کد خبر: 2072تاریخ انتشار : ۳:۴۵:۰۹ - یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴

سترونی سیاست خارجی عربستان

    عمق فاجعه منا و تالمات روحی مردم مسلمانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند به گونه‌ای است که ارائه یک چارچوب تحلیلی منطقی را بسیار سخت می‌کند. تحلیلی که بتواند، هم مرزهای بین عواطف انسانی و مسائل سیاسی را از یکدیگر جدا نماید و هم به راه کار […]

سترونی سیاست خارجی عربستان

 

 

عمق فاجعه منا و تالمات روحی مردم مسلمانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند به گونه‌ای است که ارائه یک چارچوب تحلیلی منطقی را بسیار سخت می‌کند. تحلیلی که بتواند، هم مرزهای بین عواطف انسانی و مسائل سیاسی را از یکدیگر جدا نماید و هم به راه کار مشخصی در بستر پاسخگوئی دولت سعودی در قبال مردم مسلمان و افکار عمومی جریحه دار شده و خانواده های داغدار و عزا دار برسد.

تحولات پیچیده و افق بس تیره اوضاع سیاسی اجتماعی منطقه چنان سایه روی جان انسان‌های بیشماری انداخته است، که گویی در مقابل حمایت از حقوق حیوانات در غرب، جان انسان شرقی کم ارزش ترین چیزی است که به ثمن بخس و به بهای فروش تسلیحات غربی به کشورهائی نظیر عربستان معامله می‌شود!

اوضاع ملتهب منطقه و خصومت‌های سیاسی کشورهای عربی و مخصوصا” عربستان به گونه‌ای تحولات منطقه را ترجمه و روایت می‌کنند که حتی عقلگرائی در سیاست خارجی ایران را نه تنها تحمل نمی کنند بلکه حل شدن مشکلات بین المللی ایران را علیه خود پنداشته و به آن جهت ضد عربی می‌دهند! در دستگاه دو دوئی آنان اگر ضد غرب نباشی لابد ضد عرب هستی و همه چیز در این راستا سیاه و سفید معنا و مفهوم دارد. یعنی به مجرد تلاش ایران برای تعامل و تفاهم با غرب قطار ضد ایرانی اعراب به راه می افتد بدون آنکه مطمئن شوند سوزن بانی در مسیر برای تنظیم جهت حرکت آنان وجود دارد یا خیر؟

بیش از چهار سال است که عربستان به دلیل سترونی سیاست خارجی اش در منطقه به تخریب روی آورده و با تمام قدرت و قوت در مقابل سیاست خارجی ایران در خاورمیانه به خشونت دست زده است ولی متاسفانه مسئولین وقت کشور و سیاست خارجی با حرکات احساسی پیام این تغییر جهت را دریافت نکردند. این حق کشورها است که در نگاه به سیاست خارجی و نحوه تامین منافع ملی با رویکردهای متفاوتی به میدان وارد شوند. اما تبدیل این اختلافات به تقابل و تخاصم در سیاست خارجی و به خاک و خون کشیدن مردم اقدام وجیهی به نظر نمی‌رسد و بعید است منطقه کشش و توان تحمل چنین حرکاتی را داشته باشد. دو سال پیش نگارنده نوشت که با سعودیها سیاست لحمی لحمک دیگر جواب نمی‌دهد. عربستان هم اکنون روی چند گسل سیاسی، اجتماعی و نسلی قرار گرفته و آبستن حوادث و زلزله ای است که تاثیرات فراوانی را بر جای خواهد گذاشت.

با این زمینه سازی، حادثه منا اگر چه حتی با خوشبینانه دیدن وقایع ریشه در بی تدبیری مسئولین برگزاری حج و یا مسئولین سیاسی منطقه دارد ولی با توجه به عمق فاجعه و اثرات روحی روانی چنین فجایعی بر مسلمان‌ها سرسوزنی از مسئولیت‌های دولت و حکومت سعودی نمی کاهد. اما مسئولیت پذیری عربستان در قبال حادثه منا و برای اینکه نشان دهد کشوری امن و پاسخگو است ۱- باید اهتمام ویژه ایی نسبت به تادیه خسارات مادی و معنوی حادثه دیدگان و مجازات مقصرین اصلی و اجرایی از خود نشان دهد،

۲- با اتخاذ سیاست ، راهکار و روشی که به مسلمانان اطمینان دهد چنین فجایعی دیگر تکرار نخواهد شد و

۳- نه تنها مسائل سیاسی بین دو کشور و اختلافات را با این فاجعه ای که اتفاق افتاده مخلوط نکند بلکه تلاش‌های ایران برای احقاق حقوق شهروندانش را نیز به مسائل سیاسی و سیاست بازی آلوده نسازد.

با آن چهره ای از سیاست و حکومت در عربستان که من می شناسم امید و روزنه ای نمی‌بینم و روزهای آینده جنبه های دیگری از این اوضاع رخ خواهد نمود.