کد خبر: 41837تاریخ انتشار : ۱۷:۳۲:۰۲ - یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷

ناصر بزرگمهر - روزنامه نگار

آقایان مدیران،گرانی ارز عادی نمی‌شود!

این روزها، روزهای عجیبی است، همه‌چیز ظاهراً به‌هم‌ریخته است، اخلاق در سراشیبی سقوط، فرهنگ در حال تغییر، اقتصاد در سربالایی، قیمت‌ها چند برابر، تورم دو سه‌رقمی، قیمت‌های دولتی سرگردان، گرانی‌ها وحشتناک ،سرمایه‌ها یک‌چهارم، مردم نگران و همه می‌گویند همه‌چیز به بازار سکه و ارز مربوط می‌شود؟ و سکه و دلار و ارز هم در آسمان‌ها می‌چرخند و از همه مهم‌تر دولتمردان هم بی‌تفاوت یا در سکوت روزگار می‌گذرانند تا شاید مردم به این هم عادت کنند و فراموش نمایند.

آقایان مدیران،گرانی ارز عادی نمی‌شود!

به نام او که هرچه بخواهد همان می‌شود.
این روزها، روزهای عجیبی است، همه‌چیز ظاهراً به‌هم‌ریخته است، اخلاق در سراشیبی سقوط، فرهنگ در حال تغییر، اقتصاد در سربالایی، قیمت‌ها چند برابر، تورم دو سه‌رقمی، قیمت‌های دولتی سرگردان، گرانی‌ها وحشتناک ،سرمایه‌ها یک‌چهارم، مردم نگران و همه می‌گویند همه‌چیز به بازار سکه و ارز مربوط می‌شود؟ و سکه و دلار و ارز هم در آسمان‌ها می‌چرخند و از همه مهم‌تر دولتمردان هم بی‌تفاوت یا در سکوت روزگار می‌گذرانند تا شاید مردم  به این هم عادت کنند و فراموش نمایند.
اما مردم نمی‌توانند به این‌یکی عادت کنند، البته مردم در میان گرانی و تورم و از بین رفتن سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک و بزرگشان همچنان روحیه طنز خود را حفظ کرده و در دنیای مجازی لحظه‌به‌لحظه با دولتیان به خنده و شوخی روزگار می‌گذرانند.
یکی می‌نویسد: بازار شام دلار در ایران؛ دلار کوچه‌های فردوسی۱۴۰۰۰تومان، دلار صرافی‌های آزاد ۱۳۸۵۰، دلار صرافی‌های دولتی ۱۳۷۰۰، دلار مسافرتی ۱۲۷۰۰، دلار سنا ۱۳۰۰۰، دلار نیما ۱۱۰۰۰، دلار هواپیمایی ۹۸۰۰، دلار کربلایی ۷۵۰۰، دلار حیاتی خبر۷۰۰۰، دلار بعضی شهرستان‌های نامعلوم بر اساس اخبار شبکه ملی ۶۰۰۰، دلار غذا و دارو ۴۲۰۰، دلار شش ماه قبل۳۰۰۰، دلار دولت تدبیر۲۵۰۰، دلار دولت امید ۲۲۰۰، دلار دولت مردمی۲۰۰۰، دلار دولت اصلاحات ۱۰۰۰تومان، دلار دولت سازندگی۷۰۰، دلار دولت جنگ۷۰ ، دلار رژیم پهلوی۷، دلار دوران قاجار۱تومان.
دیگری می‌نویسد: گرانی دلار، دلایل اقتصادی ندارد، دلایل جغرافیایی دارد، ما اشتباهی جایی متولد شدیم که دلار توش هی گران میشه وگرنه خود دلار که گران نیست.
نفر سوم از مراحل مواجهه مسئولین با افزایش قیمت دلار می‌نویسد: سکوت، انکار، تکذیب، تکذیبِ تکذیب، دستور پیگیری فوری، تشکیل جلسه فوری، تعیین مقصرین (تلگرام و سایر بستگان)، تعیین قیمت خیالی جدید، گران شدن دوباره دلار و تکرار چرخه بالا که هی می‌چرخد.
عده‌ای هم دولت را مقصر می‌دانند و می‌نویسند: که آیا می‌دانید دولت از محل افزایش نرخ ارز چقدر سود کرد؟ آیا می‌دانید کل حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷ از گرانی ارز تأمین شد؟ آیا می‌دانید کل یارانه‌های مردم در سال ۹۷ از جیب  خود مردم تأمین شد؟ آیا میدانید درآمد دولت فقط از محل فروش نفت سه برابر شده است؟ آیا می‌دانید پیش‌بینی درآمد نفت با نرخ هر بشکه ۵۵دلار و دلار ۳۵۰۰ تومانی بودجه چقدر می‌شد و حالا با دلار ده‌پانزده هزارتومانی چقدر می‌شود؟ آیا می‌دانید درآمد دولت از محل فقط فروش نفت چقدر افزایش پیداکرده است؟ آیا می‌دانید دستگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی و دو خودروساز نیمه‌دولتی و امثالهم با گران شدن دلار چه مقدار سود کرده‌اند؟ آیا می‌دانید بعضی گرانی‌ها بیش از ۵۰۰ درصد تورم داشته است؟ آیا می‌دانید عوارض خروج حداقل برای ۵ میلیون مسافر در سال بین ۳۰۰درصد تا۶۰۰ درصد افزایش داشته است؟ آیا می‌دانید که عوارض شهرداری برای ۲۰ میلیون خانوار یعنی همه ایران بدون اطلاع‌رسانی دو برابر شد؟ آیا از گرانی‌های پنهان خبردارید؟
یکی از خوانندگان عزیز هم برایم این حکایت را فرستاده است: در زمان‌های دور، روستایی بود که فقط یک چاه آب آشامیدنی داشت، یک روز سگی به داخل چاه افتاد و مرد، آب چاه دیگر غیرقابل استفاده نبود، روستاییان نگران شدند و پیش مرد خردمندی رفتند تا چاره کار را به آنان بگوید، مرد خردمند به آنان گفت که صد سطل از چاه آب‌بردارند و دور بریزند تا آب تمیز جای آن را بگیرد، روستاییان صد سطل آب برداشتند اما فرقی نکرد و آب کثیف و بدبو بود. دوباره پیش خردمند رفتند، او پیشنهاد کرد که صد سطل دیگر هم آب‌بردارند، روستاییان این کار را انجام دادند اما بازهم آب کثیف بود، روستاییان بنا بر گفته مرد خردمند برای بار سوم هم صد سطل آب از چاه برداشتند.

کلمات کلیدی :