کد خبر: 1449تاریخ انتشار : ۱۷:۳۷:۲۴ - یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

استاندار استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا:

در دولت گذشته هر هفته شاهد یک حادثه بد اقتصادی بودیم/ استان مرکزی وضعیت مناسبی نسبت به دیگر استان‌ها ندارد/ دولت اصلاحات با رشد اقتصادی مثبت ۶ درصد تحویل دولت نهم شد اما با رشد اقتصادی منفی ۶ درصد تحویل گرفته شد

به گزارش پایتخت ما و به نقل از ایسنا، محمود زمانی‌قمی استاندار مرکزی در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایسنا در خصوص وضعیت عمومی استان مرکزی اظهار کرد.

در دولت گذشته هر هفته شاهد یک حادثه بد اقتصادی بودیم/ استان مرکزی وضعیت مناسبی نسبت به دیگر استان‌ها ندارد/ دولت اصلاحات با رشد اقتصادی مثبت ۶ درصد تحویل دولت نهم شد اما با رشد اقتصادی منفی ۶ درصد تحویل گرفته شد
به گزارش پایتخت ما و به نقل از ایسنا، محمود زمانی‌قمی استاندار مرکزی در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایسنا که به مناسبت روز خبرنگار و سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی انجام شد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص وضعیت عمومی استان مرکزی و ارزیابی شرایط موجود اظهار کرد: استان مرکزی با برجستگی‌های ممتاز در عرصه‌های مختلف صاحب نام و نشان است. در تاریخ و تمدن خود نام‌آوران بسیار، سیاستمداران مصلح و عالمان و آگاهی‌بخشان زیادی که در راس آن امام خمینی(ره) جای دارد، را پرورش داده و به جامعه تحویل داده است.

وی با تاکید براینکه استان مرکزی از این حیث در جایگاه والایی قرار دارد و در ابعاد دیگر و در حوزه توسعه، ترقی و اعتلا صاحب استعداد فراوان در عرصه تولید، اقتصاد، صنعت، کشاورزی و معادن است، تصریح کرد: حال عمومی استان با نقطه‌ ایده‌آل بسیار فاصله دارد.

استاندار مرکزی علل این فاصله را این چنین عنوان کرد: استان مرکزی جزو چهار استان صنعتی کشور بوده و واحدهای صنعتی، تولیدی و صنایع مادر را در خود جای داده است. حتی در برخی صنایع رتبه اول کشور را داراست، اما در عین وضعیت مناسبی نسبت به دیگر استان‌ها در سطح کشور نداریم. اکثر واحدهای تولیدی ما با مشکلات فراوان دست به گریبان هستند. می‌توان این گونه قضاوت کرد که وضع و حال عرصه اقتصادی و صنعتی استان نیز وارث شرایط گذشته است‌ و این گونه نیست که مسئولیت شرایط کنونی بر گردن خود این واحدها باشد.

وی تصریح کرد: در دولت نهم و دهم بویژه در چهار سال دوم هر هفته شاهد یک حادثه بد اقتصادی بودیم. زمانی که تولیدکننده خود را طراحی و آماده کار می‌کند و یک ‌شبه نرخ ارز سه برابر می‌شود مسلما کل مبانی و طراحی‌های تولیدکننده به هم می‌ریزد.

زمانی‌قمی تصمیمات تمرکزگرایانه، نوسانات ارز و دیگر معضلات اقتصادی به تجارت نادرست و ترویج دلالی‌ها در جامعه منجر می‌شود را عاملی برای برهم خوردن تعادل اقتصادی کشور دانست که شرایط تولید کشور و استان مرکزی را متاثر کرده است و افزود: این عملکرد و سیاستگذاری باعث شد که امروز تنها حدود ۴۰ درصد از مراکز تولید ما فعال باشند و چنین شرایطی ناشی از سیاست‌های نادرست اقتصادی در دولت های نهم و دهم بوده است.

