کد خبر: 2084تاریخ انتشار : ۷:۵۱:۱۶ - یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴

وداع با جانباختگان حادثه منا

سه تابوت کوچک در دل هواپیمایی غول‌پیکر آرام گرفته است. قرار است تا لحظاتی دیگر روسای سه قوه و ده‌ها مقام کشوری و لشکری خود را به آنها برسانند و به احترام‌شان تمام قد بایستند. در تابوت‌ها پیکر همان‌هایی خفته است که مرگ‌شان ١١ روز است خانواده‌های بسیاری را داغدار کرده. هفت صبح است. آهنگ […]

وداع با جانباختگان حادثه منا

سه تابوت کوچک در دل هواپیمایی غول‌پیکر آرام گرفته است. قرار است تا لحظاتی دیگر روسای سه قوه و ده‌ها مقام کشوری و لشکری خود را به آنها برسانند و به احترام‌شان تمام قد بایستند. در تابوت‌ها پیکر همان‌هایی خفته است که مرگ‌شان ١١ روز است خانواده‌های بسیاری را داغدار کرده. هفت صبح است. آهنگ «بوی پیراهن یوسف» در باند فرودگاه مهرآباد پیچیده و فرش‌های قرمز پهن است. چند نفر از نیروهای تدارکات دسته گل‌های گلایول را با دقت روی فرش‌ها می‌چینند و گرد و خاک آنها را پاک می‌کنند.

ده‌ها سرباز ارتش نیز با لباس‌های فرم در اطراف هواپیما ایستاده و گوش به فرمانده خود سپرده‌اند. تعدادی از آنها دسته گل‌های بزرگی به دست دارند. صدای سرهنگ‌شان می‌آید که اهمیت تابوت‌ها را به آنها گوشزد می‌کند. به تدریج آهنگ «بوی پیراهن یوسف» جای خود را به صدای «طبل و سنج» گروه موزیک تشریفات می‌دهد و آهنگ «مختارنامه» در فضا می‌پیچد؛ در تابوت‌ها سه نفر از جانباختگان حادثه منا خفته‌اند.

به گزارش روزنامه اعتماد، آفتاب، بی‌امان بر محل برگزاری مراسم استقبال از پیکر ١٠۴ جانباخته حادثه منا در باند فرودگاه مهرآباد تهران می‌تابد. هر از چند گاهی هواپیمایی بر فراز آسمان به پرواز در می‌آید، ثانیه‌ای صدای طبل و سنج گروه تشریفات را محو می‌کند تا تمرین سربازان، بی‌صدا برگزار شود. تابوت‌ها هنوز در هواپیمای ایرانی است و قرار است تا آمدن روسای سه قوه همانجا بماند. چند صدمتر آن‌سوتر، هواپیمایی عربستانی نیز بر باند فرودگاه مهرآباد نشسته است. آرم «دو شمشیر و یک نخل» روی دم آن دیده می‌شود؛ هواپیمایی که ساعت ۵:٣٠ صبح شنبه (دیروز) پیکر ١٠۴ جانباخته حادثه منا را به کشورمان، ایران بازگرداند.

دور تا دور محل ویژه تشریفات مملو از خبرنگاران، عکاسان و فیلمبرداران است. ماموران ویژه با بی‌سیم، وضعیت محل برگزاری را به آن‌سوی خطوط گزارش می‌دهند. همه منتظرند تا صندلی‌های خالی جایگاه ویژه پر و مراسم شروع شود. دقایقی بعد، سربازان که دو بار مسیر هواپیما تا جایگاه ویژه را برای تمرین پیموده‌اند کمی استراحت می‌کنند. یکی از آنها ١٠ ماه خدمت کرده و دست به سینه به هواپیما خیره شده است. او تاکنون بار تابوت نظامیان زیادی را روی دوش خود احساس کرده است اما این‌بار سنگینی بیشتری را احساس می‌کند: «ما همیشه از این برنامه‌ها داریم اما این یکی با بقیه فرق دارد. واقعا کشته شدن آن همه ایرانی – ۴۶۴ نفر – در منا اتفاق عجیب و دردناکی بود. به ما گفته‌اند قرار است در این هفته بقیه جنازه‌ها را هم بیاورند. بنده خداها مرگ دردناکی داشتند.»

