کد خبر: 47834تاریخ انتشار : ۱:۲۰:۵۷ - دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

مجید بهمن زاده- حقوقدان

آغاز حرکت اسب تروای اصولگرایان

روز گذشته، اخباری از دیدار برخی احزاب و تشکل‌های اصلاح طلب و اصول‌گرا و همچنین برخی مسئولین آموزش وپرورش با دکترجلیلی، نماینده رهبری در شورای امنیت ملی کشور منتشر شد.

آغاز حرکت اسب تروای اصولگرایان

روز گذشته، اخباری از دیدار برخی احزاب و تشکل‌های اصلاح طلب و اصول‌گرا و همچنین برخی مسئولین آموزش وپرورش با دکترجلیلی، نماینده رهبری در شورای امنیت ملی کشور منتشر شد.

اگر چه اصلاح طلبان حاضر در جلسه، سعی کردند تا دیدار اخیر خود با آقای جلیلی و کاندیدای ثابت چند دوره اخیر ریاست جمهوری را، نشستی صنفی برای رفع مشکلات حوزه آموزش و پرورش بنمایانند، اما غیبت برخی تشکل‌های اصیل و غیر حاکمیتی فرهنگیان، نظیر کانون صنفی معلمان در این نشست، این تلاش بیهوده را بی‌اثر کرد.

از طرفی مشخص نیست که با توجه به گذشت بیش از ۱۴ سال از مجموع ریاست جمهوری احمدی نژاد و روحانی و گسترش مشکلات معیشتی موجود در آموزش و پرورش از یکسو و محکومیت برخی فعالین صنفی فرهنگیان به زندان، تبعید و محرومیت‌های طولانی مدت اجتماعی از سوی دیگر، چرا دیدار سعید جلیلی با تشکل‌های فرهنگی، هم اکنون و در نزدیکی دو انتخابات مهم صورت می‌گیرد. این در حالی است که سنخیت چندانی با وظایف اعضای شورای امنیت با حوزه اجرایی آموزش و پرورش وجود ندارد.

مضافا اینکه دکتر جلیلی، در جریان نشست خود به مواردی کلانی «نظیر اندیشه سیاسی اسلام» و «مشترک بودن بسیاری از وظایف دولت و ملت» اشاره کرده‌اند که بنظر کارکردی کاملا انتخاباتی و کلان دارد. (خبرگزاری فارس)

لذا اگرچه حوزه آموزش و پرورش با برخورداری از حدود یک میلیون نفر کادر و پرسنل، جایگاه خاصی در سبد رای عمومی در ادوار مختلف انتخابات‌ دارد، اما بعید به‌نظر می‌رسدکه اصول‌گرایان و برخی جریان‌های انحصارطلب بتوانند با جذب تشکل‌های اصلاح‌طلب جویای نام و قدرت، اسب تروای انتخابات را از دروازه مقبولیت عمومی مردم عبور دهند.

چرا که مشکلات عدیده جامعه، به‌ویژه معضلات معیشتی و اجتماعی، مطالبات عمومی جامعه را از شعارهای کلیشه‌ای وکلان چهار دهه اخیر جریان‌های سیاسی فراتر برده و فضای عمومی جامعه، چشم انتظار اصلاحات ساختاری کلان نظیر اصلاح قانون اساسی در راستای مبارزه با فساد و رانت، ویژه خواری و رفع سوءمدیریت در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‌باشد.

کلمات کلیدی :