کد خبر: 2287تاریخ انتشار : ۱:۰۲:۳۸ - چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴

مردم به مداحان بی سواد و هتاک میدان ندهند

هادی غفاری مردم به مداحان بی سواد و هتاک میدان ندهند کمند چوبینه- ورود مداحان به عرصه سیاست و ادبیات و انتقادات تندشان به شخصیت های برجسته سیاسی موضوعی است که با فرا رسیدن ایام ماه محرم باز هم موضوع چالش برانگیز تریبون هیات های عزاداری است تا آنجا که حتی مراجع عظام تقلید را […]

مردم به مداحان بی سواد و هتاک میدان ندهند

هادی غفاری

مردم به مداحان بی سواد و هتاک میدان ندهند

کمند چوبینه- ورود مداحان به عرصه سیاست و ادبیات و انتقادات تندشان به شخصیت های برجسته سیاسی موضوعی است که با فرا رسیدن ایام ماه محرم باز هم موضوع چالش برانگیز تریبون هیات های عزاداری است تا آنجا که حتی مراجع عظام تقلید را به واکنش وا داشته است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی، روز چهارشنبه ۱۵مهرماه در آغاز درس خارج فقه خود با اشاره به ضرورت بهره‌بردن حداکثری از ایام محرم، خطبا، مداحان، بانیان مجالس و مردم را به‌عنوان ارکان مجالس عزاداری مورد خطاب قرار داد و آن‌گونه که ایسنا نوشته، به خطبا و مداحان توصیه کرد تا از آمیختن جلسات به مباحث سیاسی و جناحی خودداری کنند. این مرجع تقلید همچنین گفت: «مداحان از آواهای مبتذل در مداحی بپرهیزند و سعی کنند روش‌های سنگین و آبرومند را به کار گیرند تا موجب وهن مجلس امام حسین (ع) نشوند». او بیان مسائل اخلاقی توسط مداحان را امری شایسته قلمداد کرد و گفت: «بانیان مجالس هم روش‌های سنتی را حفظ کنند و سعی در برگزاری ساده مجالس داشته باشند و از اسراف و تظاهر و خودنمایی بپرهیزند و بیش از همه سعی در جذب جوانان داشته باشند». آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به رسم کشتن گوسفند جلوی دسته‌های عزاداری اظهار کرد: این کار علاوه بر آلوده‌کردن محیط باعث نجس‌شدن مسجد و حسینیه می‌شود. هرچند این مرجع تقلید در ادامه سخنانش مطالبی نظیر اینکه «کسانی که قمه می‌زنند از عاشقان و دلباختگان حضرت اباعبدالله (ع) هستند لکن این عمل در شرایط فعلی به مکتب اهل بیت(ع) ضربه می‌زند» و «نهی از لخت‌شدن در مجالس عزاداری به سبب سوءاستفاده از تصاویر آن» نیز بیان کرد اما آنچه بیش از سایر توصیه‌های آیت‌الله مکارم، قابل تأمل بود، تأکید او بر خودداری‌کردن مداحان از سیاسی‌کردن مجالس عزاداری اهل بیت بود. توصیه‌ای که به نظر می‌رسد یافتن مخاطبان آن، کار دشواری نباشد. ادامه این نوع موضع‌گیری‌ها وقتی با زمزمه احتمال اعلام لیست مداحان برای انتخابات مجلس دهم همراه شد، گمانه‌زنی‌ها را درباره عزم جدی این طیف برای دراختیارگرفتن کرسی‌های سیاسی افزایش داد. این شاید مهم‌ترین علت هشدارهای اخیر علمای قم درباره لزوم حفظ شأن مجالس عزاداری است. مجالسی که مهم‌ترین تریبون این طیف، آن هم در ایام ماه محرم خواهد بود.

هادی غفاری، عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام(ره) و رئیس موسسه الهادی و نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ما می گوید: در آستانه ماه محرم باید بازشناسی و آسیب شناسی قیام امام حسین (ع) را مورد توجه قرار داد.

وی می افزاید: در شرایط کنونی آسیب شناسی قیام عاشورا لطمه جدی دیده است و این به دلیل عدم آموزش درس های قیام امام حسین است. زنده نگه داشتن عاشورا به تعداد تکایا نیست.

هادی غفاری در ادامه تصریح می کند: مراسم بزرگداشت امام حسین(ع) بدون آموزش سیره و رفتار این امام بزرگوار ارزشی ندارد و حتی ممکن است با تحریف این قیام تاریخ ساز حتی به آرمان های عاشورا ضرر بزند.

وی همچنین می افزاید: متاسفانه گاهی در مراسم تاسوعا و عاشورا شاهد بی هویت کردن این قیام عظیم هستیم و پیام عاشورا در هیاهوهای مراسم گم می شود. مهمترین پیام عاشورا عزت، قوت و عدم پرخاش به دشمن است.

