کد خبر: 7714تاریخ انتشار : ۳:۲۷:۱۱ - چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

رحمت‌اله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

قالیباف همان احمدی نژاد

آقای محمدباقر قالیباف یکی از شش کاندیدای تأیید صلاحیت شده ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای که در روز ثبت نام قرائت و سپس در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

قالیباف همان احمدی نژاد

آقای محمدباقر قالیباف یکی از شش کاندیدای تأیید صلاحیت شده ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای که در روز ثبت نام قرائت و سپس در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد مدعی شد:

«من، محمدباقر قالیباف به‌شما تعهد می‌دهم با توکل به‌خداوند منان و به‌پشتوانه شما “دولتِ مردم” را تشکیل دهم و در یک دوره چهارساله با انقلابی اقتصادی درآمد کشور را دو و نیم برابر افزایش دهم، ۵ میلیون شغل ایجاد کنم، نظام مالیاتی را به‌نفع ۹۶ درصد مردم تغییر دهم و از همه مهم‌تر «برنامه‌ای مدون» و دقیق برای حل مشکلات فوری اقشار کم‌ درآمد اجرا کنم».

البته ترکیب «برنامه مدون»، ترکیبی نادرست است؛ زیرا در فرهنگ لغت، «مدون» به‌معنی «گردآوری» شده است، در حالی که «برنامه» «نوشته» می‌شود و نه «گردآوری»!

ایشان چند روز بعد نیز در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری تسنیم ضمن تأکید مجدد بر این ادعاها پا را فراتر گذاشت و تصریح کرد:

«نامزدی که تعهد و برنامه‌ای برای حل مشکلات اقتصادی مردم نداشته باشد، چگونه به‌خود اجازه می‌دهد برای تصدی مهم‌ترین مسؤولیت اجرایی کشور نامزد شود؟»

و در ادامه تأکید کرد:

«وقتی فردی با بیش از ۳۰ سال سابقه مدیریت اجرایی که به‌همه تعهداتی که داده پای‌بند بوده، با قاطعیت اعلام می‌کند که بعد از ۴ سال درآمد کشور را دو برابر و نیم می‌کند یا ۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد، مطمئناً سال‌ها مطالعه و برنامه‌ریزی و سابقه مدیریتی پشت این حرف وجود دارد.»

و در باره «برنامه مدون» خود در این مصاحبه تصریح کرد:

«اتفاقاً برنامه اقتصادی من دقیقاً برای شرایط امروزی ایران طراحی شده است».

با شنیدن این ادعا چه بسا به‌ذهن خطور کند که فردی با ۳۰ سال سابقه مدیریت اجرایی که از سوی شورای نگهبان، از بین بیش از ۱۶۰۰ نفر، جزء ۶ نفری است که «مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به‌مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» شناخته شده است، لابد  برنامه‌ای طراحی شده دارد که نتایج به‌دست آمده از محاسبات و مطالعات آن برنامه به‌گفته ایشان «مدون و دقیق» نشان می‌دهد که می‌توان ظرف ۴ سال به‌نتایجی شامل «افزایش دو ونیم برابری درآمد کشور»، «ایجاد ۵ میلیون شغل»  و «تغییر نظام مالیاتی به‌نفع ۹۶ درصد مردم» رسید.

من نمی‌خواهم در بادی امر، کوچک‌ترین تشکیکی در این ادعای آقای قالیباف بکنم و همانند اقتصاددانان برجسته کشور بگویم که تحقق چنین ادعاهای گزافی در وضعیت امروز ایران از محالات است، بلکه همچون ابوعلی‌سینا آن را از عجایبی تلقی می‌کنم که در باره آن می‌گوید:

«کُلُّ ما قَرَعَ سَمْعَکَ مِنَ الْعَجائِبِ فَذَرْهُ فی بُقْعَهِ الاْمْکانِ ما لَمْ یَذُدْکَ عَنْهُ قائِمُ الْبُرْهانِ؛

هرآنچه از عجایب که به‌گوشت می‌خورد، مادامی که دلیلی بر امکان یا عدم امکانش نداری آن را در بوته امکان بگذار [و آن را رد نکن و بگو ممکن است باشد[»

اما به‌تأسی از همین ابوعلی سینا می‌گویم:

«مَنْ تَعَوَّدَ اَنْ یُصَدِّقَ بِغَیْرِ دَلیلٍ فَقَدِ انْخَلَعَ مِنْ کَسْوَهِ الاْنْسانِیَّهِ؛

هرکس که عادت کرده باشد ادعایی را بدون دلیل قبول کند، او از لباس آدمی بیرون رفته است».

یعنی آدم نه ادعایی را بی‌دلیل انکار می‌کند و نه ادعایی را بی‌دلیل می‌پذیرد!

پس انسان واقعی آن است که قبول و ردش بر معیار دلیل باشد و هرجا که دلیل نبود «لاادری» و «نمی‌دانم» بگوید.

براین اساس، من از آقای قالیباف می‌خواهم که اگر واقعا چنین برنامه‌ای وجود خارجی دارد، برای زدن مشت محکم به‌دهان تمام بدخواهان خود، لطف کند و برنامه مدون و طراحی شده خود را که اطلاعات تکمیلی زیر نیز در آن مشخص شده باشد سریعا در یکی از روزنامه‌ها منتشر کند و فایل آن را در اختیار خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیگر قرار دهد:

۱. برنامه مدون آقای قالیباف توسط چه کسانی تهیه شده است؟

صاحب‌نظران وکارشناسان و استادانی که این برنامه را تدوین کرده‌اند دارای چه سوابق کاری و تحصیلی و پژوهشی هستند؟

از جناب قالیباف می‌خواهم که نام و فامیل و سوابق تحصیلی و پژوهشی آنان را به‌ترتیب حروف الفبا منتشر کند.

۲. این برنامه مدون در چه تاریخی تهیه و آماده شده است؟ انتظار می‌رود که جناب دکتر خلبان سردار، زمان  شروع و تاریخ خاتمه تدوین و تنظیم و تکمیل این طرح مدون را به‌تاریخ شمسی یا قمری و یا میلادی و یا هر تاریخی که خود صلاح می‌داند منتشر کند!

۳. ناگفته پیداست که تهیه و تدوین چنین برنامه بزرگی – در صورت صحت – نیازمند هزاران ساعت کار کارشناسی و دسترسی به‌اطلاعات وسیعی است و نیاز به‌میلیاردها تومان هزینه دارد. انتظار ملت این است که به‌صورت شفاف، مدت زمان کار انجام‌شده و هزینه مصروف برای آن و منبع تأمین هزینه کلان این برنامه بزرگ اعلام شود!

کلمات کلیدی :