کد خبر: 41244تاریخ انتشار : ۱۷:۲۰:۳۰ - شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷

محمدرضا حسینی- روزنامه نگار

ناتو عربی

پیشنهاد عربستان سعودی برای تاسیس ناتو عربی یا (ائتلاف استراتژیک خاورمیانه MESSA) با شرکت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌ فارس، مصر و اردن با موافقت و حمایت و درخواست دونالد ترامپ رئیس‌جمهورآمریکا در۲۲ و۲۳ مهرماه برای برنامه‌ریزی و چگونگی تاسیس آن طی نشست مشترک در واشینگتن برگزار و بررسی خواهد شد.

ناتو عربی

پیشنهاد عربستان سعودی برای تاسیس ناتو عربی یا (ائتلاف استراتژیک خاورمیانه MESSA) با شرکت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌ فارس، مصر و اردن با موافقت و حمایت و درخواست دونالد ترامپ رئیس‌جمهورآمریکا در۲۲ و۲۳ مهرماه برای برنامه‌ریزی و چگونگی تاسیس آن طی نشست مشترک در واشینگتن برگزار و بررسی خواهد شد.
رویترز به نقل از مقام‌های عرب و آمریکا اهداف ناتو عربی را «مقابله با ایران در منطقه، تعمیق همکاری در زمینه دفاع موشکی، مقابله با تروریسم، آموزش نظامی، تقویت اقتصاد منطقه ایی و روابط دیپلماتیک اعلام کرده است»، ولی اهداف اصلی عبارت‌اند از ایجاد ایران‌هراسی به منظور فروش تسلیحات بیشتر، اخلال در ثبات سیاست داخلی و خارجی ایران همراه با تحریم‌ها، معرفی ایران به عنوان مشکل منطقه و نظام بین‌المللی تا فلسفه شکل‌گیری ناتوعربی را برای مبارزه با مشکلی به نام ایران برای افکارعمومی جا بیندازند. از طرف دیگر پیشنهاد ایران مبنی بر شکل‌گیری یک نظام منطقه‌ایی با شرکت همه کشورهای منطقه را بایکوت کنند همچنین انزوای بین‌المللی آمریکا پس از خروج غیرقانونی این کشور از برجام و اجرای تعهدات و همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی را تحت‌الشعاع خبرهای تشکیل ناتو عربی قرار دهند.
ترامپ در ایجاد ناتو عربی براساس دکترین ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و همچنین سیاست دو ستونی نیکسون – کیسینجر در مبارزه با شوروی عمل می‌کند. این دو سیاست مکمل یکدیگر بودند و طبق آن «مسئولیت حفظ امنیت و دفاع هرمنطقه به عهده کشورهای همان منطقه واگذار شد که درواقع دوست وحافظ منافع آمریکا نیزبودند وآمریکا ازنظر نظامی، سیاسی و تسلیحاتی از آنها پشتیبانی و حمایت می‌کرد». آمریکا طبق این سیاست با فروش سلاح بیشتر به کشورهای مناطق مورد نظر خود توانست اقتصاد آمریکا که آسیب زیادی در جنگ با ویتنام دیده بود را سروسامان دهد.
دونالد ترامپ بارها گفته است؛ حضور آمریکا در خاورمیانه هفت تریلیون دلار هزینه داشته است. او می خواهد این مبلغ به آمریکا بازگردانده شود. اگرچه در امضا قراردادهای کلان نظامی با عربستان مبالغ هنگفتی به اقتصاد آمریکا واریز کرده است، اما ترامپ معتقد است این گاو شیرده باید همیشه بخش مهمی از شیر مورد نیاز آمریکا را تامین کند. در این خصوص باید تضمین لازم وجود داشته باشد، این تضمین بهانه لازم دارد که همان ایران‌هراسی است. این موضوع زمینه‌های لازم برای شکل-گیری دوشیدن همیشگی گاوشیردهی همچون عربستان و سایر کشورهای عربی عضو ناتوعربی به وجود می‌آورد.
خاورمیانه برای آمریکا مهم است، به ویژه امنیت رژیم اسرائیل به عنوان متحد نزدیکش. آمریکا پس از فروپاشی شوروی و پایان نظام دو قطبی، درصدد برقراری نظام تک‌قطبی با هژمونی این کشوراست. روسیه، چین و در مراتب دیگر اتحادیه اروپایی، به شکلی دیگر رقبای آمریکا محسوب می‌شوند. اژدهای زرد جمهوری خلق چین دومین اقتصاد دنیا است. چین در سراسر جهان از آسیا تا اروپا، از آفریقا تا قاره آمریکا، آسیای جنوب شرقی تا آسیای مرکزی، قفقاز تا خاورمیانه حضور دارد. چین بزرگترین قدرت اقتصادی حوزه اقیانوس آرام، تبادلات اقتصادی جهان را ازآتلانتیک متوجه اقیانوس آرام کرده است. این مسئله برای آمریکا بسیارمهم است. هنری کیسینجر وزیر امورخارجه اسبق آمریکا در این خصوص می‌گوید: «درعصر ما ظهور چین به عنوان یک ابرقدرت بالقوه اهمیت تاریخی بیشتری دارد زیرا مرکز ثقل امور دنیا را از آتلانتیک به اقیانوس آرام تغییر می‌دهد.»

کلمات کلیدی :