کد خبر: 5870تاریخ انتشار : ۱:۰۰:۰۴ - سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

پزشکیان نایب رئیس اول مجلس در گفتگو با مستقل:

اصلاح‌طلبان یک پارچه پشت سر روحانی خواهند بود

پزشکیان درخصوص انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری که در ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ بر گزار می‌شود اظهار داشت: اصلاح‌طلبان مانند انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ همچنان قاطعانه از روحانی حمایت می‌کنند. تا آنجایی‌که اطلاع دارم همه طیف‌های اصلاح‌طلب واعتدال‌گرا با وجود اختلاف سلیقه‌های سیاسی در مقوله دفاع همه جانبه از روحانی همدل و همزبان هستند و یک پارچه پشت سر روحانی ایستاده‌اند.

اصلاح‌طلبان یک پارچه پشت سر روحانی خواهند بود

مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده اصلاح‌طلب مردم تبریز، طی گفتگویی اختصاصی با روزنامه مستقل به تشریح دیدگاه‌هایش پیرامون دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب که  سابقه سه دوره نمایندگی مجلس و یک دوره وزارت در کابینه اصلاحات را در کارنامه‌اش دارد یکی از نمایندگان صریح الهجه مجلس دهم است.

از وی در خصوص عملکرد دولت یازدهم پرسیدیم که چنین گفت:

دولت تدبیر و امید در زمینه‌های مختلف به لحاظ ارزیابی نمره یکسان ندارد. در زمینه سیاست خارجی و باز کردن قفل مناسبات جهانی و به ویژه استفاده بهینه از فرصت تعامل با قدرت‌های جهانی کارنامه درخشانی دارد. در دولت قبل، ایران در بن بست مناسبات جهانی گیر کرد و پیامد آن بن بست تاریخی گرفتار شدن در مهلکه تحریم‌های ظالمانه بود. هنر دولتمردان و تیم مذاکره کننده با کشورهای ۱+۵ در گره گشایی هسته‌ای واقعاً بر کسی پوشیده نیست. خرابی‌های ناشی از رفتارهای ناهنجار غلط سیاست خارجی دولت قبل آثار خود را در اقتصاد و معیشت مردم کشور نشان داد. بدون هیچ اغراق بگویم که وزارت خارجه ما در زمینه آوار برداری خرابی‌های دولت قبل و همچنین در گشایش روابط و بهبود مناسبات بین المللی واقعاً عملکردی درخور تحسین داشته است.

پزشکیان در پاسخ به سؤال ما در خصوص برجام گفت: برجام هم از اقدامات تحسین برانگیز دولت فعلی بود. در برجام تنها دولت در پیشانی مذاکرات نبود بلکه عزم راسخ نظام و همه ارکان مؤثر کشور به دنبال این مقصد بودند که کشور از بن بست انزوا و تحریم بیرون آید.

هرچند که دولت در حال حاضر در سیبل حملات مخالفان برجام از داخل و خارج قرار گرفته است. متأسفانه برخوردهای غیر کارشناسانه و حملات ناجوانمردانه کسانی که در به‌وجود آمدن تحریم و انزوا بیشترین نقش را داشتند، دائماً در حال مانع چینی در اجرای برجام یا به قولی چیدن میوه از درخت مذاکرات هسته‌ای هست. امروزه این افراد به عنوان بازدارنده و تدارک عملیات ایذایی علیه دستگاه دیپلماسی کشور عمل می‌کنند و بخشی از مأموریت دشمنان خارجی را به انجام می‌رسانند.

