کد خبر: 1443تاریخ انتشار : ۱۷:۱۰:۱۶ - یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

ظریف و عراقچی:

بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما شکست خورده اید/ باید جشن بگیریم

قطعنامه ۱۹۲۹ یکی از بدترین قطعنامه های شورای امنیت و ۲۲۳۱ عجیب ترین قطعنامه این شورا است. لذا این دستاورد بزرگی است و بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما شکست خورده اید.

بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما شکست خورده اید/ باید جشن بگیریم

به گزارش پایتخت ما و به نقل از انتخاب، محمدجواد ظریف پیش از ظهر امروز در نشست بررسی ابعاد برجام در مؤسسه روزنامه اطلاعات افزود : مذاکره ظرف ۱۲ – ۱۳ سال به طور واقعی شکل گرفت به طوری که ما و طرف مقابل هرکدام داده هایی داشتیم .

وزیر امور خارجه گفت: داده طرف مقابل ما وضعیت نسبی پروژه امنیتی سازی ایران بود که در شش یا هفت قطعنامه تحت فصل هفت ، ابتدا با ماده ۴۰ و سپس با ماده ۴۱ شروع شد.

ظریف توان ذخیره علمی و فنی را داده ایران معرفی کرد و گفت: البته باید از تلاش آقای صالحی رئیس و همکاران سازمان انرژی اتمی و آقایان تخت روانچی و عراقچی به عنوان نمایندگان ایران در گروه مذاکرات که دو سال شب و روز نداشتند ، تقدیر کرد.

وزیر امورخارجه در ادامه سخنان خود متن نهایی را متن متوازن دانست و اظهار داشت : این متن این طور نیست که تمام خواسته های ما را به طرف مقابل تحمیل کند چرا که چنین چیزی توافق نیست بلکه سند تحمیل است و البته طرف مقابل هم نتوانست این کار را انجام دهد.

وی تاکید کرد: بی سابقه است که شش قطعنامه شورای امنیت بدون اجرا لغو شود .

ظریف ادامه داد: اگر به صورت فرامتنی به متن توافق نگاه کنیم خودش توازن ایجاد می کند و حتی داخل متن هم توازن قابل توجه وجود دارد .

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: در فاصله زمانی ده ساله، شورای امنیت پرونده هسته ای ایران را مختومه می کند .

وی ادامه داد: قطعنامه جدید شورای امنیت برخلاف قطعنامه های قبلی این شورا ممنوعیت ندارد بلکه محبوبیت دارد به طوری که در قطعنامه های قبلی ممنوعیت داشت یعنی کشورها مجاز نبودند در برنامه هسته ای ایران حضور داشته باشند ولی در حال حاضر تشویق شده اند .

ظریف بیان داشت: قطعنامه ۱۹۲۹ یکی از بدترین قطعنامه های شورای امنیت و ۲۲۳۱ عجیب ترین قطعنامه این شورا است. لذا این دستاورد بزرگی است و بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما شکست خورده اید.

ظریف در مورد تحریم های موشکی نیز تاکید کرد: پیش از این در این زمینه ممنوعیت بود که به محدودیت آن هم برای مدت مشخصی تبدیل شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این توازنی است که در برجام بعد از قطعنامه به صورت نسبی وجود دارد .

وی گفت: در فاصله زمان بندی ده ساله پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت نه تنها مختومه می شود بلکه موضوع از دستور کار حذف می شود.

وزیر امورخارجه ادامه داد: از روز پایانی مذاکرات برخورد دنیا با ایران براساس متن برجام و قطعنامه تغییر کرده است.

ظریف وضعیت پرونده هسته ای ایران را استثنایی خواند و گفت: در سال ۲۰۰۳ که بنده نماینده ایران در سازمان ملل و آقای صالحی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود شورای حکام وضعیت پرونده هسته ای ایران را استثنایی اعلام کرد و ۱۲ سال است که این وضعیت استثنایی بوده و برای خروج از این موضوع باید مراحلی را طی کند .