وی با اشاره به اینکه در طول هشت سال گذشته به اندازه ۷۰ سال قبل درآمد ارزی و نفتی داشته‌ایم، اظهار کرد: دولت با شش درصد رشد اقتصادی تحویل دولت نهم شد و با منفی شش درصد رشد اقتصادی تحویل گرفته شد. دولت تدبیر و امید در چنین شرایطی مستقر شد. اوایل استقرار دولت یازدهم با حزانه خالی، بروز جنگ نفت و در نهایت نیامدن پول نفت به کشور همراه شد، واحدهای تولیدی دچار مشکلات عدیده ای بودند و با تورم ۴۰ درصدی و رکورد مواجه بودیم، این عوامل دولت را با یک معادله چندوجهی بسیار پیجیده مواجه کرد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه کشور با دو جنگ تحمیلی و تحریمی در طول تاریخ مواجه بوده است که در جنگ تحمیلی استان‌های مرزی آسیب دیدند، اما در جنگ تحریمی استان مرکزی بسیار متاثر شد و صدمه جدی از سیاست‌های دولت نهم و دهم خورد گفت: واحدهای تولیدی، صنعتی و فضای اقتصادی استان به دلیل گرفتاری در این دو وضعیت آسیب جدی دیدند، اما دولت تدبیر و امید با همه کم و کاستی و مشکلات پیش رو کار خود را با کنترل جدی تورم و تلاش جهت رونق در سطح کلان کشور آغاز کرده است.

وی افزود: دولت با تمام توان به میدان مقابله با علل صدمات وارده به واحدهای تولیدی آمده است، کلیه واحدها رصد شده‌اند و برای هر مجموعه یک نسخه منحصر به فرد نیاز است، رفع مشکل هر یک اختصاصا راهکار خود را می‌طلبد که باید به مرور مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به یکی از دستورات تمرکزگرایانه در دولت قبل گفت: کارخانه واگن‌پارس اراک قراردادی با کشور کوبا داشت، اما کوبایی‌ها از اجرای این قرارداد سرباز زدند و دولت قبل به راحتی این امر را پذیرفت، در حالی که واگنها طبق قرارداد در کارخانه ساخته شده بودند و در نتیجه این وضعیت روی دست کارخانه ماندند. آن زمان تاکنون این کارخانه بیش از ۶۰ میلیارد تومان ضرر دیده است، اما دولت در تلاش است این کارخانه را به ریل تولید و رونق برگرداند.

وی اضافه کرد: با آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشور، دولت مصمم است نسبت به تقویت زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری بلندمدت اقدام کند و این اقدام مسلما توسعه و رشد اقتصادی کشور را محقق خواهد کرد.

زمانی‌قمی گفت: دولت تدبیر و امید در عرصه‌های مختلف بیش از آنچه که وعده داده بود، عمل کرده است و این رویه با قدرت ادامه خواهد یافت.

وی به موفقیت‌های عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی اشاره کرد و با بیان اینکه این موفقیت ها مطمئنا توفیقات بسیاری را در عرصه اقتصادی کشور رقم خواهد زد، با تاکید براینکه نباید صرفا به دستاوردهای اقتصادی زودبازده ناشی از مذاکرات اکتفا کرد گفت: متاسفانه فقط فقط به آثار اقتصادی زودرس مذاکرات هسته‌ای در کشور توجه می شود که این امر جفا به این اقدام بزرگ است. آثار این مذاکرات بسیار زیاد است. ما به عنوان یک تمدن عمیق و ریشه‌دار در جهان ثابت کردیم که می‌توان بر زورگویی، توهمات و خودخواهی‌ها با زبان مذاکره غلبه کرد.

استاندار مرکزی افزود: با همین دنیا می‌توان متفاوت با دولت‌های قبل مذاکره کرد و راه گفت‌وگوی منطقی با حفظ تمام منافع و مصالح ملی که مورد تاکید رهبر انقلاب بوده است، توانست برتری این مسیر و رویه را نشان دهد. ایران ذیل فصل هفت شورای امنیت بود، کلیه کشورهای ذیل این فصل در ادامه مسیر خود به نزاع کشیده شدند، در صورتی که ما از این بخش خارج شدیم و سایه درگیری و نزاع از سر کشور، مردم و انقلاب اسلامی برداشته شد و این دستاورد مهم ناشی از دیپلماسی قوی دولت است.

وی با بیان اینکه در زمان تحریم مسلما نمی‌توان تجهیزات لازم را وارد کرد. با برداشته شدن این تحریم‌ها آثار اقتصادی بسیاری را شاهد خواهیم بود و جلوگیری از واردات اجناس از کشورهای بی‌کیفیت باعث می‌شود که هزینه خرید برای مردم کاهش یابد، افزود: آثار اقتصادی مذاکرات در کنار آثار دیگر آن خود را نشان می‌دهد، هرچند که این امر زمانبر خواهد بود.

