کد خبر: 3655تاریخ انتشار : ۱۵:۳۹:۳۶ - چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵

در واکنش به بدعهدی آمریکایی‌ها؛

اعتراض رسمی ایران به سازمان ملل درباره مصوبه اخیر کنگره آمریکا

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: دولت ایران تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی را مغایر تعهدات آمریکا بر اساس برجام می‌داند و خواستار درج این مسأله در گزارش آینده وی به شورای امنیت شد.

اعتراض رسمی ایران به سازمان ملل درباره مصوبه اخیر کنگره آمریکا

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مصوبه اخیر کنگره امریکا و تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی را مغایر تعهدات آمریکا بر اساس برجام می‌داند.

به گزارش پایتخت ما، در این نامه تاکید شده است که بر اساس مفاد برجام، آمریکا بعنوان یکی از طرف‌های برجام متعهد شده است از تمدید و وضع مجدد تحریم و یا هر اقدام مغایر با اهداف، نص و روح برجام خودداری کند.

وی افزود: تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) بر خلاف تعهدات برجامی آمریکا است؛ لذا این کشور مسئول پیامدهای منفی و آثار زیانبار چنین اقدامی خواهد بود.

در این نامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است که از همه طرف‌های برجام به ویژه آمریکا بخواهد تا به تعهدات خود پایبند بمانند.

همچنین از وی خواسته شده است تا این اقدام اخیر آمریکا و سایر موارد بدعهدی در اجرای تعهدات برجام را در چارچوب گزارش آتی خود به شورای امنیت منعکس کند.