کد خبر: 35580تاریخ انتشار : ۶:۴۷:۲۵ - شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷

بهادر نظري فرد- روزنامه نگار

ترامپ، پوتین و مدیریت گازانبری

ملاقات رهبران روسیه و آمریکا در پایتخت فنلاند را باید نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور دانست.

ترامپ، پوتین و مدیریت گازانبری

ملاقات رهبران روسیه و آمریکا در پایتخت فنلاند را باید نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور دانست.
به سبب همین ملاقات نتایجی پدید آمده، پس بر این مبنا گزینه‌هایی را طرح می‌کنیم که از کنار هم گذاشتن این گزینه‌ها در نهایت نتایج و عوارض درازمدت ملاقات برای سایر کشورهای جهان برآورد می‌شود:
انتقاد پیوسته ترامپ از اروپا اتفاقی نیست. ترامپ صراحتا اتحادیه اروپا را دشمن آمریکا در تجارت معرفی کرد. این جنگ تجاری، تنش‌های سیاسی ترامپ و اتحادیه اروپا را تشدید خواهد کرد و به مرور فاصله آمریکا و اروپا را بیشتر می‌کند.

ترامپ قبل از ریاست جمهوری از پوتین تمجید کرده بود. با توجه به روحیه مقتدر ترامپ و با پشتوانه رأی مردم آمریکا، رئیس جمهور آمریکا تلاش می‌کند روابطش را با روسیه توسعه دهد.
از نظر ترامپ، آمریکا بازار اصلی اروپا و دلیل توسعه این قاره سبز است. ترامپ اروپا را نه تنها رقیب که دشمن تجاری معرفی کرده است.
گرچه اروپا در تولید و اقتصاد قوی است اما تأمین امنیت متحدان اروپایی عملا به عهده آمریکاست و ترامپ این معامله را دو سر باخت می‌داند. سود تجارت به جیب اروپا می‌رود و عمده هزینه نظامی را نیز آمریکا باید تأمین کند.

در مقابل روسیه می‌تواند به یک بازار جدید برای آمریکا تبدیل شود. روسیه در صنعت نسبت به آمریکا برتری ملموسی ندارد بلکه برعکس بازار روسیه تشنه کالاهای آمریکایی است. این تجارت و توسعه روابط برای آمریکا نیز هزینه‌ای ندارد و روسیه در امور نظامی قدرتمند است و توانایی تأمین امنیت خود را دارد.

ترامپ می‌خواهد با همکاری نزدیک سیاسی اقتصادی با روسیه، از دو طرف اروپا را در فشار قرار دهد تا به خواسته‌های آمریکا در زمینه تجاری تن دهند.

ترامپ عملا اتحادیه اروپا را به جای روسیه به عنوان دشمن و تهدید جدید علیه آمریکا می‌بیند و تلاش‌ها علیه اروپا را شروع کرده است.
در دیدار با ترزا می آشکارا به او پیشنهاد کرده است تا از اتحادیه اروپا شکایت کند.
اگر ترامپ بتواند مخالفان و منتقدان داخلی خود را در آمریکا قانع یا مجاب کند شاهد شکل گیری نظم نوین جهانی با نزدیکی دو ابرقدرت شرق و غرب خواهیم بود که تهدیدها و فرصت‌های جدیدی در عرصه بین المللی برای کشورهای مختلف ایجاد خواهد کرد.

امری که برای ایرانیان و خاورمیانه آشناست و برای اتحادیه اروپا تازگی خواهد داشت مدیریت گازانبری است که با نزدیکی پوتین و ترامپ در جهان شاهد خواهیم بود.

کلمات کلیدی :