کد خبر: 2089تاریخ انتشار : ۱۱:۰۸:۰۸ - یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴

برجام؛ مهارت دیپلماسی و قدرت چانه زنی

نوشتار حاضر حاصل گفتگو با جناب آقای مرتضی حاجی می باشد. ۱-به نظر شما تصویب نشدن برجام چه تاثیری بر وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور دارد؟ ۲-آیا کمیسیون ویژه برجام نظر اکثریت ملت را نمایندگی می کند؟ ۳-مهمترین استدلال مخالفان برجام در تهران و همچنین واشنگتن چیست؟ بسم الله الرحمن الرحیم برنامه جامع اقدام مشترک […]

برجام؛ مهارت دیپلماسی و قدرت چانه زنی

نوشتار حاضر حاصل گفتگو با جناب آقای مرتضی حاجی می باشد.

۱-به نظر شما تصویب نشدن برجام چه تاثیری بر وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور دارد؟

۲-آیا کمیسیون ویژه برجام نظر اکثریت ملت را نمایندگی می کند؟

۳-مهمترین استدلال مخالفان برجام در تهران و همچنین واشنگتن چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام نتیجه گفتگوی طولانی و نفسگیری است که دولت تدبیر و امیدبا صرف وقت ،دقت و حوصله بسیارآن را پیش برد و در محدوده اختیاری که رهبری تعیین کرده بود به نتیجه رساند. بنابراین دستاوردی است که به سادگی حاصل نشده و محصول کار با تلاش و زحمت ودقت وبحث های تخصصی فراوانی است که بزرگترین متخصصان و مدیران کشور در آن مشارکت داشته اند. اما طبیعتا اجرایی شدن برجام پیامدهایی خواهد داشت که عدم اجرای آن نه تنها آن دستاوردها را ندارد و بازگشت به عقب محسوب می‌شود بلکه افزودن بر مشکلاتی‌ است که به ناروا و ناحق برملت ما به اجرا گذاشته شده است. سال‌ها گرفتار تحریم‌های ظالمانه ای بوده ایم که هم از طریق سازمان ملل و هم از طریق دولت های مختلف برملت ما تحمیل شده بود به طوریکه در بازارهای بین المللی فعالیت‌های تجاری و معمولی ما چه خریدها و چه فروش قابل انجام نبود.برای یک انتقال وجه عادی برای خرید کالا و حتی پرداخت هزینه دانشجویی که در خارج کشور مشغول تحصیل بود مردم با مشکلات زیادی مواجه بودند و باید به واسطه های متعدد مراجعه می کردند که علاوه بر افزایش هزینه ها ،باعث ایجاد ناامنی در تجارت آن‌ها می گردید. با اجرایی شدن برجام حداقل انتظار این است که دفع شری از فشارهای ظالمانه اقتصادی که بر ملت ما وارد می شد انجام گیرد. می دانید که بسیاری از مفاسدی که در بحث اقتصادی در کشور اتفاق افتاد و امثال بابک زنجانی‌ها به دنبال چاره جویی هایی که برای دور زدن تحریم باید انجام می شد پدیدار شدند. مشکل فروش نفت و یا حتی کالاهای دیگر باعث رشد چنین عناصری شد و عده ای به شدت از این  قضیه منتفع شدند و مفاسد زیادی اتفاق افتاد که فضای اقتصادی کشور را آلوده نمود .

بنابر این در حوزه اقتصادی با عملیاتی شدن برجام انتظار می رود که این تحریم‌ها به طور کلی کنار گذاشته شود و لغو گردند که در قدم اول سازمان ملل و همچنین سایر کشورها در این مورد مصوبه ای داشته اند و هیئت‌های اقتصادی که به کشور ما می آیند و مذاکراتی که با مقامات دولتی و اقتصادی دارند نشان دهنده این است که راه برای شکوفا شدن اقتصاد کشور و رسیدن به رشد اقتصادی مناسب نسبت به رشد اقتصادی منفی در دولت قبل،راه هموارتر شود.

پس یک قسمتی از کار در حوزه اقتصادی رفع تحریم ها می باشد که باعث کاهش گرانی ، کاهش سوء استفاده هایی که در این معاملات انجام می گرفت، افزایش حضور سرمایه گذاران که نتیجه آن کمک به رونق بازار ،ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری که در حال حاضر جامعه بشدت به آن مبتلا می‌باشد و همینطور واحدهایی که در درون کشور بدلیل مسائل و مشکلات مربوط به تهیه مواد اولیه و ماشین آلات و یا فروش و صدور محصولات خود ،هزینه های آن‌ها بشدت بالا رفته بود و فعالیت آن ها به لحاظ اقتصادی غیر قابل توجیه شده بود ،فعالیت آنها کم کم رونق خواهد یافت و خواهند توانست کالاها و خدمات خود را در داخل و خارج عرضه نمایند. پس این ،قسمتی از دستاوردهایی است که انتظار داریم اگر برجام تایید و عملیاتی نشود حداقل آن ادامه همین وضعیت است که حتما به این حداقل اکتفا نخواهد شد.

در حوزه سیاسی هم باز همین طور می باشد ،محافل بین المللی تلاش می کردند چهره بدی از کشور ما معرفی نمایند که این توافق اولا قدرت چانه زنی و اقتدار کشور ما را در حوزه استدلال منطقی،گفتگو و مهارت دیپلماسی نشان داد و ثابت کرد این کشور که به این شدت تحت فشار بوده در برابر چند کشور بزرگ دنیا توانست از حق خود دفاع نماید و نتیجه ای مناسب بدست آورد.  این دستاورد فقط به برجام محدود نمی شود اعتبار جدیدی در حوزه دیپلماسی و اقتدارملی کشور را نشان می دهد که طبعا محصول آن ارتقا جایگاه کشور ما در صحنه بین المللی خواهد بود و همچنین این فرصت فراهم خواهد شد که علاوه بر حضور موثرتر کشور ما در مجامع بین المللی ، دستاوردهای زیادی به همراه داشته باشد. بخصوص در حل و فصل بحران‌های منطقه ای که متاسفانه منطقه ما از این بحران‌ها بسیار دارد و هم اکنون هم شاهدیم که  قدرت‌های بزرگ رسما اعلام می کنند که برای حل مشکلات جاهایی مثل یمن یا سوریه و یا نظیر این ها به ایران نیاز دارند و در واقع خوش بینی نسبت به اقتدار و تاثیرگذاری ایران که حاصل این تفاهم می باشد از دستاوردهای دیگری است که در صورت عدم وجود آن ،می توان گفت که باید در هر جای دنیا به چشم دولتی که آنطور که رسانه‌های مخالف و معاندین ما ساخته بودند به ما نگاه کنند و این در شان جمهوری اسلامی نیست و نخواهد بود.

 

کلمات کلیدی : .