وی تاکید کرد: از روز اول اجرای توافق ، برنامه هسته ای ایران دیگر تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی نیست و کلیت موضوع هسته ای ایران از دستور کار حذف می شود.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فرصتی به لطف خدا و به یمن حضور مردم در انتخابات صورت گرفت اضافه کرد : زمانی ما حضور مردم در انتخابات را شعاری فرض می کنیم ولی در واقع حضور مردم در انتخابات که منجر به ثمر رسیدن توافق شد شعاری نیست.

ظریف گفت: اگر به متون علمی در مورد تحریم ها نگاه کنیم هدف تحریم ها فشار اقتصادی صرف نیست بلکه تغییر سیاستهاست تا از این طریق به مردم فشار وارد کنند تا مردم از حاکمیت جدا شوند.

دکتر ظریف ادامه داد: به همین دلیل عرض می کنم مردم با حضور در انتخابات نشان دادند که تحریم ها اثری ندارد و ۷۳ درصد مردم پای صندوق های رای رفتند و گفتند می خواهند با دولت خود از طریق صندوق تعامل کنند و این باعث شد که طرف مقابل از تحمیل خواسته های خود از طریق تحریم به ایران ناامید شود و به مذاکره روی بیاورد.

عراقچی نیز در این نشست گفت: تحریم سوئیفت طبق قوانین اروپا فقط علیه کسانی است که نام آن‌ها در لیست سیاه اتحادیه اروپاست و سوئیفت هم حق ندارد با آن‌ها کار کند.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: تحریم‌های مالی و اقتصادی در روز اول اجرای توافق و سایر تحریم‌ها در فاصله زمانی معقول برداشته خواهد شد.

وی گفت: ۹۰ درصد تحریم سوئیفت روانی بود و فقط به خاطر فضای فشاری که ایجاد شده بود با وجود اینکه منع نداشتند با ما کار نمی‌کردند . در مرحله اول بیش از ۸۰۰ فرد و نهاد از لیست خارج می شوند و خود به خود از تحریم سوئیفت هم خارج می شوند.

معاون ظریف با اشاره به هدف طرف مقابل از مذاکرات و با بیان این که تغییر رژیم را طرف مقابل مدت‌هاست کنار گذاشته است، تصریح کرد: آن‌ها می خواستند حرکت ایران به سمت آن چه ساخت سلاح هسته‌ای می‌نامند را یک سال به تاخیر اندازند که با پذیرش برخی محدودیت ها این خواسته آن‌ها که از اهداف ما طبق فتوای مقام معظم رهبری نیست محقق شده است.

عراقچی با اشاره به برخی‌ها که می‌گویند نباید برای توافق هسته‌ای جشن گرفت گفت: معتقدم که به خدا باید جشن گرفت و من تمام قد از این توافق دفاع می کنم.

روانچی: احتمال درست اجرا نشدن برجام و مشکلات پیش روی آن را در نظر گرفته‌ایم

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: ما در متن توافق احتمال درست اجرا نشدن برجام و مشکلات پیش روی آن را در نظر گرفته‌ایم.

مجید تخت روانچی در سخنانی در نشست ویژه بررسی توافق هسته‌ای، اظهار کرد: برای جلوگیری از مشکلات پس از دوران اوباما در برجام راه حل دیده شده است. این‌طور نیست که در یک دولت تحریم‌ها برداشته شود و نفر بعدی آن‌ها را دیگر اجرا نکند. در برجام آمده است که به طور مستمر تحریم‌ها را دولت آمریکا باید بردارد.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان تاکید کرد: اگر رییس‌جمهوری در آمریکا تحریم ها را لغو نکند نقض فاحش توافق محسوب می شود و در این صورت از همان مکانیزمی که در برجام طراحی شده است کار دنبال می شود. اما بسیار دور از ذهن است کسی در آمریکا بخواهد بعد از مدتی این توافق را بر هم بزند.

وی در رابطه با این که چه تدبیری در متن برجام اندیشیده شده است تا رئیس‌جمهور آتی آمریکا تصمیمی خلاف توافق انجام شده نگیرد، گفت: از ابتدای مذاکرات تاکید بر این بود که این توافق بر شخص متکی نباشد علاوه بر این دولت ایران با شش دولت دیگر به اضافه نماینده اتحادیه اروپا وارد مذاکره شده بود و باید به توافقی قابل اجرا می‌رسیدیم.

