کد خبر: 40772تاریخ انتشار : ۱۹:۴۱:۳۷ - شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷

خداداد ابراهیمی - رئیس اسبق خانه مطبوعات ایران

«حکمت ملی»، پیشگام در انسجام ملی عراق جدید❗

جامعه ملتهب عراق را که مرور می‌کنیم، فعل و انفعالات سیاسی و موضع‌گیری‌های دینی و عقیدتی این کشور را هر روز برجسته‌تر از دیروز مشاهده می‌کنیم؛

«حکمت ملی»، پیشگام در انسجام ملی عراق جدید❗

جامعه ملتهب عراق را که مرور می‌کنیم، فعل و انفعالات سیاسی و موضع‌گیری‌های دینی و عقیدتی این کشور را هر روز برجسته‌تر از دیروز مشاهده می‌کنیم؛
رقابت‌های سیاسی احزاب، کشمکش‌های انتخاباتی، میتینگ‌های خیابانی، سهم‌خواهی‌ها در پازل دولت، واکنش‌های عشیره‌ای و…. تصویری از واقعیت‌های سیاسی عراق امروز است. با این حال، عراق زخم خورده از چنگال داعش و کابوس دیده‌ حضور استعماری نظامیان آمریکایی، عراق انفجارهای ناگهانی و ترورهای گاه و بی‌گاه، همچنان مشق دمکراسی می‌کند تا خود را از ورطه‌ عقب‌ماندگی‌ها و بحران‌های فرارو برهاند. اما این یک واقعیت ملموس است که هنوز دراین کشور، سُنت‌های بومی و اراده های قومیتی و طایفه ای و مهم‌تر از همه، مرجعیت دینی، مرکز ثقل همه تحولات اجتماعی و سیاسی در این کشور است
در این میان، نام “سید عمار حکیم” فرزندسیدعبدالعظیم حکیم از خاندان حکیم بزرگ جهان تشیع، همواره بر فراز آنتن‌های خبری جهان تکرار می‌شود. چرا که نقش کلیدی رهبر حزب جوان “الحکمه الوطنیه”، در تحولات عراق جدید، نقشی عمیق ، اثرگذار و انکارناپذیر است.
جریان حکمت ملی در بین احزاب سیاسی، جریانی بی‌حاشیه و فارغ از تحرکات پوپولیستی، جوان‌گرایی و نشاط سیاسی را درتحقق انسجام ملی پایه‌ریزی می‌کند. آن‌گونه که خود حکیم مدت‌ها پیش گفته است:
“عراق سال ۲۰۱۸ با عراق سال ۲۰۰۳ تفاوت دارد. ما جمعیت جوان بزرگی داریم. ۹۰ درصد مردم عراق زیر ۵۰ ساله اند و ۷۰ درصد آن‌ها زیر ۳۵ ساله هستند و ۴۰ درصد زیر ۱۶ سال دارند. این ارقام ایجاب می‌کند نیروی سیاسی جوانی وجود داشته باشد که بتواند با این موج عظیم انسانی تعامل کند.”
با وجود اینکه رژیم بعثی سابق عراق ۹ نفر از خانواده و ۶۴ نفر از نزدیکانش را به علت داشتن مواضع مخالف سیاست‌های صدام به طور وحشیانه اعدام و قتل عام کرده است اما او نه رؤیای فتح پارلمان عراق را درسَر می‌پروراند و نه وَلَعی برای تصاحب صندلی مخملی نخست وزیری دارد.
او همواره به افق روشن عراق در سایه آزادی‌های سیاسی و مدنی و انسجام ملی و قومی می‌اندیشد. ازسوی دیگر ضمن این‌که رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان را هوشمندانه رصد می‌کند، به تحکیم روابط عراق با کشورهای مسلمان همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران، نگاهی منحصر بفرد و مسالمت آمیز دارد و می‌گوید:
« وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران می‌باشد چرا که این کشور در کلیه بحران‌ها کنار ما ایستاد، ما باید نقش خود را در راستای نزدیک کردن رویکردها و کاهش فشار با همکاری جامعه بین‌الملل و جمهوری اسلامی ایران به بهترین نحو ایفا کنیم.

کلمات کلیدی :