کد خبر: 665تاریخ انتشار : ۹:۴۳:۱۸ - سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴

محمدرضا خبوک: تشکل‌ها باید از تمرکزگرایی بپرهیزند

افطاری صمیمی اعضای تشکل‌ دانشجویی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی  یک شنبه ۱۴ تیرماه برگزار شد. دراین مراسم تعدادی از ادوار این تشکل دانشجویی حضور داشتند. اعضای این تشکل در جلسه هم‌اندیشی پیش از افطار به بررسی برنامه ۳ ساله آینده و محوریت فعالیت پیش‌رو پرداختند.   به گزارش پایتخت ما […]

محمدرضا خبوک: تشکل‌ها باید از تمرکزگرایی بپرهیزند

افطاری صمیمی اعضای تشکل‌ دانشجویی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی  یک شنبه ۱۴ تیرماه برگزار شد. دراین مراسم تعدادی از ادوار این تشکل دانشجویی حضور داشتند. اعضای این تشکل در جلسه هم‌اندیشی پیش از افطار به بررسی برنامه ۳ ساله آینده و محوریت فعالیت پیش‌رو پرداختند.

 

به گزارش پایتخت ما به نقل از روابط عمومی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی محمدرضا خبوک در جلسه پیش از افطار این تشکل دانشجویی با بیان برخی از اصول کار تشکیلاتی اظهار داشت: آنچه که بسیاری از مواقع گریبانگیر تشکل‌های گوناگون و به خصوص احزاب می‌شود، فراکسیون بندی و شکل‌گیری مرزهای کاذب میان اعضای آن مجموعه‌هاست.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی گفت: تعبیر بسیار دقیقی در این مورد وجود دارد که به طور مثال از اعضای تشکل با عنوان محتویات آش نام برده می‌شود. چرا که هریک از این محتیات به تنهایی مزه دلپذیری نداشته ، بلکه در قامت یک غذای کامل همچون آش، لذیذ می‌نماید. به این ترتیب در تشکل‌ها تک تک اعضا از راس هرم تا لایه‌های زیرین آن همه یک صدا را ساطع می‌کنند.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین به جنبش‌های جدید اجتماعی اشاره کرد و گفت: برخی صاحب نظران نیز این جنبش‌های جدید را حول یک مطالبه یا هدف ارزابی کرده و آن را نمود اراده جمعی و خرد جمعی می‌پندارند.

 

وی ادامه داد: با این وصف به نظر می‌رسد احزاب ساختار شیشه‌ای دارند و با ضربه‌ای متلاشی می‌شوند؛ اما این نوع از جنبش‌ها ساختار اسفنجی دارند و ارتجاعی بودن جزو ویژگی آنان است. به این صورت که اگرچه با هر ضربه‌ای فشرده شده اما پس از مدتی به حالت اول خود برمی‌گردند.

 

خبوک در بخش دیگری از صحبت‌های خود تمرکز سیاسی را آفت تشکل‌های دانشجویی برشمرد وتصریح کرد:ضرورت دارد انجمن‌های اسلامی دانشجویان از تمرکز گرایی سیاسی بپرهیزند و برخلاف گذشته به جنبه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی بپردازند. چه اینکه در اوایل تاسیس انجمن‌های اسلامی دانشجویان نقش علمی قوی برعهده آنان بود. تشکل‌ها باید زنجیره تضادها باشند به این معنی که افراد با علایق و تمرکز در حوزه‌های گوناگون _ فرهنگی و علمی و سیاسی و غیره _ در یک تشکل گرد هم آمده و به فعالیت بپردازند.

 

وی همچنین از تمرکزگرایی و مرکزگرایی تشکیلاتی به عنوان دیگر آفت تشکل‌ها یاد کرد و اظهار داشت: تشکل‌ها باید از حالت نقطه‌ای فاصله بگیرند و به شکل ریزمی _ که بر مبنای عدم تمرکز و تقسیم وظایف شکل گرفته است _ پایه‌ریزی شوند. برنامه ریزی از ضرورت‌های بسیار مهم تشکا‌های ریزمی است.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در پایان تاکید کرد: عملا در این افطاری سه دوره از انجمن دور یکدیگر جمع شده ایم و مى توانیم با توجه به این پتانسیل یک برنامه سه ساله برای انجمن تنظیم کنیم تا آن را از روزمرگی جدا کنیم. برهمین اساس انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برنامه‌ای جامع را تدوین خواهد نمود که اساس آن را برنامه‌های مطالعاتی تشکیل خواهد داد. محوریت کار مطالعاتی سبب تقویت فکری اعضا و همچنین پرورش نیرو و کادر سازی خواهد شد.

 

گفتنی است اولین دوره انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی در اردیبهشت‌ماه ۹۴ برگزارشد و طی جلسه شورای مرکزی برگزیده شده: محمدرضا خبوک به عنوان دبیر، جاوید رستمی به عنوان نایب دبیر و دبیر کمیته سیاسی، نرگس نقشی به عنوان دبیر فرهنگی و مطالعات، غزاله شعائی به عنوان دبیر تشکیلات، فاطمه آخوندی به عنوان دبیر اجتماعی، سحر مهرابی به عنوان دبیر روابط عمومی و کیمیا ابراهیم زاده به عنوان دبیر مالی و پشتیبانی در دانشکده حقوق انتخاب شدند.

 

کلمات کلیدی :