روانچی با بیان اینکه با وجود تمام تدابیر امکان دارد در مرحله اجرای توافق با مشکلی مواجه شویم که این امر طبیعی است ولی در متن توافق یک کمیسیون مشترک تعیین شده است، گفت: کشورهای مذاکره کننده و نماینده اروپا عضو آن هستند و در صورتی که در اجرای این توافق مشکلی پیش بیاید اعضا در این کمیسیون به آن رسیدگی می‌کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای توافق اصل این بود که توافق قابل اجرا داشته باشیم و می توان یکی از دلایل طولانی شدن روند مذاکرات را همین بدانیم که ما خواهان دستیابی به توافقی خوب برای هر دو طرف بودیم که نهایتا هم در وین به چنین جمع بندی دست یافتیم.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه هر رئیس جمهور دیگری هم که پس از اوباما روی کار بیاید بر اساس تعهد این کشور نمی تواند در اجرای توافق خللی ایجاد کند ، خاطر نشان کرد: در توافق بندی وجود دارد که برای دولت آمریکا تعهد ایجاد می‌کند که تحریم ها را به صورت مستمر در همه دولت های آمریکا لغو کند و بر اساس این بند تمامی دولت هایی که در آمریکا روی کار خواهند آمد ملزم به پایبندی به این توافق هستند.

روانچی گفت: این قطعنامه ۲۲۳۱ که تصویب شده است بخشی از حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود و همین امر وظیفه مضاعفی را برای کشورها ایجاد می‌کند که بر اساس این توافق عمل کنند.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه دولت آمریکا موظف است به تعهد خود در قبال توافق عمل کند ، افزود:‌ اگر رئیس جمهورآمریکا با وجود توافق انجام شده در عمل این توافق را نقض کند در حقیقت او نقض آشکار تعهد برجام را انجام داده و همانطور که در متن برجام مشخص شده است باید طی روندی این اقدام او بررسی شود. ولی به نظر من چنین اقدامی دور از ذهن به نظر می رسد.

روانچی خاطر نشان کرد: اگر کسی در هر یک از کشورهای حاضر در توافق پس از مدتی بخواهد توافق را به هم بزند در صورتی که این کار بدون بهانه و صرفا برای برهم زدن تحریم ها صورت بگیرد ، اقدام او در سطح بین‌الملل نمایان خواهد شد و برای همه مشخص می‌شود که چه کسی جلوی یک روند بین‌المللی را می گیرد و او در برابر کل کشورهای سازمان ملل وحتی کشورهایی که به آمریکا نزدیک هستند نیز قرار می گیرد.

وی با اشاره به استقبال گسترده کشورها از برقراری روابط اقتصادی با ایران پس از انجام توافق گفت: امروز علاقه زیادی برای ایجاد شراکت اقتصادی با ایران وجود دارد و وقتی این روند اقتصادی استحکام یابد هر گونه ایجاد خلل در راستای ادامه این روابط اقتصادی با ایران می تواند فشار سیاسی زیادی را بر آمریکا وارد آورد و کسی در کاخ سفید نمی تواند تصمیمی مخالف نظر این کشورها بگیرد.

روانچی در بخش دیگری ازنشست ویژه بررسی توافق هسته‌ای به بررسی نحوه توازن مذاکرات ایران و ۱+۵ پرداخت و خاطرنشان کرد: مذاکره با شش کشوری که جزء قدرتهای بزرگ جهان هستند و پنج عضو دائم شورای امنیت را نیز شامل می‌شود کاری نفس‌گیر است ضمن اینکه مذاکرات پیرامون مسائل پیچیده بسیار زمان بر است.

وی موفقیت در توافق هسته‌ای را به واسطه یاری خدا و دعای مردم دانست و اظهار کرد: در این بین دوستان ما در تیم مذاکره کننده و همکاران آقای صالحی و خودشان زحمات زیادی کشیده اند . همچنین طی یک سال و نیم گذشته دوستان ما در سازمان انرژی اتمی نیز در این مسیر ما را یاری کردند . همچنین افرادی در مورد بحث های اقتصادی و تحریم ها به ما کمک کردند و نکته قابل توجه این بود که تمام این روند بدون هیچ حاشیه ای و زیر نظر خود آقای ظریف پیش رفت.

 

کلمات کلیدی : . .