کد خبر: 37186تاریخ انتشار : ۵:۱۵:۳۱ - شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

علی نظری- سردبیر روزنامه مستقل

عبدالفتاح سلطانی داغدیده را دیگر به زندان برنگردانید

دلسوز مردم و فدایی ایران است. به قول مرحوم دکتر کاتوزیان ترجمه شرافت و درستی است.

عبدالفتاح سلطانی داغدیده را دیگر به زندان برنگردانید

دلسوز مردم و فدایی ایران است. به قول مرحوم دکتر کاتوزیان ترجمه شرافت و درستی است.
حقوقدان ۶۵ ساله‌ای که بیش از ۳۰سال دیده‌بان جامعه مدنی است. بی‌مزد و منت سالیان متمادی وکالت متهمان سیاسی و عقیدتی را به عهده داشته است.
نام این آزادمرد عبدالفتاح سلطانی است. مردی که با بسیاری از همکاران خویش متفاوت است.
عبدالفتاح حرفه وکالت را یک شغل نمی‌داند و اعتقادی به ارتزاق از طریق پرونده‌های سیاسی ندارد. وکالت صدها پرونده سیاسی و عقیدتی به صورت رایگان طی سه دهه اخیر نشان می‌دهد که حفظ استانداردهای حقوق شهروندی هموطنانش فارغ از هرطبقه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، ایدئولوڑی و بینش سیاسی، دغدغه بزرگ وی بوده است.
علو طبع این مرد خداجو و حقیقت طلب را می‌توان از ساده زیستی و عدم تعلق خاطر به پول و مال دنیا دریافت. سلطانی آرمانشهر خویش را بر دفاع از مظلوم متمرکز کرده است. وکیل انسان‌دوستی که منتهای دغدغه‌اش دفاع از حقوق شهروندی همه هموطنانش بوده است.
این مرد آزاده که بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است تنها در آخذین پرونده خود بیش از هفت سال از عمر شریفش را در زندان گذرانیده است، تحمل کیفری که اصلا عادلانه نبوده است.
وکیل پاکدستی که اگر با قویترین نور افکن‌های موجود به زوایای پنهان زندگی‌اش نور بتابانیم جز فضیلت، راستی و پاکدستی و بی‌اعتنایی به مال دنیا چیزی نمی‌یابیم.

در زمانه ای که فساد، چپاول، اختلاس و دستبرد به اموال مردم و بیت المال نهادینه شده است، حضور الگویی چون عبدالفتاح سلطانی برای جوانان جامعه ما یک سرمشق چاره‌ساز است.
متولیان نظام اسلامی اگر به دنبال جامعه‌ای عاری از فساد و کژی هستند باید زمینه‌ای فراهم کنند که انسان های شریفی چون سلطانی در جامعه الگو شوند نه اینکه دزدان بیت المال، اختلاس‌گران با تکیه بر رانت آزادانه در جامعه بچرخند و افرادی نظیر سلطانی‌ها محبوس در اوین باشند.

این وکیل شریف هفت سال یا به عبارتی «دو سوم مدت حبس» را گذرانیده است، اکنون با توجه به داغ بزرگی که بر وی تحمیل شده است و از سوی دیگر آزادی وی به شکل یک مطالبه جدی از سوی هموطنانمان مطرح شده است، انتظار داریم مقامات دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات در این موقعیت خاص کشور تمهیدی بیندیشند که عبدالفتاح سلطانی به زندان برنگردد و ادامه مدت حبس وی بخشوده شود.
انتظار ما به عنوان دلسوزان کشور از تصمیم گیرندگان پرونده این وکیل زندانی این است که با توجه به نیاز جامعه و شرایط امروز و نیاز به آشتی ملی در مواجهه با تهدیدات ترامپ، بهترین راه‌کار رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی و به ویژه سلطانی را پیشنهاد می‌کنیم. چنانچه متولیان محترم قضایی و امنیتی به بخشودگی مدت باقیمانده حبس عبدالفتاح سلطانی مبادرت ورزند قطعا این اقدام ارزنده می‌تواند بستر ساز آشتی ملی باشد.

در خاتمه لازم می‌دانم نکته ای را خدمت مقامات محترم امنیتی و قضایی کشور عرض کنم، در این برهه که کشورمان در معرض تهاجم احتمالی آمریکا و حملات براندازان قرار گرفته است، افراد وطن پرستی چون عبدالفتاح سلطانی می‌توانند در راستای حفظ ایران عزیز به عنوان محور وحدت موثر واقع شوند. عقل سلیم حکم می‌کند که نظام در این وانفسای بی‌اعتمادی مردم به مسئولان نا کارآمد کشور، از سرمایه اجتماعیِ محبوبیت و حضور عبدالفتاح برای حفظ تمامیت ارضی کشور و مصون ماندن ایران از گزند بدخواهان به نحو احسن استفاده نماید.
سلطانی نه برانداز است و نه بدخواه نظام، بلکه او فدایی مردم و این مرز و بوم است.
اینجانب به عنوان دلسوز و سرباز کوچک وطن از مقام معظم رهبری استدعا دارم با صدور فرمان آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و رفع حصر محصوران، نشاط سیاسی و اجتماعی را به جامعه برگرداند.

کلمات کلیدی :