کد خبر: 44332تاریخ انتشار : ۱:۳۸:۰۷ - یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷

علی نظری- سردبیر روزنامه مستقل

۱۴ ویژگی متفاوت انتظامی و رحمانیان

انتظامی یا رحمانیان! کدامیک به هیئت نظارت بروند، برای صنف مطبوعات مفیدتر و موثرترهستند؟

۱۴ ویژگی متفاوت انتظامی و رحمانیان

انتظامی یا رحمانیان! کدامیک به هیئت نظارت بروند، برای صنف مطبوعات مفیدتر و موثرترهستند؟

این دلمشغولی خیلی از مدیران مسئول رسانه‌هاست که در روزهای گذشته ساعت‌ها با آن کلنجار رفته‌اند.

روز یکشنبه یازدهم آذر مرحله دوم رقابت انتخاباتی با محوریت رقابت حسین انتظامی با مهدی رحمانیان برگزار می‌شود تا یکی از این دو به  عنوان نماینده مدیران مسئول هیئت نظارت بر مطبوعات برگزیده شوند.

این دو چهره محترم را باید با هم مقایسه نمود تا بتوانیم از فرآیند این قیاس به نتیجه دلخواه و همان گزینه مطلوب یا انتخاب اصلح، دست یابیم.

تفاوت‌های این دو رقیب قطعا رویکرد حرفه‌ای و صنفی هرکدام در هیئت نظارت را مشخص می‌نماید.

تفاوت‌های ۱۴ گانه این دو رقیب عبارتند از:
۱-انتظامی طی دو دهه اخیر هرگز مدیر روزنامه بخش خصوصی نبوده ولی رحمانیان در ۲۰سال گذشته روزنامه خصوصی«شرق»را منتشر کرده است.

۲-نشریه فارع التحصیلان به مدیر مسئولی حسین انتظامی در زمره نشریات اثر گذار و قابل عرضه در کیوسک‌های مطبوعاتی کشور نیست، در حالی که روزنامه شرق در سراسر کشور توزیع و از تاثیرگذارترین روزنامه‌های کشور طی دو دهه اخیر است.

۳-روزنامه شرق بیش از پنجاه پرسنل، دارای لیست بیمه ماهیانه خبرنگاران است، در حالی که از تعداد کارکنان و تحریریه نشریه آقای انتظامی اطلاعاتی در دست نیست.

۴-روزنامه شرق چهاربار توقیف شده و مدیرمسئول این روزنامه با دغدغه‌مندی صنفی این روزنامه را حفظ کرده است.
اما تا کنون حتی یک بار پای مدیر مسئول نشریه فارغ التحصیلان به دادگاه باز نشده است!

۵-مدیر مسئول شرق عضو موثر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران کشور است در حالی که آقای انتظامی به علت مسئولیت‌هایی که در دولت داشته است هرگز نتوانسته است در هیچیک از تشکل‌های صنفی عضویت داشته باشد.

۶-مهدی رحمانیان تک شغله است و تنها در صنف مطبوعات اشتغال دارد، در حالی که آقای انتظامی کارمند و مدیر دولتی و چند شغله است.

۷-آقای انتظامی در مبحث تعارض منافع بین بخش خصوصی و دولتی ناگزیر حامی دولت است اما آقای رحمانیان به جهت تقید صنفی هوادار مطبوعات بخش خصوصی است.

۸-آقای رحمانیان به مرز باز نشستگی نرسیده است و چهارسال دیگر باز نشسته می‌شود در حالی که طبق اسنادی که منتشر شده آقای انتظامی بازنشسته محسوب می‌شود.

۹-با توجه به انتصاب آقای انتظامی به سرپرستی سازمان سینمایی بعید است وی فرصتی برای ملاقات با مدیران مسئولی که در هیئت نظارت پرونده دارند، داشته باشد؛ اما آقای رحمانیان همه روزه به استثنای پنج شنبه‌ها از ساعت ۱۳تا۲۲ در دفتر روزنامه شرق در دسترس همه مدیران مسئول مطبوعات قرار دارد.

۱۱- به جهت اینکه نشریه فارغ التحصیلان به صورت انبوه و منظم منتشر نمی‌شود و در کیوسک‌های مطبوعاتی کشور رویت نمی‌شود، مشکلات روزمره از قبیل افزایش نرخ کاغذ و زینک موجب آزار آقای انتظامی نمی‌شود ولی آقای رحمانیان مانند قاطبه مدیران نشریات کشور همواره نگران قیمت کاغذ و زینک و… است.

۱۲-آقای رحمانیان به جهت هویت صنفی طی بیست سال گذشته در صدها جلسه مربوط به صنف حضور فعال داشته است ولی آقای انتظامی از موضع «مدیر مسئولی مطبوعه» تا کنون حتی در یک جلسه صنفی دیده نشده است، چه رسد به اینکه عضوی از اعضای تشکل صنفی باشد!

۱۳-آقای انتظامی علیرغم اشتغال در پست‌های مختلف برای هفتمین بار کاندیدای نمایندگی مدیران مسئول می‌شود اما آقای رحمانیان برای اولین بار کاندیدای این انتخابات صنفی شده است.

۱۴-نگاه صنفی آقای رحمانیان در هیئت نظارت در توقیف نشریات معطوف به خط و ربط سیاسی نیست و می‌گوید در هیئت نظارت اگرروزنامه‌های کیهان، وطن امروز یا جوان هم در معرض توقیف باشد، من مدافع تمام قد این روزنامه‌های اصولگرا خواهم بود.
در حالی که به گفته آقایان احمد غلامی و مهدی رحمانیان سردبیر و مدیرمسئول روزنامه شرق در سال ۹۱ آقای انتظامی به‌عنوان نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت رای به توقیف روزنامه شرق داده است.
هرچند این نکته توسط عضو دیگر هیئت نظارت تکذیب شد!

کلمات کلیدی :