کد خبر: 3363تاریخ انتشار : ۱۷:۴۳:۲۸ - یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵

تسخیر سفارت آمریکا باید در ظرف مکان و زمان خودش بررسی شود

طبیعی است من به عنوان یک حقوقدان نمی‌توانم تأیید کنم که کسی از دیوار سفارتی بالا برود و افرادی را گروگان بگیرد چرا که سفارتخانه بخشی از خاک یک کشور است ولی وقتی وارد دوره تاریخی آن زمان می‌شویم باید به گونه دیگری فکر کنیم چرا که عوامل و نیروهایی باعث این مسئله و تداوم آن شده است.

تسخیر سفارت آمریکا باید در ظرف مکان و زمان خودش بررسی شود

دکتر نعمت احمدی، حقوقدان

عده‌ای شروع جنگ را از عوارض این عمل دانشجویان می‌دانند به منظور پاسخ به این مسئله چالشی و به مناسبت ساگرد این واقعه تاریخی گفتگویی را با دکتر نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری را انجام دادیم که ما حصل و چکیده آن را می‌خوانید.

به نظر شما اگر سفارت آمریکا تسخیر نمی‌شد چه اثراتی داشت و چرا سفارت آمریکا تسخیر شد؟

با توجه به اینکه مسئله سفارت به تاریخ پیوسته و در مسائل تاریخی اما و اگر مطرح نیست باید واقعه تاریخی را در ظرف زمان و مکان خودش بررسی کرد. باید برگردیم به زمانی که ایران هنوز ۹ ماه از انقلابش بیشتر نگذشته بود و شور انقلابی همه جا حاکم بود و نیروهای مختلف بعد از چند سال پتانسیل‌هایشان رها شده است و در زندان‌های کشور باز شده است و زندانی‌های سیاسی آزاد شده‌اند. شرایط منطقه، یک شرایط خاص شده است و از مرزهای عراق، مناطق مختلف کشور، کردستان، بلوچستان، ترکمن صحرا و گنبد اخباری می‌رسد که نیروهای مختلف در گوشه و کنار کشور حوادثی را به وجود می‌آورند و اگر بخواهیم در مورد تسخیر سفارت آمریکا صحبت کنیم باید با ظرف مکان و زمان آن دوران آشنا شویم. در آن زمان دانشگاه تهران مرکز ثقل حوادث بود ازصبح تا شب در آنجا فعالیت‌هایی انجام می‌شد، سازمان‌هایی شکل می‌گرفت و ساختمان­هایی به ستاد گروه­ها تبدیل می‌شد و شرایط آشفته‌ای وجود داشت همچنین سابقه بدی از گذشته آمریکا وجود داشت و این ذهنیت حاکم بود ممکن است مثل گذشته آمریکا دخالت­هایی در جهت بازگردانندن شاه انجام دهد و از طرفی در ۴ گوشه کشور اتفاقات گوناگونی رخ داده بود و عده‌ای به این فکر افتادند که نکند وقایع سال ۳۲ در حال تکرار باشد و کاری که انجام دادند این بود که کارکنان سفارت را گروگان گرفتند که عملاً اگر آمریکا بخواهد کاری بکند مانع شوند و کارکنان سفارت هم تعدادشان خیلی زیاد بود و به دستورامام طی روزهای اول زن­ها و سیاهپوست­ها آزاد شدند و ۵۰ نفر از آن­ها باقی ماندند این شرایط اولیه تسخیر سفارت آمریکا بود.

به نظر شما تسخیر سفارت آمریکا چه اثرات مثبتی داشت؟

تسخیر سفارت آمریکا در زمان خودش معروف شد به انقلاب دوم و تقریباً همه آن را تأیید کردند و خود دانشجویان آن زمان که با آن‌­ها صحبت می‌کردیم، می­گویند قصد ما این بوده که دو سه روزه از سفارت بیرون بیاییم و در واقع این اقدام هشداری به آمریکا باشد که از مهره شاه استفاده نکنند. اینکه بچه‌ها ماندند و گروگان­ها ۴۴۴ روز در ایران نگهداری شدند به دلیل حرکاتی بود که از جانب آمریکایی‌ها صورت گرفت و منجر به سختگیری از ناحیه ما شد مثل واقعه طبس. بعد ازآن ما دچار جنگ بزرگی شدیم که ۸ سال طول کشید و نقش تحریک کنندگی آمریکا به شدت بالا بود.

به نظرتان با توجه به پیامدهای تسخیر سفارت آمریکا ، آیا می‌توانستیم روند دیگری را پیش بگیریم؟

طبیعی است من به عنوان یک حقوقدان نمی‌توانم تأیید کنم که کسی از دیوار سفارتی بالا برود و افرادی را گروگان بگیرد چرا که سفارت‌خانه بخشی از خاک یک کشور است ولی وقتی وارد دوره تاریخی آن زمان می‌شویم باید به گونه دیگری فکر کنیم چرا که عوامل و نیروهایی باعث این مسئله و تداوم آن شده است.