کد خبر: 16581تاریخ انتشار : ۲:۵۸:۳۲ - سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶

حسین عبیری گلپایگانی - فعال محیط زیست

آموزش فرهنگ استفاده صحیح گردشگران از مناطق طبیعی

متاسفانه در چند دهه گذشته، به علت رشد سریع انواع و اقسام توسعه‌ها (آن هم از نوع ناپایدارو لجام گسیخته) و به­علت عدم آگاهی مردم و نداشتن تجربه کافی جهت استفاده صحیح از تکنولوژی‌های جدید همچنین هجوم بی­رحمانه بعضی از افراد ناآگاه و سودجو به محیط زیست و منابع طبیعی، بیشتر سواحل دریاها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، دشت‌ها، بیابان‌ها و مناطق کوهستانی و حتی در مناطق شهری کشورمان ایران، مورد تجاوز و تخریبات جدی قرار گرفته­اند و در بعضی از این موارد تخریبات، معضلات و مشکلات زیست محیطی به حدی جدی است که باعث نابودی بسیاری از اکوسیستم‌های وتنوع گیاهی و جانوری شده است.

آموزش فرهنگ استفاده صحیح گردشگران از مناطق طبیعی

متاسفانه در چند دهه گذشته، به علت رشد سریع انواع و اقسام توسعه‌ها (آن هم از نوع ناپایدارو لجام گسیخته) و به­علت عدم آگاهی مردم و نداشتن تجربه کافی جهت استفاده صحیح از تکنولوژی‌های جدید همچنین هجوم بی­رحمانه بعضی از افراد ناآگاه و سودجو به محیط زیست و منابع طبیعی، بیشتر سواحل دریاها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، دشت‌ها، بیابان‌ها و مناطق کوهستانی و حتی در مناطق شهری کشورمان ایران، مورد تجاوز و تخریبات جدی قرار گرفته­اند و در بعضی از این موارد تخریبات، معضلات و مشکلات زیست محیطی به حدی جدی است که باعث نابودی بسیاری از اکوسیستم‌های وتنوع گیاهی و جانوری شده است. دیگر برای نجات این مناطق از آسیب‌های شدید زیست محیطی هیچ راهی وجود ندارد مگر با هزینه‌های خیلی سنگین که نمونه‌ بارز آن دریاچه ارومیه و ده‌ها تالاب خشک شده در کشور می‌باشند. خوشبختانه در مواردی مناطق طبیعی و محیط زیستی در کشورمان وجود دارند که میزان تخربیات زیست محیطی نزدیک به بحرانی شدن می‌باشد اما اگر مردم و دولتمردان اراده کنند می‌توانند با فعالیت‌های زیست محیطی از این فجایع زیست محیط جلوگیری کنند.

شاید در حال حاضر یکی از اساسی‌ترین مشکلات و معضلات زیست محیطی در فضاهای طبیعی کشور عزیزمان ایران، رها کردن زباله‌ها و پسماندها در طبیعت توسط بعضی از استفاده کنندگان از این مناطق می‌باشد. برای بعضی‌ ریختن زباله در طبیعت آنقدر عمل عادی­ای شده است که در حال حاضر همه مناطق زیست محیطی و طبیعی کشور به انبارها بزرگ دپوی زباله تبدیل شده است که وجود زباله‌ها از عمیق‌ترین نقاط دریا تا بالاترین نقاط کوه‌ها کاملاً به چشم می‌خورد.

با توجه به تجربه بیش از دو دهه فعالیت­های زیست محیطی در کشور و به علت استفاده زیاد مردم، گردشگران و مسافران از تفرجگاه­ها، مکان­های گردشگری و حاشیه‌های جاده‌ای در فصل بهار و تابستان و همچنین عدم مراعات نکات زیست محیطی توسط بعضی از آنان و ریختن زباله در این مکان­ها؛ متاسفانه مقدار زیادی زباله به­خصوص زباله‌های پلاستیکی که طول عمر زیادی دارند در این مکان­ها دپو شده است. از طرفی طبق تجربه چند ساله گذشته فعالان محیط زیست و با توجه اینکه نیمه دوم شهریور ماه تقریباً آخرین ایام مسافرت­های تابستانه و گردشگری ایرانیان می‌باشد می‌توان با برنامه ریزی و مشارکت دادن مردم عادی توسط سازمان­های مردم نهاد از قبیل فعالان محیط زیست و دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری و جوامع محلی و شورایاری­های سراسر کشور و همچنین با مشارکت نهادهای همچون سازمان میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و ترابری و شهر سازی در شروع جاده‌ها و مکان­های تفرجگاهی و گردشگری و با اهدای کیسه جمع آوری زباله و گفتگوی چهره به چهره با مسافران و گردشگران، از آن­ها خواسته شود ضمن بازگرداندن زباله‌های خود از طبیعت، همچنین زباله‌های رها شده در طبیعت را نیز جمع آوری کنند. در همین رابطه فعالان محیط زیست روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۶ و ۱۷ شهریور را روز پاکسازی تفرجگاه­ها و مکان­های گردشگری کنار جاده‌ای اعلام کردند و ضمن آموزش فرهنگ استفاده صحیح گردشگران از مناطق طبیعی،در میان مردم کیسه زباله توزیع شد و مراسم پاکسازی پارک­ها از زباله نیز انجام گرفت. در کنار این مراسم در آستارا یاد و نام سه تن از جنگلبانان عزیز «زنده یاد شهروز شریفیان، زنده یاد جلیل فرازی مقدم و زنده یاد موسی حیایی» گرامی داشته شد.