کد خبر: 2226تاریخ انتشار : ۹:۳۴:۲۷ - سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴

تصویب جزییات برجام در میان درگیری و تشنج در مجلس

حال و هوای جلسه علنی امروز مجلس که پس از برگزاری جلسه ای غیرعلنی آغاز شده بود، کاملا متفاوت از جلسه روز یکشنبه بود. در این جلسه وزیر خارجه و معاونانش حضور داشتند و حسینیان به علت ناراحتی قلبی بعد از جلسه روز یکشنبه در بیمارستان بستری بود. به گزارش خبرآنلاین، کلیات طرح «اقدام متناسب […]

تصویب جزییات برجام در میان درگیری و تشنج در مجلس
حال و هوای جلسه علنی امروز مجلس که پس از برگزاری جلسه ای غیرعلنی آغاز شده بود، کاملا متفاوت از جلسه روز یکشنبه بود.
در این جلسه وزیر خارجه و معاونانش حضور داشتند و حسینیان به علت ناراحتی قلبی بعد از جلسه روز یکشنبه در بیمارستان بستری بود.

به گزارش خبرآنلاین، کلیات طرح «اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» در حالی در جلسه روز یکشنبه تصویب شد که مخالفان این طرح با تذکرات پیاپی و داد و فریاد مانع از پیشرفت در بررسی آن می شدند. اما در جلسه علنی امروز، رئیس مجلس تنها به تعداد محدودی از نمایندگان اجازه ارائه پیشنهادات اصلاحی جزئیات این طرح را داد. این در حالی است که برخی نمایندگان دلواپس در جایگاه هیات رئیسه تجمع کرده و خواستار ارائه پیشنهاداتشان و بیان مخالفتشان بودند. اما رئیس مجلس از آنها خواست که نظم جلسه را رعایت کرده و در صندلی های خود بنشینند.

با این حال اعتراض های آنان همچنان ادامه داشت تا اینکه جزئیات طرح برجامی مجلس با ۱۶۱ رای نمایندگان به تصویب رسید. در حالی تعداد مخالفان جزئیات این طرح ۵۹ نفر بود که مخالفان کلیات در جلسه روز یکشنبه ۱۰۰ نفر بودند.

پس از اعلام نتیجه آرا، یکی از نمایندگان دلواپس تهران به جمع خبرنگاران آمد و گفت که محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس صبح امروز اعلام کرده است که شب گذشته، کشور تصمیم گرفته است که این طرح تصویب شود. آنها از وی پرسیده اند که منظور از کشور کیست؟ و باهنر در پاسخ به جلسه شب گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و حجازی از دفتر مقام معظم رهبری اشاره کرده است.

در همین حال،  اعتراض و اصرار برخی از نمایندگان عضو جبهه پایداری برای بیان تذکر ، مجلس را برای دقایقی به تنش کشاند و موجب شد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صحن مجلس را ترک کند.

مهدی کوچک زاده نماینده تهران در شروع جلسه علنی روز سه شنبه با فریاد به سمت هیات رییسه رفت و سپس به سمت خبرنگاران آمد و گفت: رهبری موافق برجام نیست. این طرح اقای لاریجانی است.

به گزارش ایرنا، پس از ارایه پیشنهاداتی از سوی برخی نمایندگان مجلس، حمید رسایی به سمت صندلی علی لاریجانی رفت و با فریاد خواستار بیان تذکر بود که لاریجانی او را به کناری زد و گفت شما چرا این طوری رفتار می کنید، رسایی به فریادهای خود ادامه داد و در نهایت نمایندگان وی را به پایین جایگاه هیات رییسه هدایت کردند.

سپس مهدی کوچک زاده به سمت لاریجانی رفت و با فریاد خطاب به لاریجانی گفت: این تصمیم هیچ ربطی به رهبری ندارد، تصمیم لاریجانی است و ما مخالفیم.

در این زمان عده ای از نمایندگان در جایگاه هیات رییسه جمع شدند و به دلیل ازدحام و شلوغی که در مجلس ایجاد شد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جلسه را ترک کرد.

در ادامه بسیار از نمایندگان دور کوچک زاده جمع شدند و خواهان آرام کردن وی بودند ولی کوچک زاده سعی می کرد رو به دوربین های عکاسی و فیلم برداری به فریادهایش ادامه دهد.

در جایگاه هیات رییسه نیز درگیری هایی بین نمایندگان بود به طوری که حمید رسایی و قاضی پور با هم درگیری فیزیکی پیدا کردند و نمایندگان آنها را از هم جدا کردند.

شلوغی و ازدحام در جایگاه هیات رییسه به حدی رسیده بود که بیش از ۵۰ نماینده در جایگاه هیات رییسه بودند و با هم صحبت می کردند و در پایین جایگاه هیات رییسه، ازدحام نمایندگان ادامه داشت، علی اصغر زارعی به سمت عراقچی و تخت روانچی رفت با فریاد با آنها سخن می گفت و نمایندگان بدور آن ها جمع شده بودند. برای لحظاتی کوچک زاده به جمع آنان آمد و به اعتراض هایش ادامه داد.

کلمات کلیدی : .