کد خبر: 35666تاریخ انتشار : ۷:۴۳:۲۰ - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

امیرمحمد زندی- روزنامه نگار

آنچه زیباکلام نگفت!

یکی از اهداف رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، جذب مخاطبانی است که خواهان دریافت خبر و گزارش‌های ایران هستند اما اخباری که با گفتمان رسمی تفاوت معناداری دارد.

آنچه زیباکلام نگفت!

یکی از اهداف رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، جذب مخاطبانی است که خواهان دریافت خبر و گزارش‌های ایران هستند اما اخباری که با گفتمان رسمی تفاوت معناداری دارد.
این رسانه‌ها نیز باتوجه به منابع مالی خود اهدافی را تعقیب می‌کنند، و روش‌هایی را مورد تاکید قرار می‌دهند که در جهان امروز، حرفه‌ای و جذاب شناخته شده است.
امروزه نمایش‌های پوپولیستی هم با برچسب خبری- تحلیلی، آوانگارد و ساختارشکن معرفی می‌شود، به ویژه در شبکه سلطنت طلب «من و تو» که در خلاء محصولات فرهنگی بومی و مجموعه‌های تفریح و سرگرمی؛ طی سال‌های اخیر توانسته قشر بزرگی از جوانان را مخاطب خود سازد و کم کم از رئالیتی شو و موزیک زنده به سمت سیاست عریان کشیده شده است. مدتی است که این شبکه گفتگوهای چندجانبه‌ای را ارایه می‌کند که خود این گفتگوها محل بحث و انتقاد است.
مناظره یا گفتگوهای مجری محور چنانچه با جانبداری مجری همراه نباشد ممکن است منجر به روشنگری و اطلاع‌رسانی شود اما وقتی مجری با حداقل سواد سیاسی قصد اثبات نظرات خود را داشته باشد کار برای کارشناس مخالف مجری غیرممکن می‌شود. کارشناسی که در شوی تبلیغاتی رضا پهلوی حاضر شده باید پیش بینی درستی از فضا و گفتمان این برنامه داشته باشد تا از دید مخاطب غیر سیاسی ضعیف و بازنده شناخته نشود.
بامداد روز جمعه ۲۸ تیر ماه برنامه هفتگی اتاق خبر با حضور صادق زیباکلام تئورسین اصلاح‌طلب در شبکه من‌و‌تو پخش شد که نکات بسیاری در این برنامه قابل بحث است.
صادق زیباکلام با پیشینه سیاسی مشخص، بسیار تلاش کرد خود را یک فرد انقلابی اصلاح‌طلب نشان دهد اما، جای تعجب دارد چرا وی در برنامه‌ای شرکت کرد که یکی از شبکه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی متولی اصلی پخش آن است.
موضوع برنامه به قول سلطنت‌طلب‌ها «تابستان نارضایتی» است که پیرامون مشکلات اخیر کشور در تابستان است و اینکه مشکلات و دلایل اصلی این نارضایتی‌ها باید مورد بررسی قرار می‌گرفت. اما مجری شبکه من‌و‌تو در طول برنامه فقط به یک جمله در مورد تابستان و نارضایتی ها اکتفا کرد و این یعنی برنده مناظره بین زیبا کلام و دوکارشناس مخالف او، شبکه من و تو بوده است.
نکته بعدی عدم توانمندی پاسخگویی زیبا کلام به عنوان استاد دانشگاه به دو کارشناس دیگر برنامه بود که نتوانست افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال وی در پاسخ به راهکاری برای حل مشکلات کشور گفت:« باید برای حل مشکلات باید با مقامات نظام و حکومت نامه‌نگاری کرد و مشکلات را به گوش مسئولین کشور رساند» او درست می‌گفت اما اشاره نکرد که پاسخ نامه‌های خود را گرفته است یا خیر؟
وی در مورد رای های مردم در انتخابات سال ۹۶ صحبتی نکرد که مردم با چه انگیزه ای و با جان و دل به حسن روحانی رییس جمهور کشور رای دادند یا به اقدامات روحانی در دوره ریاست جمهوری اشاره‌ای نکرد که کارنامه دولت وی در برجام چقدر درخشان بود. البته زیبا کلام اشاره کرد که اگر باز انتخابات سال ۹۶ تکرار شود باز هم به روحانی رای خواهد داد که رئیسی رییس جمهور نشود اما دلیل این تصمیم را خودش می داند و خدای خودش.
زیبا کلام در مورد پرسشی که از او شد در مورد اینکه چرا دست به حمایت از روحانی در انتخابات زد هم پاسخ دقیقی نداد، اینکه فقط حمایت کرده‌ام تا رئیسی نیاید دلیل محکمی برای یک تئورسین و یا استاد دانشگاه نیست و بیشتر افکار عمومی را نسبت به حمایت او و دیگران از روحانی نگران می‌کند.
زیبا کلام در چارچوب سانسورهای صدا و سیما روشنفکر محبوبی است، نه در فضای شبکه من و تو، که در آنجا باید مستقیما با مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران گفتگو داشته باشد.
هدف شبکه من و تو از پخش چنین برنامه ای دل سرد کردن مردم از جمهوری اسلامی است و با قراردادن دو کارشناس مخالف جمهوری اسلامی در برابر زیبا کلام که اصلاح طلب است سعی داشت اعلام کند؛ اصلاح طلبان نیز نمی توانند کاری برای کشور انجام دهند. زیباکلام در این برنامه نتوانست به خوبی جامعه را اقناع کند در صورتی که در فضای مجازی بسیار موفق عمل کرده بود و توانسته بود بر روی قشر جوان کشور تاثیر گذار باشد.
از حرف تا عمل راه بسیار است و اینکه بتوانی نسل معترض را قانع کنی تخصص می‌خواهد، تخصصی که بسیاری از سران کشور ما در آن نمره قبولی نگرفته‌اند و باید در این راه تغیر رویه بدهند، رحمانی فضلی وزیر کشور می گوید باید با مردم در مورد مشکلات حرف زد اما زیبا کلام که سعی کرده رابط بین جمهوری اسلامی و جوانان باشد، نتوانسته است تا کنون در این زمینه موفق عمل کنند.
جوان دهه ۶۰ با جوان دهه ۹۰ متفاوت است، خواسته ها و انتظاراتش از حاکمیت فرق دارد، زیباکلام که در مقابل دو جوان و خواسته‌هایشان سخنی نداشت قابل پیش بینی است که قانع کردن جوانان نسل دهه ۹۰ برایش بسیار سخت است.
افکار عمومی منتظر جواب های قانع کننده از سوی صادق زیبا کلام و امثال او هستند و اگر پاسخی نداشته باشد بیشتر نسبت به آینده دلسرد می شوند. نکته ای که خود زیبا کلام در برنامه شبکه من‌و‌تو یادآور شد که در ایران مردم نسبت به آینده ناامید هستند و بیشتر منتظر هستند که اقدامات آمریکا را ببینند. حال باید تسکین این نامیدی شد، اگر توان مبارزه با غرب گرایی و سلطنت طلبی را ندارید به میدان جنگ نروید.

کلمات کلیدی :