کد خبر: 30888تاریخ انتشار : ۱۸:۴۱:۴۳ - پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

علی نظری- سردبیر روزنامه مستقل

حسن روحانی،رییس جمهور یا اپوزسیون!

آیا باور کنیم آقای روحانی، اکنون که بر کرسی ریاست قوه مجریه جلوس نموده،نمی داند« اپوزسیون نظام »نیست؟ آیا اطلاع ندارد طبق قانون اساسی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است؟

حسن روحانی،رییس جمهور یا اپوزسیون!

سخنان روحانی در جمع کارگران واقعا اسباب شگفتی و دلخوری حامیان انتخاباتی‌اش شد!

وی دراین سخنرانی هنگامی که لب به شکوه از وزیرانش بازکرد ناخواسته موجب وهن مقام محترم ریاست جمهوری شد!!

وی دراین همایش، وزرای کابینه دوازدهم را به ۲ گروه بی‌انگیزه و پرکار تقسیم کرد.
خط و نشان کشیدن روحانی برای وزرای غیر مطلوب کابینه به مذاق نخبگان سیاسی (حامی) اعم از اعتدالی و اصلاح طلب خوش نیامد.

آیا باور کنیم آقای روحانی،  اکنون که بر کرسی ریاست قوه مجریه جلوس نموده،نمی داند« اپوزسیون نظام »نیست؟ آیا اطلاع ندارد طبق قانون اساسی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است؟

ما به‌عنوان حامیان روحانی،انتقاد از شخص رییس جمهور و وزرا را حق مسلم خویش می‌دانیم و بر این اساس از روحانی می‌خواهیم که با گفتار نسنجیده موجب تنزل جایگاه رفیع رییس جمهوری نشود.
همه ما کم و بیش با حوزه کاری دولت آشنایی داریم.کابینه هفته ای دو بار روزهای یکشنبه و چهارشنبه در صحن دولت برگزار می‌گردد. بسیاری از وزرا هم بخاطر مشکلات وزارتخانه متبوع گاهی تا چندماه درصف انتظار ملاقات رییس جمهور می ایستند.

پس نتیجه می‌گیریم دسترسی روحانی به وزرا امری بس سهل و آسان است. از طرف دیگر رییس جمهور طبق قانون اساسی اختیارتام در نصب و عزل وزرا دارد.
فراموش نمی کنیم  احمدی نژاد در دولت نهم طی یک روز (آقایان محسنی اژه‌ای، پورمحمدی و صفار هرندی) وزرای اطلاعات، کشور و ارشاد را وادار به استعفا کرد و بدون دخالت مجلس این سه تن از قطارکابینه نهم پیاده شدند.

در اواخر عمر کابینه یازدهم نیز هنگامی که رییس جمهور از عملکرد وزرای ورزش و آموزش و پرورش ناراضی بود با یک اشاره «گودرزی و فانی» را وادار به استعفا کرد!

همه می دانیم که اگر وزیری در اداره وزارتخانه خویش ضعیف عمل کند، قبل از مجلس که ماهیت نظارتی بر عملکرد قوه مجریه دارد، رییس جمهور به‌عنوان هماهنگ کننده و تنظیم کننده سه قوه باید پاسخگوی رای مردم باشد.

سخنان اخیر روحانی در باره وزرای بی انگیزه و نا کارآمد دولت فعلی،بزرگترین دلیل ضعف رییس قوه مجریه است.
بد نیست سخنان روحانی در مراسم رای اعتماد کابینه را به یاد بیاوریم، که روحانی در آن روز در دفاع از وزرا گفت: «کابینه دوازدهم را با توجه به رویکردها و برنامه‌های مطرح شده و پس از مشورت‌های فراوان و ارزیابی‌ عملکردها و براساس کارآمدی و با توجه به جمیع جهات و محدودیت‌ها موجود انتخاب کرده و به همه آن‌ها اعتماد دارم. در معرفی وزرا تحت فشار هیچ جناح و حزبی نبودم».
روحانی که به ناکارآمدی برخی از همکارانش وقوف دارد چرا و به چه دلیلی بر ترجیح وزرای بی عرضه بر مردان شایسته این مرزو بوم اصرار دارد؟
آقای روحانی؛ هیچ درنگی در عزل همکاران بی‌کفایت شما پذیرفتنی نیست.
آقای رییس جمهور؛ ما درصف دوستان جنابعالی هستیم، اما قاطعانه متذکر می شویم اگر امروز به این نتیجه رسیده‌اید  برخی از وزیران دولت شما حرفی برای گفتن ندارند، حفظ آنها اشتباه بزرگی است.
آقای روحانی به جای خطابه پرشور علیه وزرای بی‌کفایت، لطفا به فکر جایگزینی آنان باشید.
قاطبه دوستان و حامیان شما از سخنان آن جناب علیه وزرای بی انگیزه دولت فعلی به خشم آمدند.
یکی از نمایندگان مخالف شما در مجلس نهم طی تماسی به اینجانب گفت:
به رییس جمهور محبوبتان بگویید دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را!
آقای روحانی من هنوز هم به رایی که در
۲۹اردیبهشت ۹۶ داده ام وفادارم،اما قبول کنید برخی از گفتارها و رفتارهای شما اسباب خجالت و سرافکندگی حامیان انتخاباتی شما است.

علی نظری سردبیر روزنامه مستقل

کلمات کلیدی :