کد خبر: 4114تاریخ انتشار : ۱۶:۳۳:۲۳ - سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵

امیررضا نظری- روزنامه نگار

خاورمیانه، ایران و سال ۲۰۱۷

در چنین حال و روزی که خاورمیانه دارد برای ایران انتخابی بهتر و معقولانه‌تر از برجام متصور نیست، مشروط بر اینکه در انتخابات ریاست جموری آینده مردم ما با تأمل بیشتری انتخاب سرنوشت‌ساز خود را انجام دهند و عنان و اختیار تنها کشور با ثبات خاورمیانه را به دست جنگ‌افروزان و جدایی‌طلبان ندهند

خاورمیانه، ایران و سال ۲۰۱۷

جهان در حالی سال ۲۰۱۶ را به پایان رساند که منازعات سوریه و یمن هنوز به سرانجامی قابل اطمینان نرسیده، داعش کماکان به حلب و موصل و صنعا چشم دوخته است و امید به پیشروی در مناطق جدیدی از خاورمیانه دارد، و در حالی به استقبال ۲۰۱۷ رفت که خریداران نفت و فروشندگان سلاح پشت میز مذاکرات صلح سوریه نشسته‌اند تا آینده را برای کودکان سوری ترسیم کنند. جهان با سرعت و به همین زشتی و تلخی پیش می‌رود. تنها دستاورد دلگرم کننده خاورمیانه توافق ایران و ۵+۱ بود که توافق نیز حداقل از ۴ جبهه مورد حمله است. اسرائیل، و جمهوری‌خواهان کنگره از یکسو، گروهی از ایرانیان حقوق بگیر دولت آمریکا و بالاخره تندروهای داخلی مخالف دولت وقت از سوی دیگر.

در شرایطی که خاورمیانه به شدت تضعیف شده و آیندهٔ مبهمی پیشِ رو دارد؛ اختلافات قدیمی ایران و عربستان سر باز کرده و با تلاش خستگی‌ناپذیر جنگ‌طلبان روزبه‌روز به سطح بالاتری از تنش می‌رسد. روسیه که از بازیگران اصلی منطقه است با سرمایه‌گذاری روی طرفین منازعات، بسان همیشه در حال یارگیری و جبهه عوض کردن است.

اوضاع اقتصادی و بحران‌های زیست محیطی و کمبود آب منطقه نیز خبر از درگیری‌های آتی می‌دهد.

در چنین حال و روزی که خاورمیانه دارد برای ایران انتخابی بهتر و معقولانه‌تر از برجام متصور نیست، مشروط بر اینکه در انتخابات ریاست جموری آینده مردم ما با تأمل بیشتری انتخاب سرنوشت‌ساز خود را انجام دهند و عنان و اختیار تنها کشور با ثبات خاورمیانه را به دست جنگ‌افروزان و جدایی‌طلبان ندهند. همچنین بر عهده دولتیان و تصمیم‌گیران است که هم مردم را در تعیین سرنوشت خویش دخالت دهند و هم خود را در اتاق شیشه‌ای تصور کنند تا قانون برهمگی حکم کند. اجازه دهند مردم چه در صحنه مجازی و چه در عالم واقعیِ سیاست، درخواست‌ها و مطالبات برحق خود را بیان کنند تا این خواسته‌ها به کف خیابان یا رسانه‌های خارجی راه نیابد.

آن‌چه در ماه‌های منتهی به پایان سال اهمیت یافته جنگ و دعوای مدعیان صندلی ریاست جمهوری است تقریباً تمام جناح‌ها و اشخاص طالب صندلی یکصدا بر علیه روحانی و در مخالفت برجام فریاد می‌کنند. اما توجه دوباره به شرایط بین المللی ما و شکل پیچیده خاورمیانه اقتضای دولتی مقتدر و معتدل را دارد. دولت محترم می‌تواند از فرصتِ گرفتن رأی مجدد از مردم استفاده کند و اطمینان مردم به آینده و همینطور حاکمان را بازگرداند. انشا‌ءالله

کلمات کلیدی :