کد خبر: 43014تاریخ انتشار : ۱۶:۰۲:۳۴ - پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷

دردسر جدید برای آل‌سعود؛

هشدار عفو بین الملل به افزایش اعدام‌ها در عربستان/ ۱۲ نفر به جرم جاسوسی در ریاض اعدام می‌شوند

مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه نسبت به اعدام قریب الوقوع ۱۲ زندانی شیعه عربستانی در این کشور هشدار داد.

هشدار عفو بین الملل به افزایش اعدام‌ها در عربستان/ ۱۲ نفر به جرم جاسوسی در ریاض اعدام می‌شوند
 به گزارش خبرگزاری رویترز، «هبه مورایف» مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین الملل افزود: این افراد که در سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی در دادگاه‌های عربستان به اعدام محکوم شدند، ممکن است درصورت تایید احکام آن‌ها توسط پادشاه این کشور اعدام شوند.
وی افزود: خانواده این افراد به خاطر ارائه اطلاعات ناقص و کم درخصوص وضعیت عزیزانشان می‌ترسند. مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین الملل ادامه داد: با توجه به مخفی بودن اقدامات قضایی در عربستان، می‌ترسیم تغییراتی که در پرونده آن‌ها روی داده، حاکی از این باشد که اعدام این ۱۲ نفر به زودی انجام شود.
کشور‌های غربی در نشست هفته جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از عربستان سعودی خواسته بودند تا اجرای حکم اعدام را در این کشور متوقف کنند.
درحالی سازمان عفو بین الملل درخصوص اعدام ۱۲ عربستانی در این کشور ابراز نگرانی کرده که مقام‌های سعودی تحت فشار جامعه جهانی و نهاد‌های بین المللی برای پاسخگویی به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی قرار دارند.
خاشقچی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست دوم اکتبر (دهم مهر) پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول جهت دریافت مدارک موردنیاز برای ثبت ازدواج خود، ناپدید شد.
عربستان پس از دو هفته انکار و تکذیب، سرانجام اذعان کرد که این روزنامه نگار در جریان درگیری در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.
ریاض همچنین یادآور شد که ۱۸ نفر به دلیل دست داشتن در ماجرای قتل خاشقچی بازداشت شدند و در عربستان محاکمه می‌شوند.
اما دادستان کل عربستان به نوبه خود اعتراف کرد قتل خاشقچی تعمدی بوده است و حال آنکه ریاض بر دخالت نداشتن خاندان سلطنتی سعودی در این قتل اصرار ورزید.
آن سوتر در ترکیه، تحقیقات مجزایی در مورد این پرونده درحال انجام است. آنکارا می‌گوید: یک جوخه مرگ که ازسوی عربستان اعزام شد، خاشقچی را ترور کرده است.

منبع: ایرنا