کد خبر: 16655تاریخ انتشار : ۳:۱۹:۰۱ - چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

عابدین سالاری- روزنامه نگار

حساب کشی ۴٠٠ میلیونی از شورای شهر تهران

خروجی (result) هر جلسه شورای شهر تهران را باید با یک معیار واقعی سنجید و بر اساس آن در خصوص کارآمدی شورا قضاوت و داوری کرد.

مطالعات کمی نگارنده نشان می‌دهد که هر جلسه شورا شهر تهران حداقل بین۴۰۰تا ۵۰۰ میلیون تومان هزینه برای شهرتهران در پی دارد.

از این به بعد، می‌کوشم هر جلسه ی شورای شهر تهران را بر اساس معیارعلمی هزینه-فایده مورد بررسی قرار دهم و قضاوت را بر عهده افکار عمومی و شهروندان تهرانی وانهم.

حساب کشی ۴٠٠ میلیونی از شورای شهر تهران

خروجی (result) هر جلسه شورای شهر تهران را باید با یک معیار واقعی سنجید و بر اساس آن در خصوص کارآمدی شورا قضاوت و داوری کرد.

مطالعات کمی نگارنده نشان می‌دهد که هر جلسه شورا شهر تهران حداقل بین۴۰۰تا ۵۰۰ میلیون تومان هزینه برای شهرتهران در پی دارد.

از این به بعد، می‌کوشم هر جلسه ی شورای شهر تهران را بر اساس معیارعلمی هزینه-فایده مورد بررسی قرار دهم و قضاوت را بر عهده افکار عمومی و شهروندان تهرانی وانهم.

در ششمین جلسه ی شورا که در روز یکشنبه ، مورخه ۱۹ شهریور برگزار شد، موضوعات زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

-۱ بحث در خصوص هزینه‌های انجام شده توسط شهرداری در مراسم اربعین امام حسین(ع)

در این خصوص چندین دیدگاه در شورا وجود دارد

۱-۱ دیدگاه گسانی که قائل به این هستند که بر اساس بند ۱۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ، اساسا شهرداری حق ندارد که در خارج از محدوده شهر تهران به هر شکلی هزینه کند.

۱-۲ دیدگاه کسانی که قائل به این هستند که یا هزینه انجام شده در سال‌های قبل فراتر از مصوبات شورا بوده و یا بار مسئولیت اضافی به شهرداری تحمیل شده و یا شهرداری به اموراتی پرداخته که به نوعی سرمایه گذاری در عراق محسوب می‌شود و…

این موضوع هم در جلسه قبل بحث شد و هم در جلسه امروز.

برخی بر این باورند که عدد ۱۰ میلیارد در چارچوب بودجه شهرداری تهران، آن هم برای هزینه در خصوص یکی از شعائر اصلی ما شیعیان عددی نیست و اگر شورا به دنبال کاهش هزینه‌های شهر است باید به حوزه‌هایی ورود کند که صدها میلیارد جای کار و ابهام دارد.

از طرفی این نحوه طرح مسئله‌ای که مورد حساسیت بسیاری از آحاد جامعه است، شورا را در بدو امر وارد مسیری خواهد کرد که بعدها هزینه‌های آن بسیار بالا خواهد بود.از این رو، این نحوه مواجهه برخی اعضای شورا در بحث اربعین را ناشی از فهم نادرست اولویت‌های شهر توسط شورای پنجم می‌دانند.

صرف نظر از ورود به درستی و نادرستی این مباحث، نهایتا مصوبه و تصمیم خاصی در این خصوص گرفته نشد. از این رو نمی‌توان این بخش جلسه را قابل ارزیابی مثبت دانست، چرا که این گونه مباحث را هم در کمیسون‌ها و هم در رسانه‌ها می‌توان مطرح کرد.

۲- موضوع دوم جلسه امروز، انتخاب نماینده شورا جهت حضور در کمیته ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های رادیویی بود.

مجموعه مباحثی که در این حوزه صورت گرفت، نشان داد .

اولا: شورا به درک درستی از مسئله تقسیم مسئولیت‌ها مبتنی بر ‌مزیت نسبی اعضاء‌ نرسیده است که بر اساس آن، در راستای کارآمدی شورا برای امر نظارت ، دست به انتخاب بزند، بلکه عمدتا مباحث حول این محور است که کدام فرد از کدام کمیسیون در کجا عضو باشد؟

دوما: علیرغم طرح مباحث پراکنده و سطحی، شورا به جمع‌بندی نرسید.

از این رو، از منظر این دستور نیز عملکرد شورا قابل ارزیابی روشنی نمی‌باشد.

۳- دستور سوم، معرفی نماینده شورا در ماده ۳۸ کمیسیون معاملان شهرداری بود که بعد از بحث و جدل در خصوص اینکه کدام کمیسیون نماینده بفرستد نهایتا رئیس شورا، فردی را برای رای‌گیری معرفی کرد . شاید بتوان گفت تنها مصوبه امروز شورا نیز همین انتخاب باشد.

۴- بخش بعدی دستور جلسه، ارائه گزارش معاونت جدید حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بود که چند روزی است به این سمت منصوب شده است. این بخش از دستور که همراه با تذکرات رئیس شورا جهت پایان یافتن جلسه همراه بود، خروجی چندان مشخصی به همراه نداشت جز وعده‌هایی که توسط معاون جدید داده شد؛مثلا، چون ساختن تهرانی نو، جراحی‌های بسیار اساسی در نحوه مدیریت و حمل نقل شهر تهران.

این در حالی بود که محدودیت‌های اعلام شده توسط وی در خصوص هفته‌های آغازین مهرماه در خصوص بازگشایی مدارس، همان روش‌های سنوات قبل بود که حداقل در این بخش موردی از نو بودن به چشم نمی‌خورد.

از طرفی، کیفیت و سطح بحث‌های تعدادی از اعضا که در این خصوص نظر دادند، خیلی وزن زیادی به بحث اضافه نکرد. از این رو از منظر این دستور نیز نمی‌توان قضاوت درستی ارائه کرد. در این جلسه تذکراتی پراکنده، ‌همچون کم‌کاری شهرداری در خصوص مبارزه با سفید بالک‌ها‌، ‌تشکیل کمیته بررسی مشکلات معلولین، ‌تذکر در خصوص به‌کارگیری بازنشستگان در انتصابات اخیر شهردار تهران‌ و درخواست اداره متن صورت‌جلسه جلسات شورا‌ ارائه شد. هر عضو شورا شهر تهران، چه آن فردی که تمام مدت جلسه سکوت می‌کند، چه افرادی که مواضع سیاسی ابراز می‌کنند و چه کسانی که در مباحث کارشناسی مشارکت می‌کنند، باید بدانند که شهر برای هر دقیقه حضور آن‌ها در صحن علنی، میلیون‌ها تومان هزینه می‌پردازد، این بدین معنا است که توسط رسانه‌ها و افکار عمومی از آن‌ها حساب‌کشی به عمل می‌آید. تلاش می‌کنیم هر جلسه را از این منظر مورد بحث و مداقه قرار دهیم تا افکار عمومی قضاوت روشن‌تری در خصوص عملکرد شورا پیدا کند.

کلمات کلیدی :