کد خبر: 47961تاریخ انتشار : ۶:۱۶:۵۷ - سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

اکبر افتخاری معاون تولید، صادرات و فناوری مناطق آزاد کشور در گفت و گو با مستقل:

مناطق آزاد کلید رونق اقتصاد کشور

اکبر افتخاری، رییس سازمان مناطق آزاد کشور در گفتگو با روزنامه مستقل اظهار داشت: ایجاد مناطق آزاد هم به کشور و هم توسعه صنعتی و هم به رونق اقتصادی ما کمک می کند.

مناطق آزاد کلید رونق اقتصاد کشور

مصاحبه از فرشته صائمی – خبرنگار روزنامه مستقل
اکبر افتخاری، رییس سازمان مناطق آزاد کشور در گفتگو با روزنامه مستقل اظهار داشت: ایجاد مناطق آزاد هم به کشور و هم توسعه صنعتی و هم به رونق اقتصادی ما کمک می کند.
متن کامل مصاحبه افتخاری، رییس سازمان مناطق آزاد کشور با روزنامه مستقل به شرح زیر است:
-اخیرا مصوبه ای از طرف بانک مرمزی ب دولت رفته ک واردات کالاهای گروه ۴ را ممنوع کردند، در صورت اجرا شدن این مصوبه به مناطق آزاد ضربه اساسی خواهد زد،لطفا نظر خود را در این مورد ذکر بفرمایید.
این موضوع هنوز مصوبه ای در دولت نیست،ما باید تفتیشی بین کالاهای ممنوعه که بیش از ١٣٠٠ کالا می باشد، و کالاهای همراه مسافر، در مناطق آزاد زیرساخت خوبی ایجاد شده است،که در راستای توسعه گردشگری می باشد. ما در شرایطی قرار داریم که الزام جایگزین توریست خارجی با توریست داخلی بسیار مهم است اگر بخواهیم این کار را بکنیم باید از ظرفیت های داخلی گردشگری استفاده کنیم و تقویت کنیم، ما از میان این ١٣٠٠ کالا براساس تصویب نامه هیئت وزیران کارگروه تامین کالای مسافر را داریم که بانک مرکزی،وزارت صنعت،وزارت جهاد کشاورزی،گمرک جمهوری اسلامی به همراه سازمان مناطق آزاد عضو این کارگروه می باشند و سالانه سهمیه ای را به عنوان کالای همراه مسافر تعیین می کنند،که این کالای همراه مسافر ٢٨ گروه کالا را شامل می شود.
وی افزود: گردشگری بسته ای پیوسته می باشد و نمی شود بازارگردی و خرید را حذف کنیم و تنها به مقوله هتل داری بپردازیم. نباید کاری کنیم که با دست خودمان مناطق آزاد را در دوره تحریم ها دچار خودتحریمی کنیم.
– اگر این ممنوعیت اعمال شود، به نظر شما وضعیت قاچاق کالاها از مبادی مختلف تشدید نمی شود؟
ما الان در سال جاری با وجود آنکه ثبت سفارش در مناطق آزاد مرسوم نبود و اساسا طبق قوانین آزاد ثبت سفارش شکل نمی گرفت به خاطر همراهی با سیاست های کشور ثبت سفارش بر کالاها را شروع کردیم. جالب است بدانید که تمام افرادی که کالای همراه مسافر وارد می کردند هم اکنون می بایست ثبت سفارش کنند و این افراد عمدتا به دنبال قاچاق نمی باشند، قاعدتا به نظر می رسد مسیری که در آن حرکت می کردیم شفاف تر بود و باعث می شد افراد کالای خود را از مسیر گمرک بیاورند. نکته ای که وجود دارد این است اساس موضوع قاچاق در مناطق آزاد موضوعی فرعی است و موضوعیت ندارد. ۳ در صد از مرزهای کشور در حوزه مناطق آزاد می باشند. در همه این مبادی ورودی گمرک مستقر است و به دلیل شرایط مناطق آزاد نیروی انتظامی و سایر ارکان هم حضور دارند.
آخرین سوال مربوط به لایحه اخیری است که از سوی دولت به مجلس رفته است که طبق آن قرار است چند نقطه دیگر به عنوان مناطق آزاد معرفی شوند، نظر شما به عنوان مدیر ارشد و کارشناس این رشته چیست؟ آیا در این شرایط کشور به گسترش مناطق آزاد نیاز دارد یا همین ظرفیت فعلی را تقویت کنیم بهتر است؟
اگه با نگاهی درست به مناطق آزاد نگاه کنیم می بینیم که شکل گیری مناطق آزاد در مناطق کمتر توسعه یافته کشور منجر به توسعه یافتگی آن مناطق شده است حتی در مقایسه مناطق آزاد با مناطق پیرامونی این نکته نیز دیده می شود، هم رونق اقتصادی و هم بیکاری کمتر و صنعتی تر شدن آن مناطق دیده می شود. به عنوان مثال می توان به مقایسه چابهار با ۳۰ سال پیش خودش پرداخت و این تفاوت را دریافت. مناطق آزاد جدید همگی در مناطق کمتر توسعه یافته است و همه اشکالاتی که مخالفین مناطق آزاد به مناطق آزاد فعلی می گیرند همگی رد شده است به عنوان مثال اینکه حتما در یک منطقه شهری نباشد و یا زیرساخت ها ابتدا شکل بگیرد و … همگی مواردی است که رد شده اند. به نظر من ایجاد مناطق آزاد هم به کشور و هم توسعه صنعتی و هم به رونق اقتصادی ما کمک می کند.