غفاری با بیان اینکه حضرت ابا عبدالله با دشمن خود وارد مذاکره شد، می گوید: امام حسین از دشمنان خود پرسید برای چه با من می جنگید.امام قصد داشت با کلام رحمانی با آن‌ها سخن بگوید. امام خطاب به دشمنان خود می گوید شکم هایتان با مال حرام پر شده است و صدای من را نمی شنوید.

وی در ادامه می گوید: ما شاهد پنهان شدن در زیر پرچم امام حسین (ع) از سوی کسانی هستیم که می خواهند مقاصد سیاسی خود را از طریق تریبون های وسیع مراسم عاشورا بیان کنند و با کمال تاسف امام حسین(ع) را بهانه اهداف خود قرار می دهند و از این ایام استفاده ابزاری می کنند.

رئیس موسسه الهادی می افزاید: آیا امام حسین(ع) از آنچه در جامعه شیعی می گذرد رضایت دارند؟ آن امام بزرگوار چگونه راضی می شود قیام عاشورا به دکان سیاسی این جناح و آن جناح بدل شود؟

وی در ادامه خاطر نشان می کند: آنچه در برخی جلسات و هیات های مذهبی شاهد آن هستیم متهم کردن بهترین نیروهای انقلاب و کسانی است که برای تعالی کشور زحمات فراوانی کشیده اند و متاسفانه حتی حرمت عزاداری امام حسین حفظ نمی شود و الفاظ دور از شان این مجلس به کار برده می شود.

غفاری ادامه می دهد: زمانی که حر مقابل امام حسین(ع) ایستاد امام فرمود به اسب های سپاه دشمن از همان آبی که برای خود ذخیره کرده ایم آب بدهید. این یعنی حاکمیت اخلاق در اوج یک نبرد نابرابر. وی در ادامه به مضمون مداحی های مجالس عزای امام حسین(ع) اشاره می کند و می افزاید: در ادبیات دینی و شیعی مداح در معنای امروز کلمه وجود ندارد و حتی پیغمبر اکرم(ص) می فرماید: به صورت مداحان و چاپلوسان خاک بپاشید. در ادبیات شیعه “ذاکر” وجود دارد یعنی به یاد آورنده و کسی که صفات نیکوی امام حسین قیام عاشورا را یادآوری می کند و زنده نگه می دارد.

غفاری می گوید: در چند سال اخیر هیات ها و مراسم عاشورا دچار آسیب جدی شده اند. متاسفانه در مجلس امام حسین(ع) تملق و نان به نرخ روز خوردن دیده می شود هواداری از طیف سیاسی خاص نمی تواند زنده نگه داشتن قیام عاشورا تلقی شود و آسیب جدی دیگر تریبون هایی است که در اختیار افرادی قرار می گیرد که با چند بیت شعر که در شان امام حسین(ع) نیست و با محفوظات محدود و اندک تنها به دنبال ایجاد یک هیجان در میان مردم هستند.

وی می افزاید: منبرهای ارتجاعی، قصه گویی، بیان خاطرات و نقل قول های بدون سند و مدرک نه تنها به شناساندن قیام عظیم عاشورا کمکی نمی کند حتی به آن آسیب نیز وارد می کند و اذهان نسل جوان را مخدوش می نماید. البته نباید “ذاکرین” حقیقی امام حسین(ع) را که تمام وقت خود را صرف شناخت زندگانی ائمه و قیام عاشورا کرده اند، را فراموش کرد و باید از آن‌ها حمایت جدی به عمل آورد.

وی ضمن انتقاد از شیوه مداحی های دهه های اخیر گفت: متاسفانه روح غالب بر مداحی کشور گریاندن مردم است بدون در نظر گرفتن این نکته که باید مردم واقعیات عاشورا را درک کنند. مداحانی که درآمد ماهانه آنها چندین میلیون تومان است این درآمد را با حقوق یک استاد دانشگاه مقایسه کنید که سالیانی چند درس خوانده و زحمت کشیده است. متاسفانه مداحی به دکان پول ساز برای عده ای تبدیل شده است.

غفاری معتقد است: در بطن حوادث و وقایع عاشورا دنیایی از مفاهیم و اندیشه مستتر است که با کمال تاسف در مداحی ها به سبک و سیاق امروزی به دست فراموشی سپرده می شود و نسل جوان را از حقایق این قیام عظیم دور می کند.

اشعاری در این مجالس قرائت می شود که توهین به مقام عظیم قیام کنندگان و یاران امام حسین(ع) است.

وی به نقش مردم در جهت دادن صحیح به عزاداری های امام حسین(ع) اشاره و خاطر نشان می کند: توده مردم هم مقصرند و نباید به این شیوه مداحی های سخیف میدان دهند و در مجالس آن‌ها شرکت کنند. مردم باید به مداحان بی سواد و کم سواد اعتراض کنند. عزادار امام حسین(ع) باید با ذهنی آگاه در مجلس عزای امام(ع) شرکت کند و به دنبال شناخت راه و هدف قیام عظیم کربلا باشد. گریاندن اصل نیست و آنچه مهم است تعالی اندیشه شیعه در ایام عزاداری امام حسین (ع) است.

 

کلمات کلیدی :