کد خبر: 28730تاریخ انتشار : ۲۱:۲۱:۵۹ - دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

موسویان در نشست بروکسل:

ایران در مقابل باج‌خواهی‌های ترامپ می‌ایستاد/ اسراییل و عربستان توان و جرات حمله نظامی با ایران را ندارند

نشست سه روزه بروکسل با حضور حدود پانصد تن از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، فرهنگی و رسانه‌ای جهان از جمله مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تعدادی از اعضای کنگره آمریکا، برخی از وزیران و نخست‌وزیران کشورها برگزار شد.

ایران در مقابل باج‌خواهی‌های ترامپ می‌ایستاد/ اسراییل و عربستان توان و جرات حمله نظامی با ایران را ندارند

سید حسین موسویان در نشست هسته‌ای این اجلاس گفت: درخواست ترامپ در مورد تغییر نظام بازرسی برجام مطرود است زیرا برجام شامل قوی‌ترین نظام بازرسی و شفافیت براساس نرم‌های موجود بین‌المللی است ضمن اینکه در این زمینه غروب آفتابی هم در برجام وجود ندارد.

اصرار اسراییل، آمریکا و عربستان در مورد دائمی کردن محدودیت‌های برجام وجاهت بین‌المللی ندارد

وی با بیان اینکه اصرار اسراییل، آمریکا و عربستان در مورد دائمی کردن محدودیت‌هایی که ایران به عنوان اقداماتی داوطلبانه برای اعتمادسازی و برای دوره‌ای مشخص پذیرفته، هیچ وجاهت بین‌المللی ندارد، اظهار داشت: دائمی شدن این محدودیت‌ها به معنی یک کنوانسیون جدید هسته‌ای آنهم برای یک عضو آژانس بین‌المللی است که ایران نباید چنین تبعیضی را بپذیرد و نخواهد پذیرفت.

این پژوهشگر دانشگاه پرینستون امریکا ادامه داد: خواسته ترامپ در مورد محدودیت‌های توان موشکی و دفاعی ایران نیز کاملا بی‌پایه و اساس است؛ زیرا:

– سایر کشورهای منطقه مثل عربستان و اسراییل از موشک‌هایی با برد بیشتر از ایران برخوردارند،

– آمریکا و اروپا صدها میلیارد دلار پیشرفته‌ترین سلاح‌ها به کشورهای همسایه و منطقه صادر و همزمان به تحریم تسلیحاتی ایران هم ادامه می‌دهند،

– سیاست اعلام شده دولت ترامپ تغییر رژیم در ایران است و دشمنی‌های مثلث آمریکا – اسراییل – عربستان نیز آشکار شده است.

اروپا نباید جاده صاف‌کن توطئه‌ها برای تجاوز نظامی آمریکا به ایران باشد

موسویان افزود: اصرار اروپا بر تضعیف توان دفاعی ایران به معنی تشویق تجاوز نظامی به ایران تلقی خواهد شد و لذا اروپا نباید خواسته یا ناخواسته به عنوان جاده صاف‌کن توطئه‌ها برای تجاوز نظامی آمریکا به ایران عمل کند.

وی با بیان اشاره دشمنی‌های ترامپ با توافق هسته‌ای تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا در حالی با برجام به عنوان جامع‌ترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای مبارزه می‌کند که خود علنا به دنبال توسعه سلاح‌های هسته‌ای آمریکاست که نقض فاحش معاهد ان‌پی‌تی است.

ایران مشکلی برای گفت‌وگو و همکاری برای ثبات در منطقه ندارد

سفیر اسبق ایران در آلمان با اشاره به ادعای فعالیت‌های مخرب منطقه‌ای ایران خاطرنشان کرد: ادعاهای مثلث آمریکا – عربستان – اسراییل در مورد اینکه ایران منشاء بی‌ثباتی در خاورمیانه است، نه تنها بی‌مبنا بلکه برای انحراف از این واقعیت است که حملات نظامی آمریکا به عراق و افغانستان، حمله نظامی مشترک عربستان و آمریکا به یمن، حمله نظامی ناتو و متحدان عرب غرب همچون عربستان به لیبی، تجاوز صدام به خاک ایران با حمایت قدرت‌های جهانی و کشورهای عربی همسایه عرب ایران و تجاوز صدام به کویت، عوامل اصلی بی‌ثباتی و فروپاشی خاورمیانه و توسعه تروریسم و افراط‌گرایی درخاورمیانه است.

موسویان با بیان اینکه ایران به برجام متعهد است و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم موید این واقعیت است، ابراز داشت: ایران در مقابل باج‌خواهی‌های ترامپ خواهد ایستاد زیرا هر گونه امتیاز ایران موجب فشار بیشتر آمریکا به ایران خواهد شد. در عین حال، ایران همیشه از قدرت و نفوذ و توان خود برای ایجاد صلح در منطقه استفاده کرده است و لذا مشکلی برای گفت‌وگو و همکاری برای ثبات و امنیت در منطقه نداشته و نخواهد داشت.

اسراییل و عربستان هیچ‌گاه توان و جرات حمله نظامی با ایران را ندارند

وی با بیان اینکه اسراییل و عربستان هیچ‌گاه توان و جرات حمله نظامی با ایران را ندارند، عنوان کرد: عربستان مدعی است که حوثی‌های یمن گروه وابسته به ایران هستند. این واقعیت ندارد اما اگر عربستان در مورد ادعای خود صادق است، این را درک می‌کند که با صدها میلیارد دلار پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکا و حمایت تمام‌ عیار آمریکا، حتی قادر نبوده که حوثی‌ها را شکست دهد.

این پژوهشگر دانشگاه پرینستون با بیان اینکه اسراییل هم معتقد است که حزب الله گروه وابسته به ایران است، یادآور شد: این ادعا هم درست نیست اما اگر تل‌آویو به این ادعا ایمان دارد، درک می‌کند که با وجود پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکا و حمایت تمام عیار قدرت‌های جهان غرب، در دو جنگ از حزب‌الله شکست خورده است.

موسویان اضافه کرد: بنابراین اسرائیل و عربستان در حد و اندازه‌ای نیستند که بتوانند ریسک جنگ با ایران را بپذیرند. البته آمریکا توان نظامی حمله به ایران را دارد اما شکست‌های آمریکا در عراق و افغانستان درس لازم را به آمریکا آموخته و آقای ترامپ مرتکب چنین خطای فاحشی نخواهد شد.