کد خبر: 2199تاریخ انتشار : ۱۴:۱۶:۳۱ - یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴

اسرائیل و افسانه ایران هراسی

  دکتر ابراهیم یزدی- دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه دولت مهندس بازرگان   ۱- حضور آقای ناتانیاهو نخست وزیر اسرا ئیل در مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی سراپا هیجانی اش در باره خطر نظامی ایران برای اسرائیل و صلح منطقه بار دیگر ریشه ها وعلل نگرانی واقعی دولت اسرائیل را در […]

اسرائیل و افسانه ایران هراسی

 

دکتر ابراهیم یزدی- دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه دولت مهندس بازرگان

 

۱- حضور آقای ناتانیاهو نخست وزیر اسرا ئیل در مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی سراپا هیجانی اش در باره خطر نظامی ایران برای اسرائیل و صلح منطقه بار دیگر ریشه ها وعلل نگرانی واقعی دولت اسرائیل را در سطح جهانی مطرح کرده است. اضطرا ب ناتانیاهوازچیست و با این سخنانش به دنبال چه چیزی است؟ آیا  اسرائیل از ایران می ترسد و نگران است یا از صلح بافلسطین فرارمی کند؟ انگیزه و تبلیغ ایران هراسی اسرائیل یک نوع پوششی است برای فرار اسرائیل از قبول شرایط صلح وبه رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین.

۲-  بیش از شصت سال است که دولت اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین تاسیس شده است. سازمان ملل متحد بدون مراجعه به مردم فلسطین، بخشی از سرزمین آن ها را به یهودیان مهاجر از اروپا ، آمریکا و روسیه واگذار کرده است.  اما دولت جدیدالتاسیس اسرائیل به اشغال  آنچه سازمان ملل برای آن ها تعیین کرده بود اکتفا نکرده و بطور منظم به توسعه سرزمین های اشغالی و راندن فلسطینیان از خانه هایشان ادامه داده و می دهد. دولت اسرائیل شاید تنها عضو سازمان ملل متحد باشد که هیچ یک از قطعنامه های این سازمان ، از جمله یکی از مهمترین آن ها، قطعنامه ۲۴۲ ، را  اجرا نکرده است. به موجب این قطعنامه اسرائیل موظف شده است اراضی اشغال شده در جنگ ۵ روزه جون ۱۹۶۷ را تخلیه کند و به فلسطینیان برای تاسیس دولت مستقل فلسطینی واگذار نماید.

۳- تراژدی آوارگی مردم فلسطین تنها یک مسئله عربی و یا حتی اسلامی نیست. بلکه یک مسئله انسانی است. انسانی که  بتواند از شرافت و شخصیت وجودی  انسان سخن بگوید ، ولی نسبت به درد و رنج مردم فلسطین بی تفاوت باشد وجود ندارد. تحقق صلح پایدار در خاورمیانه بدون حل عادلانه منازعه مردم فلسطین  واسرائیل ممکن نیست.برای حل این مناقشه دو راه حل اساسی مطرح شده است: الف- تشکیل یک دولت و کشور واحد دموکراتیک که یهودی، مسیحی و مسلمان، اعم از عرب و فلسطینی یا غیر عرب و غیر فلسطینی ، با هر فکر و اندیشه ای ، همه زیر یک پرچم و یک نام زندگی کنند.  این راه حل مستلزم صرف نظر کردن صیهونیست ها از آرمان تشکیل یک دولت یهودی در منطقه در راستای زنده کردن امپراطوری گذشته یهودیان در این منطقه می باشد.  ب- راه حل دوم تشکیل دو دولت در کنار هم می باشد. در اوائل دهه ۱۹۷۰ شرکت نفتی اسو این راه حل را با چاپ یک آگهی در روزنامه نیویورک تایمز مطرح کرد. بانکداران بزرگ و شرکت های نفتی ومیلیتاریست های آمریکا نیز از این راه حل استقبال کردند. منطق و استدلال این مراکز شکل دهنده قدرت این بود که منافع راهبردی آمریکا با نفت خاورمیانه پیوند خورده است و ادامه کشمکش در خاور میانه منافع آمریکا را به خطر انداخته است. تنها راه جلوگیری از ادامه بحران تشکیل دولت مستقل فلسطین در اراضی غرب رودخانه اردن و نوار غزه برطبق قطعنانه ۲۴۲ سازمان ملل می‌باشد.

مجلس شورای ملی فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین این راه حل را پذیرفته است.  حمایت فیصل پادشاه عربستان درجنگ رمضان ازمصر و قطع صادرات نفت برای نشان دادن اهمیت راهبردی نفت خاورمیانه برای جهان غرب و در راستای قبولاندن این راه حل بوده است.

آنچه امروز تقریبا همه ی قدرت های جهانی، پذیرفته اند همین راه حل دو دولت است.

۴- قطعنامه ۲۴۲ علاوه بر تخلیه سرزمین های اشغالی و واگذاری آن به فلسطینیان، از  اعراب نیز خواسته است که دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسند و به منازعه خاتمه دهند.

