کد خبر: 28953تاریخ انتشار : ۶:۳۱:۱۲ - شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

حسین عبیری گلپایگانی- فعال محیط زیست

سفرهای مسئولانه

چند روز دیگر، سال نو از راه خواهد رسید و سفرهای نوروز هم شروع می­شود. هرساله در آغاز فصل بهار به علت زنده شدن طبیعت، بخش وسیعی از سفرهای نوروزی شامل رفتن به طبیعت می­شود. ادامه تعطیلات نوروزی نیز به روز طبیعت یا سیزده بدر ختم خواهد شد. راستی رفتارهای ما با طبیعت و محیط زیست چگونه است؟ آیا در حال حاضر رفتار ما ایرانیان با طبیعت و محیط زیست رفتاری آگاهانه و مسئولانه است؟

سفرهای مسئولانه

چند روز دیگر، سال نو از راه خواهد رسید و سفرهای نوروز هم شروع می­شود. هرساله در آغاز فصل بهار به علت زنده شدن طبیعت، بخش وسیعی از سفرهای نوروزی شامل رفتن به طبیعت می­شود. ادامه تعطیلات نوروزی نیز به روز طبیعت یا سیزده بدر ختم خواهد شد. راستی رفتارهای ما با طبیعت و محیط زیست چگونه است؟ آیا در حال حاضر رفتار ما ایرانیان با طبیعت و محیط زیست رفتاری آگاهانه و مسئولانه است؟

توصیه­ های جدی فعالان محیط زیست برای سفر به طبیعت

چند سالی است که فعالان محیط زیست یک شعار و یا توصیه جدی برای استفاده کنندگان از طبیعت دارند:

«هنگام ورود و استفاده از طبیعت و محیط زیست نباید از خود هیچ چیزی به جا بگذاریم جز رد پا و هنگام خروج از طبیعت و محیط زیست نیز نباید چیزی با خود همراه بیاوریم جز عکس­های گرفته شده.»

همه کسانیکه دوست دارند سفرشان نسبت به طبیعت و محیط زیست آگاهانه و مسئولانه باشد باید نکات زیر را مراعات کنند:

الف- برنامه­ریزی برای سفر

همانطوری­که ما در بخش اعظمی از زندگی خود برای هر کاری برنامه داریم باید پیش از مسافرت هم برای خودمان برنامه داشته باشیم، و در این برنامه­ریزی باید به چند نکته اساسی توجه شود:

  • کی به سفر برویم؟ با توجه به شلوغی جاده ها در هنگام سفرهای نوروزی، انتخاب زمان سفرمی تواند به ما کمک کند با حداقل وقت تلف شده سفر خوبی داشته باشیم.
  • به کجا سفر کنیم؟ انتخاب محل سفر در هنگام نوروز بسیار مهم است. به همین جهت در ایام نوروزی رفتن به مناطقی که قبلا به آنجا مسافرت کرده­ایم و همچنین سفر به شهرهایی که به شهرهای توریستی و شلوغ شهرت یافته­اند چندان دلچسب نیست.
  • چند روز در سفر بمانیم؟ باید مدت زمان سفر خود را از قبل مشخص کنیم یعنی اگر قرار است که پنج روز در سفر باشیم برای همان پنج روز برنامه ریزی کنیم.
  • با کدام وسیله نقیله سفر کنیم؟ما باید تا آنجا که ممکن است در ایام تعطیلات نوروزی از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار، اتوبوس و مینی بوس و یا از ماشین­های عمومی سبک مانند ون استفاده کنیم.
  • چه وسایل و لوازماتی در سفر بهمراه داشته باشیم که به طبیعت و محیط زیست صدمه­ای وارد نشود؟

در هنگام بستن چمدان­های سفر، باید از همراه بردن وسایلی که استفاده از آنان در حین سفر می­تواند باعث تخریب محیط زیست و یا از بین رفتن تنوع زیستی و گیاهی شود جدا خوداری کنیم  که در این مورد می­توان به لوازمی مانند تفنگ­های بادی و ساچمه­ای، اره، تیشه، تبر، ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و حتی مواد شوینده غیر استاندارد اشاره کرد.

