کد خبر: 237تاریخ انتشار : ۹:۵۳:۳۲ - یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴

فرونشست زمین در پی تهدیدات زیست محیطی/

تخت جمشید فرو خواهد نشست!

پایتخت ما: مسئولان میراث فرهنگی کشور می‌گویند که فرونشست زمین در اطراف تخت جمشید به نقطه بحرانی رسیده است. بر اساس گزارش‌ها خشکسالی مجموعه تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و برخی روستا‌های اطراف این مناطق تاریخی را تهدید می‌کند.     به گزارش پایتخت ما، مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، روز […]

تخت جمشید فرو خواهد نشست!

پایتخت ما: مسئولان میراث فرهنگی کشور می‌گویند که فرونشست زمین در اطراف تخت جمشید به نقطه بحرانی رسیده است. بر اساس گزارش‌ها خشکسالی مجموعه تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و برخی روستا‌های اطراف این مناطق تاریخی را تهدید می‌کند.

 

 

به گزارش پایتخت ما، مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، روز شنبه دوم خرداد (۲۳ مه) در همایش «حرائم میراث فرهنگی» گفت: «فرونشست زمین در اکثر نقاط ایران و از جمله دشت مرودشت، ناشی از وقوع خشکسالی‌های پی در پی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی است.»

 

 

او با بیان اینکه افت سطح آب‌های زیرزمینی و خطر فرونشست سطح زمین، دشت مرودشت را تهدید می‌کند، افزود: «تغییر و اصلاح الگوی کشت در این منطقه ضروری‌ترین اقدام برای رفع این بحران است.»

 

 

فرونشست زمین در اطراف تخت جمشید رخداد تازه‌ای نیست و در چند سال اخیر این مجموعه تاریخی را تهدید کرده است اما با این حال میان مسئولان در مورد دلایل آن اختلاف نظرهایی وجود داشته است.

 

 

 

 تخت جمشید فرو خواهد نشست!

 

 

 

راه‌کارهای کاهش فرونشست زمین

 

 

به نقل از رسانه‌ها طی سال‌های اخیر خشکسالی‌های پیاپی باعث شده که میزان برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی در فارس شدت بیشتری بگیرد و این اتفاق فرونشست زمین را در پی داشته است.

 

در چند سال گذشته فرونشست زمین به نزدیکی دیوارهای محوطه تاریخی تخت جمشید رسیده‌اند.

 

زمین‌شناسان و پژوهش‌گران می‌گویند که کاهش شدید ۱۰ تا ۱۵ متری سطح آب زیرزمینی باعث نشست زمین در محوطه «نقش رستم» و حتی ترک‌خوردگی دیوار‌ها و سقف برخی خانه‌ها در روستا‌های اطراف این منطقه شده است.

 

کار‌شناسان می‌گویند که جلوگیری از افت سطح آب‌های زیرزمینی از طریق مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند برای کنترل برداشت آب، افزایش راندمان آبیاری، عدم‌حفر چاه جدید، می‌تواند سرعت فرونشست زمین را کم کند.

 

 

انتهای پیام/