کد خبر: 4383تاریخ انتشار : ۱۸:۱۹:۵۲ - دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵

شلیک پدافند هوایی در تهران/معاون عملیات پدافند خاتم الانبیا: موضوع نگران کننده ای وجود ندارد/کوادکوپتر به سمت شرق تهران تغییر مسیر داده و منهدم نشده است

حوالی ساعت ۱۷ امروز صدای شلیک های ممتد در منطقه مرکزی پایتخت به گوش رسید. شهروندان تهرانی که در این محدوده حضور داشتند اذعان می کردند که شی بسیار کوچکی را در هوا مشاهده می کردند که گویا تیرها به سمت این شی شلیک می شده است.

شلیک پدافند هوایی در تهران/معاون عملیات پدافند خاتم الانبیا: موضوع نگران کننده ای وجود ندارد/کوادکوپتر به سمت شرق تهران تغییر مسیر داده و منهدم نشده است

عصر امروز و حوالی ساعت ۱۷ صدای شلیک سامانه‌های پدافند هوایی در مرکز تهران شنیده شد.

این تیراندازی ممتد و چند دقیقه به طول انجامید.

معاون عملیات پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، الهامی در گفت‌وگوی تلفنی با یکی از بخش های خبری شبکه خبر در مورد تیراندازی به یک پهپاد در محدوده منطقه پرواز ممنوع در تهران گفت: این تیراندازی موضوع نگران‌کننده ای نیست و به مردم اطمینان خاطر می‌دهم که صدای شنیده شده صدای هوشیاری و آمادگی و امنیت کامل است.

معاون عملیات پدافند هوایی خاتم‌الانبیا افزود: یک فروند هلی‌شات بدون سرنشین وارد منطقه پرواز ممنوع شد که پدافند هوایی طبق معمول وظیفه خود را اجام داد و اقدام لازم انجام شد.

او گفت: بعد از رگبار این پرنده بلافاصله از محدوده دور شد و چون لازم است امنیت مناطق مسکونی لحاظ شود و با توجه به خروج آن پرنده از منطقه پرواز ممنوع همکاران من از ادامه تیراندازی دست کشیدند.

الهامی با بیان اینکه تیراندازی خاتمه پیدا کرده و مورد نگران کننده‌ای وجود ندارد گفت:  آنچه رویت کردیم تهدید خاصی به حساب نمی‌آمد  و آنچه مردم شنیدند اطمینان‌‌خاطر آنها در این مورد است که فرزندانشان در پدافند هوایی کاملا هوشیار هستند.

همچنین یک مقام مسئول در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا به صدا و سیما گفت: این کوآد کوپتر در منطقه پرواز ممنوع اقدام به پرواز کرده که با اقدام سریع پدافند و توپ های ۲۳ میلی متری ضد هوایی منطقه را ترک کرده است.

وی افزود: پدافند به سرعت این پرنده را شناسایی می کند و تکلیف آن را معلوم خواهد کرد که از کجا پرواز کرده و با چه هدفی در منطقه پرواز ممنوع بوده است.

این مقام مسئول در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ارتش تصریح کرد: هر شی پرنده‌ای در یک لحظه مورد شناسایی قرار می گیرد و با شدت با آن برخورد خواهد شد

 علی اصغر ناصربخت، معاون سیاسی انتظامی فرمانداری تهران،نیز پیش از این به ایسنا گفته بود: پس از رویت این ریزپرنده، پدافند هوایی بیت و دانشگاه به سمت این شیء شلیک کردند و نهایتا پدافند هوایی دانشگاه این ریزپرنده را ساقط کرد.

وی در ادامه افزوده بود: هنوز معلوم نیست این ریزپرنده متعلق به کدام نهاد و سازمان بود که با پیدا کردن لاشه آن تحقیقات آغاز می‌شود، اکنون تحقیقات در حال انجام شدن است.

ناصر بخت در پایان در پاسخ به این پرسش که چند هلی شات در حال پرواز بود ،گفته بود : یک هلی شات بود که آن هم ساقط شد .

مقیمی قائم مقام وزیر کشور نیز از علت شلیک ها اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: در حال پیگیری منشا و دلیل صدای تیراندازی‌های دقایقی قبل هستیم.