۵- مذاکرات صلح میان سازمان آزادی بخش فلسطین با دولت اسرائیل در اسلو، با وساطت آمریکا و امضای توافق نامه منجر به انتقال فرماندهی سازمان آزادیبخش فلسطین ازکشورهای عربی به اراضی غرب رودخانه اردن و نوار غزه شد، و عملا اولین گام ها در راه تاسیس دولت مستقل فلسطین برداشته شد.

۶- سران کشورهای عربی در یکی از نشست های خود به اتفاق آرا تصویب کردند که اگر اسرائیل قطعنامه ۲۴۲ را اجرا کند و دولت مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسد، آن ها به سهم خود دولت اسرائیل را به رسمیت خواهند شناخت و با آن روابط کامل دیپلماتیک بر قرار خواهند ساخت. علاوه بر این عبد الله پادشاه سعودی اعلام کرد در آن صورت دولت سعودی ده میلیارد دلار بابت خانه های ساخته شده در سرزمین های اشغالی، به دولت اسرائیل خواهد پرداخت.

۷- سازمان ملل متحد، سازمان آزادیبخش فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطین را به عنوان دولت فلسطین به عضویت پذیرفت و اکنون بیش از ۱۷۰ کشور دولت فلسطین را به رسمیت شناخته اند. در اجلاس مجمع عمومی اخیرسازمان ملل، پرچم فلسطین برای اولین بار، برغم مخالفت اسرائیل برافراشته شد. گروه های مختلف فلسطینی، حتی حماس اعلام آمادگی کرده اند که در صورتی که اسرائیل قطعنامه ۲۴۲ سازمان ملل را اجرا کند و دولت مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد آنها نیز دولت اسرائیل را به رسمیت خواهند شناخت.

۸- اکنون دولت اسرائیل بیش ازهرزمان به صلح نزدیک است. بیش از هر زمان تحت فشار های سیاسی درسطح جهانی برای پذیرش صله است. در داخل اسرائیل نیز جنبش ” صلح اکنون” روز به روز قوی تر شده است . مردم اسرائیل بیش از هر زمان آمادگی برای پذیرش صلح را پیدا کرده اند.

اما دولت اسرائیل خواهان صلح نمی باشد. چرا؟ صلح و پایان منازعه در میان مدت موضوعیت دولت اسرائیل را از بین می‌برد. چگونه؟

۱-۸- پیش بینی می شود که صلح ، عادی شدن روابط کشور های عربی با دولت اسرائیل و رفع مخاصمه و تهدید های خارجی علیه اسرائیل، موجب قطع کمک دو میلیارد دلاری آمریکا( ازجمله یهودیان) به اسرائیل خواهد شد.

۲-۸- درسال های اخیر مهاجرت به اسرائیل منفی است یعنی تعداد کسانی که اسرائیل را ترک می‌کنند بیش از تعداد مهاجران جدید است.

۳-۸- میانگین رشد جمعیت اعراب ساکن اسرائیل بیش از میانگین رشد جمعیت یهودیان اسرائیل است و این ترکیب جمعیت را به ضرر یهودیان تغییر می دهد.

۴-۸- به موجب آمار منتشر شده در اسرائیل، دختران یهودی به ازدواج با جوانان عرب راغب ترند. فرزندان این خانواده ها، چون مادرها یهودی است، به موجب قوانین اسرائیل، یهودی و شهروند درجه یک محسوب می شوند. درحالیکه چون پدرانشان عرب هستند گرایشات سیاسی متمایل به اعراب را دارند.

۹- کارتر ، رئیس جمهور اسبق آمریکا، که مبتکر صلح میان مصرو اسرائیل است(قراردادکمپ دیوید)، در کتابش با عنوان:” فلسطین، صلح نه آپارتاید”، که دو ترجمه از آن به فارسی منتشر شده است، با صراحت و به تفصیل شرح داده است که مانع اصلی صلح در خاور میانه اسرائیل است. او می نویسد که انورسادات هنگامی توافقنامه صلح با اسرائل را امضاء کرد که اسرائیل در همان متن اجرای قطعنامه ۲۴۲ و واگذاری اراضی اشغالی به فلسطینیان و به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین را رسما و کتبا تعهد کرد. علاوه بر کمپ دیوید، کارتر می نویسد اسرائیل در دو نوبت دیگر، در مادرید و در ژنو همین تعهد را امضاء کرده است، اما حاضر به اجرای تعهداتش نیست.

