کد خبر: 241تاریخ انتشار : ۲۰:۵۰:۳۳ - یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴

مرتضی صفری: امروز وقت کادرسازی برای آینده اصلاحات است

مرتضی صفری، گفت: «لازمه امر سیاسی انباشت تجربیات و استفاده متناسب و بدون تعصب از آنهاست. مبدا اصلاح‌طلبی نوین در ایران را چه از زمان عباس میرزا بدانیم، نهضت مشروطه، انقلاب اسلامی و چه از دوم خرداد در نظر بگیریم به هر شکل حامل انبوهی از تجربیات تاریخی از انواع مختلف است. عقل سیاسی هم […]

مرتضی صفری: امروز وقت کادرسازی برای آینده اصلاحات است

مرتضی صفری، گفت: «لازمه امر سیاسی انباشت تجربیات و استفاده متناسب و بدون تعصب از آنهاست. مبدا اصلاح‌طلبی نوین در ایران را چه از زمان عباس میرزا بدانیم، نهضت مشروطه، انقلاب اسلامی و چه از دوم خرداد در نظر بگیریم به هر شکل حامل انبوهی از تجربیات تاریخی از انواع مختلف است. عقل سیاسی هم حکم می‌کند که تجربیات گذشته را چراغ راه آینده مسیر اصلاح‌طلبی در ایران کنیم.»

مرتضی صفری

این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به لزوم توجه به فرصت پیش آمده به روزنامه ستاره صبح گفت: «بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نیز فضا نسبت به چند سال قبل از آن بهبود پیدا کرد و شرایط برای فعالیت سیاسی جدی هموارتر شد. هر چند که هنوز هم مشکلاتی وجود دارد اما اصلاح‌طلبان هم نباید منتظر شرایط ایده‌آل باشند و متناسب با هر فضایی در مسیر آرمان‌هایشان باید حرکت کنند. آنچه که امروز برای اصلاح‌طلبان پیش آمده شرایط نسبتا مناسبی است که باید قدردان آن باشند و از لحظه لحظه آن استفاده کنند. در این شرایط مشغول شدن به اموری که در اولویت نیستند فرصت سوزی خواهد بود.»

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر از بین دوگانه «ورود به نهادهای قدرت» و «تشکیلات سازی با رویکرد جامعه‌محور» کدام‌یک را در اولویت جریان اصلاحات می‌داند؟ با تاکید به توجه توامان به هر دو مورد، گفت: جریان اصلاحات مهمترین اولویت اصلاح‌طلبان در این مقطع زمانی، توانمندسازی نهادهای اجتماعی است. این مهم را می‌توان بطور خلاصه تقویت احزاب و ایجاد نهادهای مدنی واقعی دیگر دانست. برای رسیدن به ارتباط مستمر و موثر با کف جامعه نهادسازی پایدارترین و مطمئن‌ترین راه است. رسانه‌ها طی یک روز می‌توانند تعطیل شوند و یا کرسی‌های قدرت نیز به یک باره می‌توانند از اصلاح‌طلبان پس گرفته شوند، اما این نهادهای اجتماعی هستند که به خودی خود باعث توانمند سازی جامعه و تزریق اندیشه‌های اصلاح‌طلبانه به اقشار مختلف مردم خواهند شد و پایدارتر هستند. امروز وقت توجه جدی به کادرسازی برای آینده اصلاحات با در اولویت قرار دادن فعالین جوان است و احزابی که جسارت و توان لازم را داشته باشند و به این مساله توجه کنند عمر طولانی و آینده‌ای موفق خواهند داشت.»

صفری با اشاره به وجود موانعی بر سر تحقق اهداف اصلاح‌طلبی تاکید کرد: «یکی از آسیب‌هایی که می‌تواند جریان اصلاحات را تهدید کند این است که فعالین سیاسی موثر این جریان تمام تمرکز خود را باز هم مانند برخی از مقاطع تاریخی در گذشته معطوف به کسب کرسی‌های حاکمیتی کنند. قطعا در نگاه کوتاه مدت کسب سهمیه مناسب در مجلس هم اتفاق خوبی خواهد بود، اما باید دقت کنیم که در نگاه بلند مدت نهادسازی و تشکیلات سازی در اولویت این فضای سیاسی هستند. چراکه ممکن است به هر دلیلی فضای سیاسی فعلی از بین برود و مجددا به شرایط قبل از ۲۴ خرداد ۹۲ بازگردیم و حسرت این فضا را بخوریم.»

این فعال جوان اصلاح‌طلب در پایان گفت: « نباید به انتخابات مجلس نیز بی‌تفاوت بود اما انرژی که صرف آن می‌شود بایستی متناسب با اهداف و توان جریان اصلاحات باشد. ارزش‌گذاری متناسب و معقول و عمل جدی سیاسی و ستادی برنامه‌ریزی شده می‌تواند حداقل یک اقلیت قوی مجلس را به اصلاح‌طلبان بسپارد. هر چند در خصوص انتخابات هم اصلاح‌طلبان لازم است که عملکرد گذشته را بررسی کنند تا بتوانند نقاط ضعف را کمرنگ و نقاط قوت را تقویت کنند.»

کلمات کلیدی :