کد خبر: 2290تاریخ انتشار : ۱:۰۴:۴۴ - چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴

نهضت حسینی را مصادره سیاسی نکنیم

نهضت حسینی را مصادره سیاسی نکنیم با سیاست به حسین خیانت نکنیم ریحانه سجادی: قیام امام حسین در روز عاشورا یکی از مهمترین و فراگیرترین قیام ها در طول تاریخ است. حسین (ع) به همراه ۷۲ تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که حتی با یادآوری آن می‌توان به عظمت این نهضت پی برد […]

نهضت حسینی را مصادره سیاسی نکنیم

نهضت حسینی را مصادره سیاسی نکنیم

با سیاست به حسین خیانت نکنیم

ریحانه سجادی: قیام امام حسین در روز عاشورا یکی از مهمترین و فراگیرترین قیام ها در طول تاریخ است. حسین (ع) به همراه ۷۲ تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که حتی با یادآوری آن می‌توان به عظمت این نهضت پی برد و برای حرکت ها و مبارزات ظلم‌ستیزانه بعدی، آن را الگو قرار داد. برای یادآوری و حفظ این قیام مهم هر ساله در گوشه و کنار کشور مراسم عزاداری امام حسین برگزار می شود با این وجود از بعد انقلاب و به خصوص طی یک دهه گذشته شاهد سبک جدید عزاداری ها در گوشه و کنار کشور هستیم و احزاب و گروه های سیاسی بعضا با منفعت طلبی و استفاده های حزبی خود در این مجالس مقدس، حضور می یابد و اهداف سیاسی خود را در روضه خوانی ها دنبال می کنند.

حال باید دید این گونه رفتارهای سیاسی گرایانه در مجالس عزاداری عاشورا، که محلی برای بیان وقایع کربلا و نشان دادن ارزش های دینی و اخلاقی است، آیا شان و شخصیت امام حسین(ع) را زیر سوال نمی برد؟

به اعتقاد قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، مکتب امام حسین (ع) به عنوان مکتبی درس آموز و سازنده تاریخ، متعلق به یک زمان و یک دولت نیست و قرار است تا ابد این حماسه زنده بماند و با انسان سازی حرکت های جدید بیافریند، از این رو همه باید تلاش کنند این مکتب و نهضت سالم بماند و هیچ غباری بر رخسار آن ننشیند.

رسول منتجب نیا با یادآوری اینکه در گذشته برخی حکومت ها تلاش می کردند نهضت امام حسین را مصادره و یا آن را موید خود قلمداد کنند، می گوید: در این دوران علما و بزرگان با مبارزات خود نگذاشتند این نهضت دچار انحراف شود کما اینکه نیروهای متحجر و مرتجع نیز موفق نشدند این نهضت را به مسیر ارتجاع و انحراف پیش ببرند پس به جاست همه از استقلال نهضت حسینی درس بگیرند نه اینکه به دنبال منفعت طلبی خود باشند.

به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح طلب، با توجه به حکومت مردم سالاری دینی در کشور و وجود احزاب، گروه ها و سلایق مختلف سیاسی در آن، همه باید تلاش کنند تا از این نهضت درس بگیرند نه اینکه از آن را مصادره و یا موید خود قرار دهند و در پرو ابعاد نهضت امام حسین، به دنبال تثبیت خود باشند.

وی با تاکید بر اینکه حاکمان و مسئولان کشور نباید از نهضت امام حسین و عزاداری ها به نفع حاکمیت خود استفاده و این نهضت را وابسته خود کنند، تاکید می کند: احزاب و گروه های سیاسی مجاز نیستند از تجمع و احساسات پاک مردم سوء استفاده کنند و این مراسم ها را وسیله ای برای اغراض سیاسی خود قرار دهند.

به عقیده منتجب نیا دیدگاه ها و سلایق سیاسی برای صاحبان شان محترم است اما بدان معنا نیست که اسلام و مفاهیم دینی همچون نهضت امام حسین، در انحصار یک گروه، جناح و سلیقه قرار گیرد چرا که این بزرگترین ظلم به این مکتب است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می گوید: هر کس تلاش کند دین، مذهب، مفاهیم دینی و نهضت حسینی را به انحصار خود در بیاورد و به دنبال سوء استفاده از آن برای جناح و سلیقه سیاسی خود باشد به طور قطع خیانت کرده است.