ب-  مراعات نکات زیست محیطی در زمان حضور در طبیعت:

باید رفتارهای ما نسبت به حفاظت از محیط زیست، طبیعت، میراث طبیعی و فرهنگی در طول سفر آگاهانه و مسئولانه باشد ما در سفرهای آگاهانه و مسئولانه هیچگونه آسیب و صدمه و تخریبی به طبیعت و میراث فرهنگی وارد نخواهیم کرد.

لذا پس از شروع سفر و در حین سفر و حتی تا پایان سفر حتما” باید نکاتی را مراعات کنیم که عبارتند از:

۱-مثبت اندیش بودن و دادن انرژی مثبت به دیگران برای حفاظت از محیط زیست و طبیعت:  یعنی همیشه در رفتار و حتی  افکار خود و همراهان این نکته را القا کنیم و آنان را قانع کنیم که اعمال بد دیگران نباید الگو و سر مشق رفتار ما باشند.

۲-  تمرین انجام کارهای گروهی: در هنگام سفرهای گروهی (تورهای مسافرتی ) و یا خانوادگی جهت حفاظت از طبیعت حتما یکی از اعضای گروه که دیگران از وی حرف شنوی دارند به عنوان سرپرست گروه انتخاب شود.

۳- خودداری از رانندگی پر خطر: باید از رانندگی بد و پرخطر در هنگام سفر خودداری کرد چون باعث ترافیک، خسارت مالی و جانی، و… خواهد شد.

 

۴- خارج کردن زباله از طبیعت: در هنگام ورود به طبیعت و یا مکان­های گردشگری و آثار باستانی، باید از ریختن زباله در این مکان­ها جدا خوداری کرد.

در چند سال گذشته بخاطر پروژه­های اقتصادی بعضی نهادها در مناطق طبیعی و گردشگری سطل­های زباله نصب کرده­اند و با توجه به اینکه نصب این سطل­ها با قراردادهای اقتصادی به همراه است در صورتیکه زمان این قراردادها به پایان برسد دیگر اشخاصی برای خارج کردن زباله از این سطل­ها اقدام نخواهند کرد. لذا توصیه جدی می­کنیم که هرگز کسیه­های زباله خود در در این سطل­ها نگذارید و حتما زباله­های خود را از طبیعت خارج کرده و در روستاها و شهرهایی که شهرداری هر روز زباله­های آن را جمع­آوری می­کند قرار دهید.

  • حفاظت از طبیعت و میراث فرهنگی: از کنده­کاری و نوشتن یادگاری بر روی تنه درختان و آثار باستانی جدا خوداری شود.

۷- جلوگیری از آلودگی منابع آبی: در هنگام استفاده از آب برای خوردن و شست و شو از آلوده کردن آب­های روان مانند چشمه سارها و رودخانه­ها و همچنین آب­های ساکن مانند آب سدها و برکه­ها خودداری شود.

۸- مسافران نوروز که می­خواهند در طول سفر، شب­ها را در چادر سپری کنند حتما باید محل انتخاب شب­مانی خود را در نزدیکی پارک­ها و یا محل­هایی که سرویس بهداشتی عمومی وجود دارد، انتخاب کنند. چون رها کردن فضولات انسانی در طبیعت غیر از اینکه یک عمل غیر بهداشتی می­باشد، می­تواند موجب بیمارهای انگلی مشترک بین انسان و دام بشود.

۹- مسافران و گردشگرانی که در میان جوامع محلی و بومی حضور پیدا می­کنند باید با خرید صنایع دستی که با محیط زیست سازگار است و همچنین با خوردن غذا­های محلی به رونق بخشیدن به اقتصاد بومی کمک کنند.

در صورتیکه در طبیعت هستید و دیدید که دیگران نکات زیست محیطی را مراعات نمی­کنند دو راه اعتراضی را  می­توان امتحان کرد :

الف: راه اول، انجام یک فعالیت آموزنده: بعضی از اعمال و رفتار خوب ما برای دیگران سرلوحه و سرمشق خواهد شد.

ب- راه دوم اجرای امر به معروف و نهی از منکر: گاهی لازم است که به صورت زبانی به دیگران تذکر دهید تخریب طبیعت کار زشتی است.