 

 

۱۰- در میان اعراب، فلسطینیان بالاترین درصد با سواد و با تحصیلات دانشگاهی را دارند. فلسطینی ها به سخت کوشی شناخته شده اند. در دوران بیش از شصت سال آوارگی ازوطن، فلسطینی ها توانسته اند امکانات و موقعیت های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و علمی ممتازی را کسب نمایند. بازشدن راه برگشت این نیروی کارآمد و سرمایه های فکری، اقتصادی آن ها به کشور شان ، موجب جهش در برنامه های توسعه ملی فلسطین خواهد شد. پیش بینی ها حاکی ازآن است که فلسطین مستقل وفارغ از جنگ به سرعت به یک کشور توسعه یافته درمنطقه، و از جهاتی پیشرفته تر از اسرائیل، تبدیل خواهد شد. این برای اسرائیل غیرقابل تحمل و قبول است. به همین علت برگشت آوارگان به کشور فلسطین  یکی از اختلافات اساسی در مذاکره میان اسرائیل و فلسطین است.

۱۱- با توجه به نکات یاد شده در بالا، دولت اسرائیل چون علی الا طلاق مخالف صلح با اعراب و دولت فلسطین است با هیاهو بر سر ایران تلاش می کند تا افکار عمومی را ازموضوع صلح منحرف سازد. کوبیدن بر طبل ایران هراسی، به بهانه توافق هسته ای بخشی از این سیاست انحرافی است. بخشی از حملات گسترده به اوباما، ناشی از فشاراو به اسرائیل برای انجام تعهداتش درمورد فلسطین است. کسانی که علاقمند به پیگیری برنامه های اوباما در مورد اسرائیل هستند می توانند همچنین به سخنرانی اوباما در اسرائیل توجه کنند. اوباما یکی از نادررؤسای جمهور آمریکاست که در دور اول ریاست جمهوری اش به اسرائیل سفر نکرد. پس از انتخابش در دور دوم به اسرائیل رفت که نشان بدهد درپی جلب آرای موافق یهودیان آمریکا نیست. او در این سفر با صراحت به مردم اسرائیل گفت اگر صلح می خواهید باید با فلسطینیان صلح کنید، حقوق آنان را به رسمیت بشناسید، آن چه را برای خود می خواهید برای فلسطینی ها هم بخواهید.

اوباما دنبال آن است که کار ناتمام کارتر را درمورد صلح خاورمیانه به سرانجام برساند.  به عبارت دیگر اگر اوباما موفق شده بود که اسرائیل را وادار به انجام تعهداتش و صلح با فلسطینی ها بنماید، در مخالفت با توافق هسته ای ایران هیچ صدایی نه از مجالس آمریکا و نه از نتانیاهو شنیده نمی شد.  علاوه بر این بخشی از ناآرامی و تحرکات داعش با همین مسئله ارتباط دارد. مسئله داعش و رابطه اش با اسرائیل باید به طور جداگانه مورد بررسی قرارگیرد.

۱۱– سیاست دولت ایران در رابطه با دولت فلسطین و با اسرائیل باید بر اساس واقعیت های جدیدودوراندیشانه باشد. هنگامی که مرکزیت سازمان آزادیبخش ازپایتخت های  کشور های عربی به بخشی از سرزمین های اشغالی منتقل شد، مبارزات مردم فلسطین وارد مرحله تازه ای شد. رهبران فلسطینی اعلام کردند که مبارزه آنان از این زمان بر اساس قدرت حق است و نه حق قدرت. مبارزه برای تحقق اهداف بر اساس قدرت حق الزاماتی دارد که با مبارزه بر اساس حق قدرت متفاوت است. در شرایط سیاسی ویژه استفاده از حق قدرت نقض غرض است. اسرائیل از موضع حق قدرت به غزه حمله کرد اما سودی عایدش نشد.   آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خاتمی، رؤسای اسبق جمهوری بدرستی و واقع بینانه اعلام کردند که هر توافقی را که فلسطینیان بپذیرند، ایران اگر هم با آن موافق نباشد، حمایت می کند. در دولت آقای احمدی نژاد مواضع و سیاست ها در رابطه با فلسطین و اسرائیل به کلی دور از واقع بینی و عملا در خدمت به منافع ومواضع دولت اسرائیل بود. در واکنش به انکار اصل هولوکاست توسط احمدی نژاد، دولت های آمریکا و اسرائیل مشترکاً طرحی را به مجمع عمومی سازمان پیشنهاد دادند که هر کشوری یا فردی که هولوکاست را انکار کند، تقبیح شود. تنها نماینده ایران علیه این پیشنهاد سخن گفت.

خالد مشعل در سفری که به ایران داشت در دانشگاه تهران خطاب به دانشجویان گفت شما از ما فلسطینی ها فلسطینی تر نباشیدونشوید. درحالی دولت فلسطین به عضویت سازمان ملل پذیرفته شده است و بیش از ۱۷۰ دولت، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته اند، دولت آقای روحانی هنوز رسما مواضع خود را در مورد دولت مستقل فلسطین اعلام نکرده است. به نظر می رسد که اولا ایران هرچه سریع تردر این مورد اقدام کند. ثانیاً به جای هر نوع شعارهای ذهنی گرایانه و غیرمفید، نماینده ایران درهر فرصتی نافرمانی اسرائیل و عدم اجرای قطعنامه های سازمان ملل توسط دولت اسرائیل را مطرح سازد.

 

کلمات کلیدی : .