به گفته منتجب نیا، همه باید به مکتب سید الشهدا زانوی ادب بزنیم و از آن درس بگیریم و در پرتو آن اشتباهات خود را شناسایی کنیم نه اینکه خدای ناخواسته اشتباهات خود را به نهضت حسینی منتقل کنیم چرا که با این کار نهضت حسین (ع) زیر غبارها و تاریکی ها مخفی می شود و با این کار مانع و حائل جوانانی می شویم که امروز و فرداها می خواهند از این مکتب درس بگیرند.

وی تصریح می کند: اگر نمی توانیم نهضت امام حسین را تقویت کنیم حداقل نباید غباری روی این مکتب بپاشیم و پرده و حائلی بین این نهضت و مردم نباشیم.

از سویی دیگر محسن غرویان با اعتقاد بر اینکه قیام امام حسین، قیامی سیاسی در راستای تشکیل حکومت و گرفتن قدرت برای رسیدن به ارزش های اخلاقی و معنوی بود، می گوید: با این وجود قیام امام حسین نباید موجب تفرقه، دودستگی و بداخلاقی سیاسی شود.

به گفته این مدرس حوزه علمیه قم، قیام عاشورا اصل خلافت، حاکمیت و سیاست دینی امام حسین را دنبال کرده است بنابریان تفرقه، دعواها و برخی بداخلاقی ها برخلاف هدف امام حسین (ع) است.

وی تاکید می کند: امام حسین به دنبال حاکمیت ارزش های دینی در جامعه بود بنابریان نباید روضه خوانی ها، منبرها و عزاداری ها موجب بداخلاقی شود.

غرویان با ابراز تاسف نسبت به بداخلاقی برخی گروه های سیاسی که نمونه آن را در جلسه بررسی برجام در مجلس مشاهده کردیم، می گوید: این گونه رفتارها آن هم در لباس روحانیت باعث تاسف است بنابراین در عزاداری ها باید مباحث حاکمیت، ارزش ها، اقتدار دینی و سیاسی را مطرح کرد اما از اسم بردن اشخاص و رجال سیاسی و توهین و تهمت زدن به آن ها باید دوری کنیم.

از سویی دیگر در کنار بازی های سیاسی و حزبی برخی جناح ها در مراسم عزاداری امام حسین، طی سال های اخیر شاهد ورود مداحان به عرصه سیاست هستیم و بعضا در مداحی های خود یا افراد را تخریب می کنند یا تریبون تبلغی برای افراد دیگر هستند. همچنین برخی مداحی ها در وصف امام حسین، ترانه هایی را در ذهن مردم تداعی می کنند که شان این مجالس مقدس زیر سوال می رود.

رسول منتجب نیا با تایید این مطلب، می گوید: متاسفانه برخی مداحان از مجالس روضه خوانی امام حسین سوء استفاده سیاسی می کنند و حتی در موضع گیری ها و بیان مسائل به وضوح اقدام به جناح گیری می کنند که این حرکت ها نوعی خیانت است.

به گفته قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی مداحان، روضه خوانان و سخنرانان باید مراقب باشند که نهضت حسینی پاک، سالم و مستقل بماند تا در ادوار مختلف بتواند رسالت خود را ایفا کند و انسان ها را به سمت حق و عدالت جذب کند.

وی تاکید می کند: مداحان نباید با جهت گیری های سیاسی، باندبازی و خط بازی سخنرانی کنند و مداحی با این شیوه در مجالس امام حسین خلاف است چرا که این سوء استفاده از تریبون های مقدس است.

به گفته منتجب نیا، تریبون های عزاداری امام حسین باید در اختیار مفاهیم دینی و بیان کلیات باشد و هر کس بر اساس سلیقه خود می تواند در این بستر، ترویج کند. احزاب نیز تریبون های خودشان را دارند و نباید از تریبون دین به نفع جناح بندی های سیاسی استفاده کنند.

 

غرویان نیز با اعتقاد بر اینکه ارزش مداحی و مداحان از آن امام حسین(ع) است و اگر مردم برای آن ها قداستی قائلند به احترام اهل بیت است، می گوید: اگر مداحان بخواهند وارد بحث های سیاسی، حزبی، گروهی، تهمت، افترا و یا تندروی شوند، قداست خودشان زیر سوال می رود و مردم می گویند آنها نیز همانند دیگر سیاسیون به دنبال اغراض حزبی خودشان هستند و به مرور جایگاه شان را از دست می دهند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب پیشنهاد می دهد: مداحان اوصاف و کرامت اهل بیت را بیان کنند و وارد این دسته بندی ها نشوند.

