کد خبر: 3368تاریخ انتشار : ۱۷:۵۴:۰۰ - یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵

قطع روابط با آمریکا تنها وسیله قطع نفوذ نبود

به نظر من اگر سفارت آمریکا تسخیر نمی‌شد اثرات منفی نداشت چرا که ما بر اساس سیاست­های کلان کشور با آمریکا روابط دیپلماتیک داشتیم و روابط با آمریکا در ردیف بقیه کشورها یک روابط عادی و نرمال بود و من هیچ لزومی نمی‌دیدم برای اینکه جلوی اعمال نفوذ آمریکا را در ایران بگیریم، روابط را قطع کنیم چرا که در دنیا بسیاری از کشورها با هم رابطه دارند ولی اجازه دخالت در امور یکدیگر را نمی‌دهند.

قطع روابط با آمریکا تنها وسیله قطع نفوذ نبود

دکتر ابراهیم یزدی، فعال سیاسی

در مورد قطع رابطه با آمریکا گفتگویی با دکترابراهیم یزدی وزیرامورخارجه وقت داشتیم. ما حصل این گفتگو در زیر بخوانید.

به نظر شما اگر سفارت آمریکا تسخیر نمی‌شد چه اثراتی داشت و چرا سفارت آمریکا

تسخیر شد؟

به نظر من اگر سفارت آمریکا تسخیر نمی‌شد نتایج منفی نداشت چرا که ما بر اساس سیاست­های کلان کشور با آمریکا روابط دیپلماتیک داشتیم و روابط با آمریکا در ردیف بقیه کشورها یک روابط عادی و نرمال بود و من هیچ لزومی نمی‌دیدم برای اینکه روابط را قطع کنیم، چرا که در دنیا بسیاری از کشورها با هم رابطه دارند ولی اجازه دخالت در امور یکدیگر را نمی‌دهند. بنابراین قطع روابط راه مقابله با دخالت­ها و نفوذ کشورهای خارجی نیست.

اثرات مثبت تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان چه بود؟

شاید بتوان گفت اثر مثبت آن تقویت احساس مقابله با دخالت­های خارجی بود.

با توجه به اینکه ایران به عنوان یک دولت بر حاکمیت خودش مسلط بود اگر سفارت تسخیر نمی‌شد یک روابط عادی و نرمال با آمریکا داشتیم و به عنوان یک دولت مستقل ملی اجازه دخالت داده نمی‌شد بنابراین قطع روابط لزوماً تنها وسیله قطع نفوذ آمریکا در ایران نبود.

در آن شرایط بعضی این اقدام را درست می‌دانستند در آن زمان ما موافق نبودیم برای اینکه ­تسخیر سفارت آمریکا در ایران نمایش قدرت نبود.

چرا موافق تسخیر سفارت نبودید؟

چون سفارت، خاک کشور خارجی در کشور ماست و تحت کنترل و حاکمیت کشور ما قرار دارد. درست است که در مقررات بین­المللی زمین سفارت هر کشوری حکم سرزمین آن کشور را دارد و به همین دلیل حمله به سفارت­های خارجی از نظر مقررات بین­المللی غیرقابل قبول است و این به معنای آن نبود که کار بزرگی کردند و اثرات منفی که این اقدام داشت این است که روابط ما را با خیلی از کشورها دچار تیرگی کرد چرا که نشان داد که ایرانی‌ها نمی‌توانند امنیت دیپلمات­های خارجی را تأمین کنند.

به نظر شما سقوط دولت بازرگان و شروع جنگ از پیامدهای تسخیر سفارت آمریکا بوده است؟

این را خود مهندس بازرگان هم جواب داد که دولت مهندس بازرگان از چند ماه قبل آمادگی خودشان را اعلام کرده بود که استعفا بدهد و برود برای اینکه دخالت­های متعددی از طرف مراکز قدرت صورت می‌گرفت و دولت بازرگان گفت من در این شرایط نمی­توانم کار بکنم و چندین بار هم به طور خصوصی با اعضای شورای انقلاب بحث شده بود ولی فایده‌ای نداشت.

به نظرتان تسخیرکنندگان سفارت آمریکا از عوارض این اقدام آگاه بودند یا خیر؟

 

من تصور می‌کنم آگاهی نداشتند.

نکته دیگری هم هست که نیاز به طرح آن باشد؟

 

ما دو مسئله را از هم تفکیک می‌کنیم که آیا امریکا در امور ایران دخالت می‌کرد یا نه و دوم اینکه چگونه باید به این دخالت پایان داد. در اینجا سفارت آمریکا دخالت‌هایی می‌کرد اما راهش بستن سفارت و قطع روابط نبود یعنی اولین گام نباید این باشد بلکه می‌توانستیم به طرق مختلف جلوی دخالت­های آمریکا را بگیریم. می‌توانستیم فعالیت­های آمریکا را محدود کنیم.