کد خبر: 38949تاریخ انتشار : ۲۲:۱۶:۴۳ - شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷

الهه کولایی نماینده ادوار مجلس:

دخالت دست‌های خارجی در حادثه کنسولگری مشهود است

پس از وقایع اخیر در عراق و اغتشاش و تظاهراتی که منجر به تذکر آیت الله سیستانی شد، عصر جمعه گذشته ساختمان کنسولگری ایران در بصره کاملا در آتش سوخت. الهه کولایی نماینده ادوار مجلس درباره این حادثه و علل و عاملین آن به سوالات ما پاسخ داده است.

دخالت دست‌های خارجی در حادثه کنسولگری مشهود است

گفتگو: ناصر توقیری

پس از وقایع اخیر در عراق و اغتشاش و تظاهراتی که منجر به تذکر آیت الله سیستانی شد، عصر جمعه گذشته ساختمان کنسولگری ایران در بصره کاملا در آتش سوخت. الهه کولایی نماینده ادوار مجلس درباره این حادثه و علل و عاملین آن به سوالات ما پاسخ داده است. با هم می‌خوانیم:

  • آتش زدن کنسولگری ایران در بصره را به نفع کدام جریان داخلی و خارجی می دانید؟

پس از سقوط صدام حسین ایران در تحولات داخلی عراق نقشی تاثیرگذار بر عهده داشته است. به دلیل پیوندهای تاریخی و فرهنگی، روابط دو کشور پس از سقوط رژیم صدام حسین، روندی رو به گسترش را تجربه کرده است. به ویژه از نظر اقتصادی دو کشور با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی داشته و ایران در تامین بسیاری از نیاز بازارهای عراقی به ویژه در حوزه خدمات فنی نقش مهمی داشته است. بنابراین ایران در عراق پساصدام نقشی تعیین کننده بازی کرده، در جریان نبرد با نیروهای افراط‌گرا تحت عنوان خلافت اسلامی در این کشور و سوریه هم کاملا فعال بوده است. بنابراین می‌توان تصور کرد که حمله به کنسولگری ایران در حقیقت، حمله به نقش سازنده ایران در این کشور و تلاش برای برهم زدن روابط دو کشور بوده است. متاسفانه در سال‌های اخیر ما شاهد بودیم کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن به عرصه رویارویی قدرت‌های فرامرزی تبدیل شده‌اند که هر یک تلاش می‌کنند تا نفوذ خود را در منطقه به هر بهایی گسترش دهند. عراق نیز قربانی همین مسئله شده است.

  • این حادثه را قطعه از پازل و مقدمه سناریویی جدید می دانید؟ آیا حوادث دیگری در راه است؟

همانگونه که اشاره کردم، تحولات امروز در عراق، در تداوم تحولاتی است که در طول سال‌های پس از سقوط رژیم صدام حسین در حال شکل‌گیری بوده، اما موضوع ایران و نقش منطقه ای ایران به پیش از آن مربوط می‌شود. ریشه این مسئله تلاش‌هایی است که قدرت‌های مداخله‌گر در راستای پروژه ایران هراسی انجام می‌دادند تا فضا برای حضور آنان در منطقه فراهم ‌شود. حوزه خلیج فارس و غرب آسیا، امروز یکی از بزرگ‌ترین کانون‌های تجمیع و خریداری سلاح‌های پیشرفته است. واضح است که در چنین فضایی قدرت‌های خارجی برای مصرف این سلاح‌ها تنش، التهاب و ناآرامی را ضروری می‌دانند و به روش‌های مختلف می‌کوشند تا امکان بازگشت صلح و ثبات به منطقه را از بین ببرند. در مقابل، مردم ایران و عراق بیش از هر چیز برای رشد و توسعه همه جانبه آن هم در شرایطی که درگیر مسائل زیست‌محیطی هستند، به آرامش و امنیت و همکاری‌های گسترده نیاز دارند.

  • به نظر شما کدام گروه و جریان داخلی عراق در این واقعه نقش داشته است؟

به نظر می‌رسد همانگونه که در جریان شکل‌گیری و گسترش خلافت اسلامی دیده شد، گروه‌های سیاسی که از صحنه قدرت کنار گذاشته شده‌اند به اشکال افراطی و خشونت آمیز روی می‌آورند. ریشه‌های این وضعیت ترکیبی از انگیزه‌های داخلی و خارجی است. همزمان با شکل‌گیری دولت جدید در عراق نیروهای سیاسی این کشور با همان چالش‌هایی روبرو هستند که در همه کشورها بعد از فروپاشی نظام‌های سیاسی وجود دارد. به نظر می‌رسد تا زمانی که شرایط و امکانات مناسب برای به کارگیری همه این نیروهای سیاسی در ساختار قدرت فراهم نشود، تنش‌ها در این کشور ادامه پیدا کند. به نظر می‌رسد تقویت روند تعامل و همکاری نیروهای سیاسی می‌تواند به کاهش این تنش‌ها کمک کند. عراق هم مانند ایران با شرایط دشوار محیط زیستی مانند کم آبی و خشکسالی مواجه است و این کار دولت‌های ناکارآمد را دشوارتر می‌سازد. مردم شهرهای جنوبی عراق که از کم آبی و مشکلات اقتصادی به ستوه آمده‌اند. بنابراین ضروری است دولت‌های ایران و عراق در مواجهه با مشکلات مشترک همکاری خود را گسترش دهند. کاملا روشن است که دست‌هایی خارج از مرز‌های این دو کشور تمام تلاش خود را می‌کنند تا مانع این همکاری شوند.