کد خبر: 41567تاریخ انتشار : ۱۵:۵۷:۵۶ - چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

کلانتری در جمع خبرنگاران:

محیط‌بانان از ترس قصاص نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند/ شکارچی‌ها هار شده‌اند/ جزئیات حادثه شب گذشته پارک گلستان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: محیط‌بانان باید از مزایای نیروهای نظامی برخوردار شوند چراکه از ترس قصاص نمی‌توانند از خود دفاع کنند.

محیط‌بانان از ترس قصاص نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند/ شکارچی‌ها هار شده‌اند/ جزئیات حادثه شب گذشته پارک گلستان

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه شب گذشته در پارک ملی گلستان عنوان کرد: دیشب حدود ساعت ۱ نیمه‌شب در پارک گلستان تعدادی شکارچی وارد می‌شوند که دو محیط‌بان هم با این‌ها وارد پارک شدند که هر دو زخمی شده و یکی از آنها معلوم نیست زنده بماند .

وی افزود: یکی از شکارچی‌ها هم  کسی بود که قبلا بازداشت شده بود و مجدد به شکار غیرمجاز پرداخته و الان هم فراری است. البته وی شناسایی شده و دنبالش هستند و امیدوارم امروز دستگیر شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: خوشبختانه در کمیسیون قضایی مجلس حمایت از محیط‌بانان تصویب شد و مقرر شد که مثل نیروهای انتظامی و نظامی شوند. اما هنوز  این طرح به صحن مجلس نیامده در شرایط عادی یا محیط‌بان باید مستقیم این افراد را بزنند که محکوم به قصاص می‌شوند اگر نزنند خودشان کشته می‌شوند و همین هم باعث شده که شکارچی‌ها هار شده‌اند و در اولین فرصت محیط‌بانان را می‌زنند مگر اینکه محیط‌بان به پا شلیک کند و ثابت کند در دفاع از خودش این کار را کرده است.

وی در خصوص مصوبه کمیسیون حقوقی گفت: با رییس مجلس صحبت کردیم ایشان هم هم دستور دادند با این طرح اولویت در صحن مطرح و قبل از تصویب بودجه تصویب شود.

کلانتری در خصوص تمهیدات صورت گرفته برای دریافت بودجه جهت تامین زیرساخت‌ها برای جلوگیری از این اتفاقات گفت: ما در سال جاری نزدیک ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه تخصیص دادیم و از منابع محیط زیست برای آینده قرض کردیم تا امکانات بگیریم که بعضی از این امکانات وارداتی است مثل موتورسیکلت که الان امکان واردات آن را نداریم و دنبال راه هستیم. جلیقه ضدگلوله هم همه دارند و بخشی از تجهیزات تامین شده است. یعنی این‌ها را از وزرات دفاع خریدیم اما اصل این مساله مربوط به قانون است که تا زمان تصویب نشدن آن این عزیزان باید از مزایای نیروهای نظامی برخوردار شوند چراکه از ترس قصاص نمی‌توانند از خود دفاع کنند.

 

 

منبع: ایلنا