نایب رئیس مجلس در خصوص برجام نفتی اظهار داشت: واقعاً بازگشت به بازار اوپک و اعاده سهمیه ایران اقدامی ستودنی بود. اگرچه درحال حاضر ما ناباورانه شاهد برداشت روزانه ۴۰۰ میلیارد تومان از ذخایر مشترک گازی با قطر هستیم که به علت ضعف ما، در تکنولوژی برداشت از مخازن و میادین مشترک گازی می‌باشد. مخالفان برجام این ظلم بزرگ را نمی‌بینند و از خودشان نمی‌پرسند که در دولت قبل چرا در توسعه زیر ساخت‌های استخراج نفت و گاز هیچ اتفاقی نیفتاد؟ چرا این جماعت که دائم علیه مذاکرات و توافق هسته‌ای در بوق و کرنا می‌کنند که برجام هیچ اثری بر اقتصاد کشور نداشته است، این‌گونه سکوتی مرموز پیشه کرده‌اند؟

پزشکیان در خصوص نقاط ضعف دولت روحانی چنین اظهارکرد : اما دولت در خصوص سیاست داخلی در زمینه‌هایی نیز منفعل عمل کرده است. برخی از وعده‌های انتخاباتی رئیس محترم جمهور در این زمینه، طی سه و نیم سال گذشته عملاً بی‌پاسخ مانده است.

ناکارآمدی مدیریت در برخی از دستگاه‌های دولتی واقعیتی است که نمی‌توان از آن به راحتی گذشت. من به عنوان حامی منتقد این دولت در نگاهی که به مقوله ناکار آمدی در بخش‌هایی از دولت و برخی از وزارتخانه‌ها وجود دارد نمی‌توانم به سادگی عبور نمایم.

من در بحث حقوق‌های نجومی و بی‌عدالتی در پرداخت حقوق‌های نامتعارف گلایه‌مندم. اما همین نکته را عرض کنم که چرا دولت در پاسخ‌گویی به این قضیه رفتاری ضعیف پیشه کرده است؟ البته من خودم به عنوان نماینده مردم به مخالفان دولت با صراحت می‌گویم چگونه بر حقوق‌های نا‌متعارف که جمع آن در سال شاید به چند میلیارد نرسد اینگونه بلوا می‌کنید؟ اما در مقابل اتلاف بیت‌المال و بردن ذخایر نفتی و گازی مشترک که در سال رقم آن بالغ بر صدها و شاید ده‌ها هزار میلیارد تومان است بی‌تفاوت می‌مانید؟

وی همچنین درباره  ناکار آمدی تیم رسانه‌ای دولت گفت: ضعف رسانه‌ای دولت باعث شده است که توفیقات این دولت در جامعه خوب منعکس نشود و از طرفی هم دولت نتوانسته است با لایه‌های مختلف مردم ارتباطی فعال برقرار نماید.

پزشکیان درخصوص انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری که در ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ بر گزار می‌شود اظهار داشت: اصلاح‌طلبان مانند انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ همچنان قاطعانه از روحانی حمایت می‌کنند. تا آنجایی‌که اطلاع دارم همه طیف‌های اصلاح‌طلب واعتدال‌گرا با وجود اختلاف سلیقه‌های سیاسی در مقوله دفاع همه جانبه از روحانی همدل و همزبان هستند و یک پارچه پشت سر روحانی ایستاده‌اند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره دلیل دفاع از روحانی می‌گوید: در چهار سال اول، دولت روحانی بیشتر وقتش را صرف آوار برداری خرابی‌های هشت سال دولت‌های نهم و دهم کرد. این منصفانه نیست که ما بگوییم روحانی برای عملیاتی کردن همه وعده‌های انتخاباتی‌اش در ۴ سال اول می‌بایست آنچه را که وعده داده بود محقق می‌کرد.

باید به روحانی چهارسال دیگر مهلت داد که بیاید تا بتواند به وعده‌های خویش عمل نماید. من اعتقاد دارم روحانی در دوره دوم رئیس‌جمهوری به مراتب از دوره اول کارآمدتر خواهد بود و همه باید کمک کنیم که با صلابت به دوره دوم ریاست‌جمهوری گام بگذارد تا با فرصتی که در پیش رو دارد بتواند در جهت حل مشکلات اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی گام‌های مؤثری بردارد تا مردم در سر سفره‌هایشان آثار عملی برجام و توافق هسته‌ای را احساس نمایند.