کد خبر: 49134تاریخ انتشار : ۰:۵۷:۳۷ - دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

فردین کمانگر- رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور

روزهای ناخوش برای مطبوعات

در گذشته‌ای نه چندان دور نگران آن بودیم که مبادا نشریات ما بنا به هر دلیلی از سوی مراجع ذی صلاح تعطیل شوند اما امروز صاحبان آن به دلیل مشکلات اقتصادی ناچاراً اقدام به تعطیلی دفاتر نشریات و خداحافظی با حوزه اطلاع رسانی می‌کنند و این امر نشان از آن دارد که حال و هوای مطبوعات کشور خوب نیست.

روزهای ناخوش برای مطبوعات

در گذشته‌ای نه چندان دور نگران آن بودیم که مبادا نشریات ما بنا به هر دلیلی از سوی مراجع ذی صلاح تعطیل شوند اما امروز صاحبان آن به دلیل مشکلات اقتصادی ناچاراً اقدام به تعطیلی دفاتر نشریات و خداحافظی با حوزه اطلاع رسانی می‌کنند و این امر نشان از آن دارد که حال و هوای مطبوعات کشور خوب نیست.
تعطیلی روزنامه سیستان و بلوچستان، خبری بود که سبب نگرانی بنده شد و دست‌مایه نگارش یادداشتی شد تا بتوانیم به بخشی از دغدغه‌های فعالان رسانه‌ای اشاره کنم.
تعطیل شدن روزنامه سیستان و بلوچستان، یکی از نشریات باسابقه در عرصه رسانه، که سال‌ها در این حوزه نقش‌آفرینی کرد و با تقبل همه کمی و کاستی‌ها، سرانجام در روز ۹اسفند ماه سال‌جاری، علیرغم میل باطنیِ پرسنل و عوامل اجرایی آن، از عرصه خداحافظی کرد.
رسانه‌ها با زندگی ما عجین شده‌اند، در عصر حاضر،رسانه‎ها، «تار وپود نمادین» زندگی ما را تشکیل می‌دهند و نقش «تسریع کنندۀ نهادی» را در جامعه دارند.
امروز، هیچ حوزه یا منطقه‌ای بدون توجه به نقش مثبت رسانه‌ها که واسط و حامل پیام های ارتباطی هستند، نمی‌تواند به توسعه و بهبود امور زندگی مردم بپردازد. درخصوص رابطه بین رسانه و توسعه تاکنون نظریات مختلفی ارائه شده است؛ عده‌ای رسانه را ابزاری درخدمت توسعه می‌دانند و گروهی رسانه را از نتایج توسعه می‌دانند. اما آنچه غیرقابل  انکار است نقش رسانه و تأثیر رسانه در فرایند توسعه کشورها و از منظرهای مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.
نقش رسانه‌ها در توسعه انکار ناپذیر است اما امروز شرایط موجود سبب شده که بسیاری از رسانه‌ها به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآینده و به صورت کجدار و مریز  به حیات رسانه‌ای خود ادامه دهند.
جای تاسف است که روزهایی رسیده که رسانه‌ها یکی یکی به سمت تعطیلی می‌روند. روزنامه‌ی وزین سیستان و بلوچستان گواهی بر این ادعاست. نشریه‌ای که طی سال‌ها فعالیت خود، خدمات شایانی را برای توسعه و پیشرفت یکی از استان‌های محروم‌ کشور انجام داد و به دلیل مشکلات اقتصادی از حرکت باز ایستاد.
تحلیل وضع موجود رسانه‌ها و به ویژه مطبوعات کشور نیازمند زمان و فرصت مناسبی است که در این‌مجال کوتاه میسر نیست، اما آنچه ملال آور است نگاه‌های سلیقه‌ای و بی‌تدبیری مسئولان ذی‌ربط در خصوص فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی است که متاسفانه رسانه در این‌میان مغفول مانده است و فعالان رسانه‌ای از کمترین حقوق برخوردارند و حتی از حقوق اولیه‌ خود هم محرومند. امروز مشکلات معیشتی، مسکن و دستمزد و بیمه‌ از جمله مشکلات این قشر است و با تعطیل شدن نشریات تعداد زیادی از خبرنگاران به خیل بیکاران اضافه می‌شوند و همان‌طور که همگان مطلعند بسیاری از روزنامه‌های کثیر الانتشار به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه‌ها اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند. با وجود اینکه دولت طرح‌هایی را برای سامان‌دهی و رهایی از وضع موجود ارائه داده است اما این طرح‌ها نتوانسته این بیماری را درمان کند و باید منتظر وضع بدتری در این عرصه باشیم
بنده به سهم خودم از تعطیلی رسانه‌ها و به ویژه نشریات مکتوب نگران هستم باید برای رهایی از وضع موجود راهکاری اساسی ارائه داد و این‌مهم در چنین شرایط نامناسب اقتصادی که هر روز شاهد گرانی کاغذ، هزینه‌های چاپ و غیره هستیم میسر نخواهد شد مگر با همت جهادی مسئولان کشوری و استانی، و بهره‌گیری از ظرفیت فعالان رسانه‌ای و به ویژه خانه‌های مطبوعات در سراسر کشور.

کلمات کلیدی :