کد خبر: 3544تاریخ انتشار : ۲:۴۷:۱۰ - پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵

برجام نفتی ایران در اجلاس اوپک

سهم تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها بازگشت

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از بازگشت سهم تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها در اجلاس اوپک خبر داد و آن را برجام نفتی برای جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد. / بیژن زنگنه وزیر نفت گفت: کاهش تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) یک میلیون تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

سهم تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها بازگشت
زنگنه پیش از آغاز نشست ۱۷۱ اوپک: تولید اوپک ۱ تا ۱.۲ میلیون بشکه کاهش می‌یابد

بیژن زنگنه چهارشنبه، ١٠ آذرماه پیش از آغاز یکصد و هفتاد و یکمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک اعلام کرد: مقدار کاهش تولید اعضای اوپک یک میلیون تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

وزیرنفت همچنین درباره رقم صادرات نفت ایران گفت: صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران روزانه ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز است.

نورالدین بوطرفه، وزیرانرژی و معادن الجزایر ۶ آذرماه پس از دیدار با زنگنه در تهران به خبرنگاران گفته بود: پیشنهاد دولت الجزایر مبنی بر کاهش یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه ای تولید اعضای اوپک در دیدار امروز با وزیر نفت ایران ارائه شد که این پیشنهاد قرار است از سوی ایران بررسی شود و در نشست ١٧١ اعضای اوپک به جمع بندی نهایی برسیم.

وزیر انرژی و معادن الجزایر از پیشنهاد کاهش تولید ۶٠٠ هزار بشکه ای به کشورهای غیرعضو اوپک خبر داده و گفته بود: باید جلو کاهش قیمت نفت که سبب آسیب به اقتصاد جهان شده است، گرفته شود.

یکی از حساس‎ترین نشست‎های اوپک امروز (چهارشنبه، ١٠ آذرماه) و از دقایقی پیش با حضور وزیران نفت ١۴ کشور عضو اوپک و هیئت‎های همراه در وین آغاز شد.
بررسی بازار نفت و تصمیم گیری درباره توافق الجزایر در دستور کار یکصد و هفتاد و یکمین نشست ١۴ عضو این سازمان قراردارد.

بر اساس توافق مقدماتی (٢٨ سپتامبر، هفتم مهرماه) الجزیره، سطح تولید اوپک به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار تا ٣٣ میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد و ایران، لیبی و نیجریه از این طرح معاف می شوند.

 

نعمتی: سهم تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها بازگشت

بهروز نعمتی که به همراه وزیر نفت برای شرکت در اجلاس اوپک به وین سفر کرده در گف‌و گو با ایسنا گفت: در این اجلاس سهم تولید نفت ایران به روزانه ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه یعنی میزان تولید پیش از تحریم‌ها بازگشته است.

وی افزود: بر این اساس از فریز نفتی روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه که برخی مطرح کرده بودند جلوگیری شد و درواقع برجام نفتی برای کشور رقم خورد.

پیش از این سهم تولید اوپک روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کرده بود که این کاهش مشمول عراق، عربستان، قطر و امارات شد.

تصاویر اختصاصی پایتخت ما از بیژن زنگنه وزیر نفت و بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در نشست ۱۷۱ اوپک