هنوز حرف‌هایش تمام نشده است که فرمانده‌اش، سرهنگی با عینکی دودی به چشم و شمشیری به دست او را صدا می‌زند. رفته رفته بر جمعیت افزوده شده و هیات وزیران و تعدادی از مقامات کشوری و لشکری خود را به مراسم می‌رسانند. اکنون تنها، صندلی‌های سران سه قوه خالی است. عده‌ای از خبرنگاران برنامه‌ای زنده روی آنتن می‌برند و خبر از آغاز رسمی مراسم تا دقایقی دیگر می‌دهند که ناگهان نگاه‌ها به چند ماشین با شیشه‌های دودی در گوشه‌ای از باند خیره می‌شود. صدایی هماهنگ می‌آید: «آمدند، آمدند»؛ رییس‌جمهور، رییس مجلس و رییس قوه قضاییه از ماشین‌ها پیاده شده و به جایگاه ویژه آمده‌اند. نخستین چیزی که نگاه آنها را به خود می‌دوزد همان هواپیمای عظیم‌الجثه‌ای است که رییس‌جمهور، پیکرهای درون آن را «مهاجر الی‌الله» می‌خواند. دقایقی پیش هواپیمای عربستانی نیز که تابوت‌ها را به ایران آورده بود به مقصد جده به پرواز درآمده و تابوت‌ها روی دوش سربازان آرام گرفته است. آنها نماینده ١٠۴ نفر از جانباختگان حادثه منا هستند که پیکرشان ١٠ روز پس از حادثه به کشور بازگشت. قاری، قرآن می‌خواند و سرود جمهوری اسلامی ایران طنین‌انداز می‌شود. همه‌چیز برای ادای احترام به پیکر جانباختگان آماده است که بار دیگر موسیقی «بوی پیراهن یوسف» پخش می‌شود. پسری جوان پشت میکروفن می‌ایستد و دکلمه‌ای می‌خواند: «… تو از خرابه بخوانی، من از منا بنویسم…»

هیچ کس سخنی نمی‌گوید و عده‌ای هرازگاهی دستی بر چشمان خود می‌کشند. بار دیگر صدای طبل و سنج به هوا بلند می‌شود. سربازان گروه تشریفات تابوت‌ها را از هواپیمای ایرانی بیرون آورده و روی دوش خود گرفته‌اند. تابوت‌ها با پرچم ایران و دسته‌های گلایول تزیین شده است. همه به احترام‌شان می‌ایستند. سربازان همزمان با اوج موسیقی گروه تشریفات، به جایگاه ویژه می‌رسند و هر سه تابوت را روی زمین می‌گذارند. صدای شاتر دوربین عکاسان لحظه‌ای قطع نمی‌شود و دوربین شبکه‌های خبری صدا و سیما روی تابوت‌ها زوم کرده است.

شبکه خبر، زیرنویس «ادای احترام سران سه قوه و ده‌ها مقام لشکری و کشوری به تابوت‌ها با تقدیم گل و خواندن فاتحه» را روی آنتن می‌برد. نور مستقیم آفتاب بی‌امان بر پیکرها می‌تابد اما نه بی‌رحمانه‌تر از آفتابی که ١١ روز پیش بر جان زنده آنها تابید. رییس‌جمهور دقایقی کوتاه سخن می‌گوید و با طلب مغفرت برای جانباختگان، پایان مراسم را کلید می‌زند. لحظاتی بعد، هیاهوی مراسم فروکش کرده و سکوت تابوت‌ها بر فرش قرمز چیره شده است. همه رفته اند؛ چند کارگر با ماسک‌هایی بر صورت به تابوت‌ها نزدیک می‌شوند…

گزیده سخنان رییس‌جمهور در مراسم استقبال از ١٠۴ جانباخته حادثه منا

اولین قدم از اقداماتی که قرار بود دولت جمهوری اسلامی ایران انجام دهد با انتقال پیکر ١٠۴ جانباخته به کشور به منصه ظهور رسید. فردا (امروز) در مراسمی رسمی در تهران و در استان‌هایی که این جانباختگان به آنجا تعلق دارند، تشییع خواهند شد.

دومین اقدام دولت ایران شناسایی سایر اجساد مطهر است که این کار به سرعت پیگیری خواهد شد.

زبان ما در قبال حادثه منا زبان عاطفه، برادری و ادب بوده و در جای لازم از زبان دیپلماسی هم استفاده شده است و اگر لازم باشد جمهوری اسلامی ایران از زبان اقتدارش نیز استفاده خواهد کرد.

این فاجعه یک آزمون بزرگ برای همه بود، برای دولت و ملت بزرگ ایران و خانواده‌هایی که عزیزان خود را به عنوان مهاجر الی‌الله و رسوله از دست دادند. فاجعه منا آزمونی برای دولت عربستان سعودی، سازمان‌های بین المللی و همچنین کشورهای اسلامی نیز بود.

باید واقعیت و حقیقت این حادثه از طریق یک کمیته حقیقت‌یاب به طور کامل روشن شود. همه ملت‌ها و کشورهای اسلامی باید بدانند چرا این فاجعه به وقوع پیوست و مطمئن شوند که سال‌های آینده چنین فاجعه‌هایی رخ نمی‌دهد.

ملت بزرگ ما در این آزمون با صبر، همدردی و یکپارچگی سرافراز بود، مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز در این آزمون سرافراز بودند. از وزیر بهداشت که تلاش فراوانی انجام داد تا این پیکرهای مطهر به کشور بازگردند، قدردانی می‌کنیم.

دولت جمهوری اسلامی تا مشخص شدن شرایط همه حادثه‌دیدگان و جانباختگان ایرانی فاجعه منا پیگیری‌های خود را ادامه خواهد داد.

کلمات کلیدی : .