وی تاکید کرد: باید مطالبات مردم را با واقعیت‌ها تطبیق دهیم و انتظاراتی را ایجاد کنیم که این اقدام بزرگ تاریخ دیپلماسی کشور تحت تاثیر مطالبات خودساخته قرار نگیرد و در این عرصه اصحاب رسانه باید ابعاد دیگر این اتفاق بزرگ را منعکس کنند.

استاندار مرکزی با تاکید براینکه حال عمومی استان با ایده‌آل بسیار فاصله دارد، اما کاملا امیدوار هستیم و با عزمی جزم در کنار پذیرش تفکرات گوناگون پیش خواهیم رفت، افزود: دولت یازدهم، دولت اعتدال است، به دنبال هیچ مارکی از جریان‌های مختلف کشور نیست و هرکس که در دولت تدبیر و امید مارا یاری کند، دست او را خواهیم فشرد.

‌وی در پاسخ به این سوال که تصمیمی برای تغییر فرمانداران و مدیران کل در استان وجود دارد یا خیر اظهار کرد: هر دولتی که مستقر می‌شود در مناصب کلیدی از عناصری استفاده خواهد کرد که سیاست‌های او را را قبول داشته باشند و دولت یازدهم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: شاید در مواردی عمر خدمت افراد تمام شده باشد و یا نیاز به حضور افراد منطبق و هماهنگ‌تر با سیاست‌های دولت وجود داشته باشد، که در این صورت ممکن است تغییراتی ایجاد شود، اما در حال حاضر با سفر به شهرستان‌ها شاهد تلاش همه فرمانداران که در زمان مقیمی استاندار قبلی منصوب شده اند، بودم که در همسویی با دولت در تلاش برای بهبود شرایط و انجام وظیفه در شهرستان های خود هستند و در شرایط کنونی برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران در دستور کار نیست.

زمانی‌قمی با تاکید بر اینکه دولت به هیچ عنوان سیاست‌های دولت‌های قبل در زمینه عزل و نصب‌ها را دنبال نخواهد کرد، به عملکرد دولت نهم و دهم در این زمینه اشاره کرد و گفت: در دو دولت قبلی به طرز بی‌سابقه‌ای کلیه مدیران و عناصر تاثیرگذار کشور خانه‌نشین شدند و ما به هیچ عنوان چنین رویه‌ای را دنبال نخواهیم کرد. ۸۹۰ هزار نفر در حوزه کارمندی به کار گرفته شدند که ۴۹۰ هزار نفر از این میزان استخدام خلاف قانون بوده است و چنین رویه ای از نظر دولت اعتدال قابل قبول نیست.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در زمان انتخابات حجم بسیاری از جوانان در ستاد دکتر روحانی فعال بودند و حق این بود که حداقل ۱۰ هزار نفر از آنها در کشور به کار گرفته شوند، اما به دلیل بکارگیری صدها هزار نفر در دو دولت قبلی نتوانستیم این جوانان را به کار بگیریم، تصریح کرد: حتی استخدام‌های امروز تبدیل وضعیت این نیروهاست و امکان جذب نیروی جدید وجود ندارد.

وی افزود: در این شرایط عملا نتوانستیم به مطالبه همراهان جدی دولت پاسخ دهیم، هرچند حتی اگر امکان استخدام نیروی جدید علاوه بر نیروهای موجود میسر بود این اقدام صورت نمی‌گرفت، چراکه معتقدیم دولت باید چابک و کوچک باشد و افزایش تعداد دولتی ها تنها وزنه ای برای پیشرفت محسوب می‌شود.

‌ ایسنا بی‌مهری رسانه‌های دیگر نسبت به دولت را جبران کند

معاون سیاسی استاندار مرکزی نیز در بازدید از‌ ایسنا، بر لزوم حمایت هرچه بیشتر این خبرگزاری از دولت تاکید کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه مرکزی – شکرالله حسن بیگی ‌تاکید کرد: ایسنا از جمله خبرگزاری‌هایی است که اشراف ویژه‌ای نسبت به مسائل روز دارد، به همین دلیل توقع می‌رود که بی‌مهری برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های دیگر را نسبت به دولت جبران کند.

وی افزود: لازم است که ایسنا حضور پررنگ خود را در عرصه‌های مختلف حفظ کند، چراکه پتانسیل لازم برای پوشش خبری و بیان واقعیات در این مجموعه وجود دارد و می‌تواند به مانند گذشته تاثیرگذاری خود را در جریانات استان و کشور ادامه دهد.