کد خبر: 11653تاریخ انتشار : ۰:۱۴:۲۲ - سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶

رحمت‌اله بیگدلی-فعال سياسي اصلاح‌طلب

چرایی سکوت اصلاح‌طلبان در قبال یاشار سلطانی و حکیمی‌پور؟

یاشار سلطانی و احمد حکیمی‌پور با افشای‌ پرونده املاک نجومی قالیباف در ایام منتهی به‌کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها ضربه‌ای بزرگ‌ به‌جریان مخالف اصلاحات و دولت زدند و خدمتی‌ بزرگ‌ به‌اصلاح‌طلبان و حامیان دولت و شخص دکتر روحانی کردند.

چرایی سکوت اصلاح‌طلبان در قبال یاشار سلطانی و حکیمی‌پور؟

یاشار سلطانی و احمد حکیمی‌پور با افشای‌ پرونده املاک نجومی قالیباف در ایام منتهی به‌کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها ضربه‌ای بزرگ‌ به‌جریان مخالف اصلاحات و دولت زدند و خدمتی‌ بزرگ‌ به‌اصلاح‌طلبان و حامیان دولت و شخص دکتر روحانی کردند.

دکتر روحانی در مناظرات تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی ایام انتخابات‌، ۱۳ بار مستقیما به‌این افشاگری اشاره و به‌نحوه برخورد با افشاگران پرونده املاک نجومی اعتراض کرد و با این نوع مواجهه قالیباف و مخالفان دولت را به‌گوشه رینگ برد و در انظار میلیون‌ها نفر محکوم کرد.

از ماه‌ها قبل از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری که جریان اقتدارگرا با انگشت گذاشتن بر روی غوغای حقوق‌های غیرمتعارف سعی در پمپاژ دروغ‌ در میان اقشار آسیب‌پذیر جامعه داشت، موضوع پرونده املاک نجومی همچون امدادی غیبی به‌کمک حامیان دولت و اصلاح‌طلبان آمد و در مقابل آن شانتاژهای ویرانگر به‌تکیه‌کلام دکتر روحانی و حامیان وی در نبرد نفس‌گیر پیش از انتخابات و ایام انتخابات تبدیل شد و بسیار هم موثر بود.

اما علی‌رغم خدمت بزرگی که توسط این دو نیروی ارزشمند به‌حامیان دولت و اصلاح‌طلبان شد، متأسفانه ما شاهد رفتاری عجیب و شگفت‌انگیز از سوی برخی افراد و محافل در اردوگاه اصلاح‌طلبان با این دو نفر بودیم.

در اردوگاه اصلاح‌طلبان که بخشی از موفقیت خود در انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری را مدیون افشاگری به‌موقع و بزرگ این دو نفر هستند، نهایت بی‌مهری به‌این دو نیروی خدمتگزار‌ و موثر شد و با این‌که افرادی را با پرونده‌های کذایی‌ در لیست شوراها قرار دادند، نام این دو نیروی ارزشمند را که به‌نماد مبارزه با فساد سیستماتیک بالاخص در شورای‌ شهر و شهرداری‌ تهران تبدیل شده بودند در لیست قرار ندادند.

البته من اطلاعاتی از چرایی‌ قرار نگرفتن نام یاشار سلطانی و احمد حکیمی‌پور در لیست امید دارم که به‌امید خدا در آینده‌ای نزدیک در صورت مساعد بودن شرایط منتشر خواهم کرد.

اینک هم که انتخابات به‌پایان رسیده است مجاهدان شنبه‌ای‌ که کارنامه مثبتی در سالیان اخیر نداشته‌اند با حمایت برخی محافل، نتیجه زحمات دیگران را به‌نام خود سند زده‌اند، باز هم جای تعجب است‌ که چرا برخی در قبال احضار این دو نفر به‌دادگاه نیز سکوت مطلق کرده‌اند؟

با کمال تأسف این نوع برخورد کاملاً محفلی با ارزشمندترین نیروهای جریان اصلاحات چنان سازماندهی‌ شده که نه تنها مرکزیت برخی احزاب در قبال چنین وقایع اسف‌باری سکوت کرده‌اند، بلکه این سکوت را به‌نیروهای خود در استان‌ها از جمله استان زنجان که زادگاه احمد حکیمی‌پور است نیز تحمیل کرده‌اند.

حال، صرف نظر از تعلق این دو نفر به‌اردوگاه اصلاح‌طلبان و صرف‌ نظر از خدمت بزرگ و ارزشمند این دو به‌اردوگاه اصلاحات در ایام قبل از انتخابات و زمان انتخابات که صرفا به‌خاطر همین خدمت آنان به‌حامیان دولت و اصلاح‌طلبان به‌دادگاه احضار شده‌اند و صرف نظر از دین بزرگی که برخی در زنجان‌ به‌‌شخص احمد حکیمی‌پور دارند و چه بسا حیات سیاسی خود را مدیون او هستند، واقعا جای سوال است که؛ عرق هم‌استانی و همشهری‌گری و همرزمی در ایام دفاع مقدس کجا رفته است؟چرا هم‌رزمان حاج‌ احمد حکیمی‌پور از «احمد آقایاری/ شهیدلر یادگاری»، حمایت نمی‌کنند؟

این در حالی است که اگر یاشار سلطانی و احمد حکیمی‌پور متعلق به‌اردوگاه اصولگرایان هم بودند جوهره اصلاح‌طلبی اقتضا می‌کرد که به‌خاطر این کار بزرگشان یعنی افشای پرونده موسوم به‌املاک نجومی مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار گیرند.

به‌نظر می‌رسد که این سکوت معنادار جز برای این نیست که می‌ترسند که اگر وارد دفاع از این دو نفر شوند باید به‌خیل حامیان اصلاحات و حتی حلقه اطرافیان‌ خویش‌ پاسخ دهند که چرا خودشان نیز جفایی‌ بزرگ‌ در حق یاشار سلطانی و احمد حکیمی‌پور مرتکب شده‌اند؟ ختم کلام: بدون تردید، مردم و تاریخ در قبال مواضع و رفتارهای امروز ما داوری سخت و دردناکی خواهند کرد و در آینده‌ای نه چندان دور با محک زدن مواضع و رفتارهای افراد و احزاب گوناگون مشخص خواهند کرد که اصلاح‌طلبان واقعی و آنانی که اصلاح‌طلبی را لقلقه‌ زبان کرده بودند تا به‌منافع دنیوی خود نایل آیند چه کسانی هستند؟ ما باید از چنین مسائلی عبرت بگیریم و گذشته را چراغ‌ راه آینده سازیم. و به‌تعبیر قرآن کریم:فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ؛ پس عبرت بگیرید ای صاحبان بصیرت!

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد

ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

خوش بود گر محک تجربه آید به‌میان

تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد!

 

کلمات کلیدی :