کد خبر: 4127تاریخ انتشار : ۱۳:۱۸:۱۰ - شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵

محمدعلی آهنگران - فعال سیاسی اصلاح‌طلب

گورخوابی فرهنگی

گورخواب فرهنگی کسی است که محصولات فرهنگی را به‌طور غیر قانونی دانلود می‌کند و برای زحمت دیگران اهمیتی قائل نیست، در بحث‌های سیاسی مرتب به این و آن فحاشی می‌کند و مرگ و لعن می‌فرستد و بدون اطلاع در مورد همه چیز قضاوت می‌کند و برای آبروی مردم برایش بی‌اهمیت است

گورخوابی فرهنگی

بسیاری از ما چهره مرد نگون بخت گورخوابی که ناگهان در میان دود و نئشگی با لنز دوربین عکاس مواجه شده را دیده‌ایم و افسوس خورده‌ایم. افسوس از اینکه چرا باید کسی از فقر و بی‌خانمانی برای در امان بودن از سوز سرما به قبری تنگ و تاریک پناه برد و وحشت و ناامنی و ظلمت گورستان را به جان بخرد. فقر از عوارض زندگی بشری است.
مفهوم فقر در میزان دسترسی افراد به منابع موردنیاز جهت برآوردن نیازهایشان نهفته است. نیازهای انسان در پایین‌ترین سطح ممکن نیاز به خوراک، پوشاک، آب و سرپناهی برای زندگی است. اگر کسی از این منابع محروم شود فقیر مطلق نامیده می‌شود. گونه دوم فقر، فقر نسبی است که مفهومی به مراتب عام‌تر دارد. این دسته توانایی برآوردن نیازهای اولیه خود را دارند؛ اما نسبت به سایر افراد توانایی تأمین سایر نیازهای خود را به دلیل محدودیت مالی ندارد
اما نوع دیگری از فقر وجود دارد که عمق ضررهای آن از فقر اقتصادی بیشتر است و البته در مواقعی تابعی از فقر اقتصادی است و آن فقر فرهنگی و فکری است. جامعه فقیر فرهنگی جامعه‌ای است که دستش از سرمایه‌های معنوی به شدت تهی است. هرچه شمار دانشوران آن جامعه کمترباشد، و هرچه سهم دانش و تعقل در جامعه کمرنگ‌تر گردد، آلودگی و فقر آن فرهنگ افزون‌تر است.
این فقط مستمندان و فقیران اقتصادی نیستند که ممکن است گورخواب شوند چه بسا انسان‌هایی که به لحاظ اقتصادی چندان فقیر نباشند؛ اما به لحاظ فکری و فرهنگی گورخوابند و گرفتار گور سیاه و تنگ جهالتند و هنگامی که درب مغزشان را باز می‌کنی معتادی نشئه از میان انبوهی از دود و درد سر از گوری سیاه و کثیف بیرون آرد و ما را نظاره کند. گورخواب فرهنگی کسی است که در ماه ده دقیقه کتاب نمی‌خواند، موقع رانندگی مدام فحش و فریاد می‌کشد، چراغ قرمز و ورود ممنوع رد می‌کند. صدای ضبط صوتش را در آپارتمان بلند می‌کند، موقع آشغال بردن تمام راه‌پله و آسانسور را خیس و کثیف می‌کند، به هنگام تفریح به طبیعت آسیب می‌رساند و جنگل و کوه و ساحل را غرق زباله می‌کند. گورخواب فرهنگی کسی است که محصولات فرهنگی را به‌طور غیر قانونی دانلود می‌کند و برای زحمت دیگران اهمیتی قائل نیست، در بحث‌های سیاسی مرتب به این و آن فحاشی می‌کند و مرگ و لعن می‌فرستد و بدون اطلاع در مورد همه چیز قضاوت می‌کند و برای آبروی مردم برایش بی‌اهمیت است. امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «الفَقْرُ المَوْتُ الأکبر، فَقِیل: الفَقْرُ مِنَ الدّنانیرِ والدَّراهِم؟ قَالَ: لا، ولکِنْ مِنَ الدِّینِ; فقر مرگ بزرگ‌تر است، سؤال شد آیا منظور فقیر بودن از نظر درهم و دینار است؟ فرمود: نه، بلکه فقر در دین منظور است» و مهم‌ترین معنای دین، روش و شیوه و فرهنگ زندگی است.

کلمات کلیدی :