مردمسالاری در نگاه و قرائت وی نه تنها جایگاهی ندارد بلکه در تعارض و تضاد با اسلام رحمانیست.

۸- جوانان و اینکه در برنامه‌ی وی در دور اول ریاست جمهوری تربیت و به‌کارگیری دو هزار مدیر جوان در کنار مدیران باتجربه دیده شده بود بیانگر نگاه رو به جلو روحانی برای پیشرفت در اداره و مدیریت کشور است.

۹- و بالاخره “تعامل سازنده با جهان” تکرار شعار کلیدی روحانی در سیاست خارجی وی است که به‌درستی در چهار سال گذشته بدان پایبند بود و بدان عمل کرد. و پیام مجددی به ضد برجامیان و رقبای ضد برجامی وی بود.. شاید ذکر “هووها” خالی از این کنایه نبود.

روحانی در روش و منش و گفتار نیز بر رقبا در هنگام ثبت نام پیشی گرفت و باید آن را به فال نیک گرفت.

کلمات کلیدی :