کد خبر: 2473تاریخ انتشار : ۱۴:۱۳:۳۷ - جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴

دوره‎‎ اصلاحات دوران نترسیدن از رئیس جمهور بود

نهاد دانشگاه و عنصر دانشجو به اشکال گوناگون در خدمت تحولات نیم قرن اخیر کشورمان بوده که بیشترین وموثرترین سبک ان آزادیخواهی این نهاد علمی و تلاش برای رفرم اجتماعی درکشورمان بوده است . اگر مطالبه دانشجویی را در این افق مورد مطالعه قرار دهیم دولت های جمهوری اسلامی در هر دوره چهار ساله به […]

دوره‎‎ اصلاحات دوران نترسیدن از رئیس جمهور بود

نهاد دانشگاه و عنصر دانشجو به اشکال گوناگون در خدمت تحولات نیم قرن اخیر کشورمان بوده که بیشترین وموثرترین سبک ان آزادیخواهی این نهاد علمی و تلاش برای رفرم اجتماعی درکشورمان بوده است .

اگر مطالبه دانشجویی را در این افق مورد مطالعه قرار دهیم دولت های جمهوری اسلامی در هر دوره چهار ساله به گونه ای این خواسته نهاد فرهیخته دانشگاه را پاسخ گفته اند و گونه پاسخ هم تفاوت هزینه را برای دانشجویان رقم زده است .

از انقلاب فرهنگی تا امروز گونه های متفاوتی از برخورد های حذفی تا اعتماد و همکاری را بین دو نهاد حکومت و دانشگاه شاهد بودیم که شاید بتوان تجلی دوره اعتماد و حتی همکاری را در دولت خاتمی مشاهده کرد که در یک تحلیل این گروه های دانشجویی بودند که توانستند در دوم خرداد منادی گفتگو و اصلاح طلبی را به درون حاکمیت راه دهند و با بسیج رأی توده ها توسط دانشجویان دولت اصلاح طلب ایران شکل گرفت ، به همین درجه هزینه هزینه های دانشجویان هم در این دوره بالاتر از گذشته بود.

البته خودباوری و نترسیدن از اعتراض به ریس جمهور و استفاده از رسانه از دیگر دستاوردهای همین دوره اوج گروه‌های دانشجویی است.

شاید بتوان گفت نگاه حاکمیت به دانشگاه و فعال دانشجویی همیشه مبتنی بر یک تحلیل سیاسی و احتیاط‌های امنیتی بوده و کمتر سوال و مطالبه دانشجو را علمی و استوار بر مطالبات اجتماعی مشاهده کرده است.