وی همچنین تاکید می کند: مداحی هایی که در وصف امام حسین خوانده می شود باید شان آن حضرت را حفظ کند و اگر هارمونی، آهنگ و ریتم مداحی متناسب با قداست و معنویت امام حسین نباشد در اصل توهینی به آن حضرت است و در مداحی باید شان و جایگاه اهل بیت را حفظ کرد.

به اعتقاد غرویان محتوای شعر مداحان باید حافظ جایگاه ائمه باشد.

منتجب نیا نیز می گوید: اگر مداحان بخواهند از آهنگ و ریتم هایی استفاده کنند که موجب تداعی ترانه برای مردم شوند ظلمی بزرگ به مکتب حسینی کرده اند چرا که نباید نهضت حسینی را آلوده به این موضوعات کنیم.

با تمام این تفاسیر نهضت عاشورا در طول تاریخ نهضتی درس آموز و انسان ساز بوده است حال باید دید عواقب تحریف در واقعه کربلا چه پیامدهاى منفى خواهد داشت؟

به اعتقاد منتجب نیا، اگر ناخواسته نهضت حسینی را غبارآلود و تخریب کنیم اثرات منفی خواهد داشت و نه تنها آموزندگی ندارد بلکه موجب می شود نسل جوان و ناآگاه به مسائل تاریخی، نسبت به سیدالشهدا بی میل و یا بدبین شوند.

وی با تاکید بر اینکه هر گونه غبار زدگی به نهضت عاشورا موجب بدبینی می شود، می گوید: البته فطرت جوانان ما به سوی اسلام و دیانت تمایل دارد به خصوص نهضت امام حسین آنقدر پرجاذبه است که در ایام عاشورا بسیاری از کسانی که با ظواهر اسلامی ارتباطی ندارند جذب اسلام می شوند.

به گفته منتجب نیا، ارتباط قلبی و درونی جوانان با امام حسین وجود دارد اما باید تلاش کنیم به این جاذبه، معنا و مفهوم ببخشیم به این معنا که به بیان درست آرمان های امام حسین و یارانش و همچنین بزرگان اسلام بپردازیم و نباید ناخواسته از زاویه تنگ و محدود حزبی و باندی به مسائل نگاه کنیم که این ظلم و خیانت است.

غرویان نیز با اشاره به اینکه واقعه عاشورا در طول تاریخ حماسی و محرک شعور و احساسات مردم است، معتقد است: اگر واقعه عاشورا را تنزل و تخریب کنیم و از آن بهره برداری درستی نکنیم از بُعد حماسی، فرهنگی و جهاد جامعه متضرر می شود چرا که اصل انقلاب اسلامی نیز به گفته امام خمینی (ره) برگرفته از انقلاب حسینی است.

این استاد حوزه علمیه قم تاکید می کند: باید فرهنگ عاشورایی را در سطح معرفتی و فرهنگ جامعه حفظ کنیم تا بتواند از نظر شور حماسی و تاثیرات اخلاقی و معنوی در جامعه اثرگذار باشد.

در این راستا؛ غرویان در خصوص بهترین مراسم عزاداری امام حسین که تاکنون شرکت کرده است، می گوید: در طول زندگی به اقتضای سن خود در محافل عزاداری بسیاری شرکت کردم اما بهترین مراسم مربوط به محافل علمی قم و روضه هایی است که در خانه های علما و محققین خوانده می شود.

به اعتقاد وی تمام افراد این مجالس از دانشمندان و اهل تحقیق هستند و فرد منبری نیز به عنوان یک دانشمند، موضوعات مربوط به این واقعه را از نگاه تاریخی، عرفانی و اخلاقی بیان می کند که می توان از این روضه ها بهره بسیار برد.

منتجب نیا نیز بهترین مراسم عزاداری امام حسین که تا به حال شرکت کرده را مربوط به قبل از انقلاب می داند و می گوید: بهترین عزاداری مربوط به آخرین عاشورای سال آخر قبل از انقلاب بود که تمام توجهات به سوی امام حسین بود و همه برای ترویج نهضت حسینی متحد بودند و با ظلم و ستم حکومت ستم شاهی مقابله کردند.

به اعتقاد وی عزاداری آن سال ها معنویت، مفهوم، جاذبه و فراگیری بسیاری داشت./