کد خبر: 44331تاریخ انتشار : ۱:۳۷:۲۷ - یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷

رحمت مهدوی- فعال سیاسی

دو عملکرد متفاوت

صحبت از محمد شریعتمداری وزیر اسبق وزارت صنعت معدن تجارت و وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. هجمه‌هایی علیه او در وزارت صنعت بود که وی را تا مرحله استیضاح نیز سوق داد. مهمترین اتهام به دوره وزارت وی بحث ثبث سفارش غیرقانونی خودرو بود که هر چند وی مدعی بود وی نه تنها مقصر نیست بلکه خود لیست آن‌ها را منتشر کرده است.

دو عملکرد متفاوت

صحبت از محمد شریعتمداری وزیر اسبق وزارت صنعت معدن تجارت و وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. هجمه‌هایی علیه او در وزارت صنعت بود که وی را تا مرحله استیضاح نیز سوق داد. مهمترین اتهام به دوره وزارت وی بحث ثبث سفارش غیرقانونی خودرو بود که هر چند وی مدعی بود وی نه تنها مقصر نیست بلکه خود لیست آن‌ها را منتشر کرده است. عامل دیگری که باعث وارد بیشترین هجمه به او شد بحث عدم انتشار لیست ارز بگیران دولیت به رغم رئیس جمهور بود که ظاهرا مقاومت‌هایی در این راه کرده بود. به رغم همه این‌ها وی در نقطه آخر و در آستانه استیضاح در مجلس با یک تدبیر ویژه از وزارت صمت خداحفظی کرد تا در یک صندلی پرحاشیه دیگر بنشنید، صندلی که خود مهیا فساد، رانت با وجود سازمانی چون تامین اجتماعی، شستا با صدها شرکت و کارخانه و با صدها هیئت مدیره سفارشی!
باید اقدامات وی را در وزارت تعاون، انقلابی نامید و منتظر ماند تا دید این اقدامات به معنای واقعی خواهد بود و وی به به یک وزیر خوب تبدیل خواهد کرد. انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ضرب الاجل یک هفته‌ای برای حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره شرکت‌های تابع تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی از جمله اقدامات مهم شریعتمداری است که انصافا پیگیر آن نیز بود. البته او وعده داده کلیه معاملات در صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی را شفاف‌سازی و به طور مکشوف در اختیار مردم قرار ‌دهد که امید است این وعده نیز تحقق یابد و البته در بحث هیئت مدیره‌ها بعد از انتشار اسامی اعضای آن‌ها سراغ آقازاده‌ها و ژن‌های خوب که ظاهرا کم هم نیستند برود. امید است سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها نیز اصل شفاف‌سازی را در زیرمجموعه‌های خود شروع کنند.همچنین برای به مقصود رسیدن درست وزیر تعاون سازمان بازرسی، نهادهای اجرایی، دستگاه‌های نظارتی، مجلس شورای اسلامی با تمام قوا از اقدامات وی حمایت نمایند چرا که صرف شفاف سازی و انتشار اسناد و… کافی نیست باید اقدمات لازم نیز برای برخوردهای قانونی نیز صورت گیرد.

کلمات کلیدی :