کد خبر: 1426تاریخ انتشار : ۱۱:۱۳:۴۳ - یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

محمد توسلی در گفت و گو با پابتخت کهن:

ضرورت تسریع در بازگشایی انجمن صنفی مطبوعات

بدون تردید، خبرنگارانِ رسانه‌ها در کنار نهادهای مدنی و احزاب سیاسی، در یک جامعه‌ی باز و دموکراتیک و در حالِ گذار به دموکراسی، نقش اساسی در پاسداری از آرمان‌ها، انعکاس، دیدگاه‌ها و مطالبات مردم از جمله در خصوص آزادی‌خواهی و برنامه‌های توسعه و پیشرفت جامعه دارند و به صورت پل ارتباطی دو طرفه بین مردم و حاکمان، زمینه‌های تعامل و تبادل نظرِ فی‌مابین را فراهم می‌کنند.

ضرورت تسریع در بازگشایی انجمن صنفی مطبوعات

محمد توسلی در گفت و گو با پایتخت کهن:

 

  • به نظر شما، آیا خبرنگاران در آزادی‌خواهی ملت ایران و پیشرفت و بهبود زمینه‌های فرهنگ، سیاست و اقتصاد نقشی دارند؟

بدون تردید، خبرنگارانِ رسانه‌ها در کنار نهادهای مدنی و احزاب سیاسی، در یک جامعه‌ی باز و دموکراتیک و در حالِ گذار به دموکراسی، نقش اساسی در پاسداری از آرمان‌ها، انعکاس، دیدگاه‌ها و مطالبات مردم از جمله در خصوص آزادی‌خواهی و برنامه‌های توسعه و پیشرفت جامعه دارند و به صورت پل ارتباطی دو طرفه بین مردم و حاکمان، زمینه‌های تعامل و تبادل نظرِ فی‌مابین را فراهم می‌کنند. اگر در اصول قانون اساسی و معارف اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر جایگاه رفیعی در جلوگیری از انحراف و ایجاد تعادل و بسترسازیِ لازم برای پیشرفت و توسعه جامعه دارند، خبرنگارانِ رسانه‌ها در این عرصه نیز نقش مهمی برای اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و تأمین امکانات لازم، جهت گردشِ آزاد اطلاعات و آگاهی بخشی در جامعه ایفا می‌کنند.

اگر دانستن و آگاهی، حق هر شهروندی است که در جریان رویدادهای واقعیِ جامعه خود قرار گیرند، خبرنگارانِ رسانه‌ها نیز در این عرصه، نقش کلیدی و خطیری بر عهده دارند. در جامعه‌ی امروز، ارتباطات و حوزه‌ی اطلاع رسانی به صورت علمی، بسیار توسعه پیدا کرده است و ضرورتاً خبرنگاران بایستی از دانش و تخصص لازم در زمینه‌ی خاص اطلاع رسانیِ خود از جمله در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وسیاسی بهره‌مند باشند تا بتوانند به طور موثر عمل کنند. به عنوان مثال، خبرنگاری که بخواهد در زمینه‌ی حوزه‌ی مدیریتِ شهری اطلاع رسانی کند، الزاماً علاوه بر دانش کلیِ ارتباطات، باید با مفاهیم و سئوالات مختلف در حوزه‌ی مدیریت شهری و سوابق تاریخی آن‌ها آشنا باشد تا با شناخت مسائل بتواند به رسالت آگاهی بخشیِ خود در زمینه‌ی تنظیم اخبار و گزارش‌ها و در موارد لازم، بررسی و نقد رویکردها و عملکردها به طور موثر عمل نماید.

در شرایط کشورهای در حال توسعه که خبرنگاران از امنیت لازم برخوردار نیستند و یا در دوران جنگ و درگیری‌ها، خبرنگاران برای انجام رسالت اطلاع رسانیِ خودشان، معمولاً با مخاطرات و پرداختِ هزینه‌های بسیار سنگینی برای خود و خانواده روبرو می‌شوند. در این شرایطِ حساس، بسیاری از خبرنگاران برای انجام این وظایف و رسالتِ حرفه‌ای خود، با ایثار و فداکاریِ قهرمانانه ایستادگی می‌کنند و از خود و حرفه‌ی خبرنگاری، نام نیک بر جای می‌گذارند. در سطح جهانی و به خصوص در کشور خودمان در دهه‌های اخیر، شاهد چنین خبرنگارانی بوده‌ایم که با حفظ شرافتِ قلم و اخلاقِ حرفه‌ای، به رسالت آگاهی بخشی خود عمل کرده‌اند، ایستاده‌اند و هزینه‌های بسیار سنگینی را هم متحمل شده‌اند و از خود نام نیک در حرفه‌ی خبرنگاری و اجتماعی به ثبت رسانیده‌اند و نام و یادشان همواره در جامعه‌ی ما زنده و مورد احترام بوده است.

 

  • به نظر شما دولت یازدهم چه اقدامات مفیدی را نسبت به خبرنگاران برای جبران توقیف و تعطیلی نشریات انجام دهد؟

در دولت یازدهم در حد انتظار، تاکنون اقدامات موثری برای تأمین امنیت شغلی و آزادیِ عمل آن‌ها در چارچوب قانون به عمل نیامده است. اگرچه رسانه‌ها به طور نسبی، آزادتر از دوران دولت قبل، به خدمات خود عمل می‌کنند، اما چند مورد، تجربه‌ی محدودِ توقیف روزنامه‌ها نشان داد که امنیت شغلیِ خبرنگاران در حد وعده‌های رئیس جمهور محترم در دولت یازدهم، مورد عمل قرار نگرفته است. امید است بعد از حل و فصل مسائل و مشکلات سیاست خارجی و اجرایی شدن «برجام» و توافق هسته‌ای و اعلام لایحه‌ی حقوق شهروندی، خبرنگاران با امنیت و آرامش خاطر بیشتری بتوانند به وظیفه‌ی آگاهی بخشی خود عمل کنند.

 

  • هر صنفی در کشور دارای تشکل است، به نظر شما چرا روزنامه‌نگاران از برخورداریِ انجمن صنفی محروم هستند؟

با حساسیت خاصی که روی رسانه‌ها و خبرنگاران در سال‌های اخیر وجود داشته است، متاسفانه به رغم اینکه بازگشایی انجمن صنفی مطبوعات در برنامه‌های اصلاحات فرهنگی-اجتماعی دولت یازدهم پیش بینی شده است، اما تاکنون این انجمن نتوانسته مجوز لازم را برای تجدید فعالیت خود دریافت کند. این امید وجود دارد که پس از حل و فصلِ مسائل سیاست خارجی، دولت یازدهم با تمرکز به مسائل سیاست داخلی، مشکلات سرِ راهِ بازگشایی دفتر انجمن صنفی مطبوعات و تجدید فعالیت آن‌ها در چارچوب قانون فراهم شود. و به این ضرورت و انتظارِ روزنامه‌نگاران، جامه‌ی عمل پوشانده شود.