کد خبر: 2159تاریخ انتشار : ۱۲:۳۳:۵۲ - چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴

روحانی: در جامعه سیاسی نباید قانون را دور زد

رییس جمهور تصریح کرد: همانطور که در قانون نباید در مسیر اشتباه دور زد چون موجب خسارت برای خود و اطرافیان می‌شود در جامعه سیاسی نیز نباید قانون را دور زد. به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش طلایه‌داران ترافیک گفت: امروز روز خوبی برای من و به‌ویژه پلیس غیور کشور […]

روحانی: در جامعه سیاسی نباید قانون را دور زد

رییس جمهور تصریح کرد: همانطور که در قانون نباید در مسیر اشتباه دور زد چون موجب خسارت برای خود و اطرافیان می‌شود در جامعه سیاسی نیز نباید قانون را دور زد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش طلایه‌داران ترافیک گفت: امروز روز خوبی برای من و به‌ویژه پلیس غیور کشور است٬ چون هم به مناسبت هفته پلیس و نیروی انتظامی است و هم آغاز کار شما در تحصیل و شروع مدارس است.

وی افزود: کار بزرگی که دانش‌آموزان عزیز، نوجوانان و جوانان ما به عنوان همیاران پلیس انجام می‌دهند نشان می‌دهد که برای حل معضل ترافیک از فرهنگ و کمک و مشارکت مردم به‌ویژه دانش‌آموزان باید استفاده کنیم. امروز در خیابان‌های ما نظم ترافیکی به معنای اجرای قانون است. امروز ما اگر در خیابان‌ها مقررات راهنمایی و رانندگی را مراعات کنیم٬ به معنای آن است که مردم ایران و شهروندان ما به قانون احترام می‌گذارند و قانونگرا هستند.

رئیس جمهور گفت: افرادی که از خارج وارد به کشور می‌شوند و در شهرهای ما تردد می‌کنند اولین علامتی که از نظم ملت می‌بینند٬ وضعیت ترافیک شهر‌ها است. اگر ترافیک شهر‌ها منظم و در چارچوب قانون باشد آنها علامتی می‌گیرند مبنی بر قانون‌گرایی ملت ایران؛ پس خیابان‌های ما می‌تواند آیینه و مظهری از تمدن ایرانی باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه در طول ده سال گذشته توانسته‌ایم حوادث ترافیکی را کاهش بدهیم و خسارات جانی و مالی آن را کم کنیم٬ به‌معنای نظم‌پذیری جامعه است. در سال ۹۳، ۲۷ هزار نفر به‌خاطر تصادفات کشته شدند٬ اما در سال ۹۴ این میزان به ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر رسید.

وی گفت: آموزش‌و‌پرورش و دانش‌آموزان عزیز نه تنها در ترافیک بلکه در همه امور اجتماعی از جمله محیط‌زیست باید به دولت و جامعه و شهروندان کمک کنند. هر کجا همه مردم، جوانان و نوجوانان به صحنه آمدند ما موفق و پیروز بوده‌ایم. اگر بخواهیم وضع ترافیکی قابل قبولی داشته باشیم. البته که باید جاده‌های ما و خودروهای ما استاندارد باشد٬ اما اگر همه چیز هم درست باشد نیروی انسانی که می‌خواهد از خودرو استفاده کند و اگر به مقررات احترام نگذارد٬ شاهد حوادث تلخ و ناگواری خواهیم بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ریشه این مسائل در فرهنگ است٬ گفت: ترافیک هم مسئله اجتماعی و هم مسئله اقتصادی است و هم به جان و وقت مردم مربوط است٬ اما فرهنگ آن مهمترین مسئله است همه باید در زندگی اجتماعی و سیاسی خود یاد بگیریم اگر می‌خواهیم به چپ برویم راهنمای چپ بزنیم اگر راهنمای راست بزنیم و به چپ برویم٬ این مسئله فاجعه می‌آفریند.

رئیس جمهور افزود: در جامعه سیاسی هم نباید راهنمای اشتباهی بزنیم٬ چون جامعه به خطا می‌رود. همانطور که در قانون نباید در مسیر اشتباه دور زد چون موجب خسارت برای خود و اطرافیان می‌شود در جامعه سیاسی نیز نباید قانون را دور زد.

روحانی خطاب به دانش آموزان گفت: کاری که شما انجام می‌دهید؛ یعنی دعوت پدر و مادرتان به رعایت قانون نه تنها جان شما و خانواده‌تان را حفظ می‌کند٬ بلکه به جامعه، بهداشت و درمان آن نیز کمک می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید در امور سیاسی و اجتماعی در کنار هم قرار بگیریم و با ارتقای فرهنگ قانونگرا باشیم٬ گفت: این درست نیست که در دفترچه راهنمای گردشگران خارجی بنویسند در خیابان‌های ایران مواظب خود باشید.

وی تاکید کرد: البته این نوشته اغراق است٬ اما باید فرهنگ خود را بالا ببریم که وقت مردم تلف نشود و آلودگی محیط زیست کاهش بیابد.

روحانی در پایان ضمن تشکر از دانش‌آموزان همیار پلیس و نیروی انتظامی به خصوص پلیس راهور گفت: اگر دست به دست هم بدهیم٬ هم اعصاب راحت‌تری خواهیم داشت٬ هم جان‌های سالم‌تر و هم وقت کمتری از مردم تلف می‌شود و می‌توانیم به آینده امیدوار باشیم.

کلمات کلیدی :