کد خبر: 28451تاریخ انتشار : ۵:۱۷:۵۰ - سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

نقی آقالو- روزنامه نگار

سیاسی‌ترین و فنی‌ترین بخش سازمان حفاظت محیط زیست!

اعمال فشار بر دفتر ارزیابی زیست محیطی که سیاسی‌ترین و فنی‌ترین بخش سازمان حفاظت از محیط زیست است، از سوی نمایندگان مجلس و بخش‌های مختلف دولت و حکومت برای دریافت مجوز ارزیابی پروژه، بسیار زیاد است!

سیاسی‌ترین و فنی‌ترین بخش سازمان حفاظت محیط زیست!

اعمال فشار بر دفتر ارزیابی زیست محیطی که سیاسی‌ترین و فنی‌ترین بخش سازمان حفاظت از محیط زیست است، از سوی نمایندگان مجلس و بخش‌های مختلف دولت و حکومت برای دریافت مجوز ارزیابی پروژه، بسیار زیاد است!

این مطلب را مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه مدیران کل و کارشناسان دفتر ارزیابی زیست محیطی روز هشتم ماه جاری گفته و افزوده است:

عدم تعیین تکلیف پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی، بهانه‌ای برای اجرایی نشدن تکالیف برخی وزارتخانه‌ها شده بود تا جائیکه، این وزارتخانه‌ها بدون اینکه گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه‌ها را ارائه کنند، نبود مجوز ارزیابی را دلیل عدم اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی اعلام می‌کردند!

بر اساس گزارشی هم که مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان تحت مسئولیت دکتر کلانتری در جلسه یاد شده ارائه کرده، سرانجام تکلیف ۱۷۵ پروژه معطل مانده از گذشته – که البته معلوم نیست از چه سالی تا چه سالی! – روشن شده است.

به گزارش حمید جلالوندی، از این تعداد، با ۷۸ مورد موافقت مشروط شده! یعنی یا مجوز ارزیابی پروژه، صادر شده و یا مقرر گردیده پس از احراز شرایط، مجوز مذکور صادر شود.

به گزارش وی، ۳۵ پروژه باید پس از رفع اشکالات، مجدداً مورد طرح و بررسی قرار گیرند و با انجام ۹ پروژه نیز بطور کامل مخالفت شده است.

به گفته جلالوندی، تعداد ۱۸ پروژه بنا به درخواست مجریان پروژه‌های مربوطه از دستور کار بررسی خارج شده، پروژه‌های دارای پیشرفت فیزیکی اما بدون مجوز نیز در کمیته جداگانه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نتیجه با ۲۸ پروژه از این تعداد به صورت مشروط موافقت شده است.

همچنین ۲ پروژه از دستور کار خارج و ۴ پروژه هم موفق به کسب مجوز شدند.

بدین ترتیب از ۱۷۵ پروژه معطل مانده، مجموعاً ۴ پروژه بدون حرف و حدیث مجوز ارزیابی زیست محیطی به دست آورده‌اند و تعداد مشروط شده‌ها، رقم ۱۰۶ پروژه را نشان می‌دهد (۷۸ +۲۸)! که در صورت احراز شرایط که جز بر مجریان و مسئولان دفتر ارزیابی پوشیده است، موفق به دریافت این مجوز خواهند شد.

این گزارش همچنین حاکیست، مجموعاً ۲۰ پروژه هم از دستور کار دفتر مذکور خارج شده است.

حال با توجه به اینکه تعیین تکلیف ۱۷۵ پروژه توسعه‌ای و عمرانی از نظر کسب مجوز زیست محیطی، به هر حال نشان از تکان جدی در بدنه کارشناسی سازمان حفاظت از محیط زیست دارد، پاسخ به چند سؤال، ضروری و بدیهی می‌نماید:

۱- پروژه‌های ۱۷۵ گانه، شامل چه طرح‌هایی و به تفکیک، متعلق به کدام مراکز، بخش‌ها، مناطق یا استان‌ها بوده‌اند؟

۲ – چه تعداد از این پروژه‌ها، مشمول اعمال نفوذ و فشار از ناحیه کسان یا دستگاه‌های دولتی بوده‌اند؟

۳ – آیا موافقت مشروط با برخی پروژه‌ها (یکبار ۷۸ مورد و بار دیگر ۲۸ مورد) از فشار و اعمال نفوذ همان افراد و دستگاه‌ها، خارج بوده؟

۴ – نام ۴ پروژه‌ای را که موفق به دریافت مجوز شده‌اند، اعلام شود.

۵ – پروژه‌های دارای پیشرفت فیزیکی بدون دریافت مجوز، چه تعداداند و بفرمائید، این پروژه‌ها، چگونه و به چه طریقی، پیشرفت فیزیکی حاصل کردند؟

۶ – سؤال آخر متوجه قانونگزاران و مجریان قانون است که با زور و فشار، دنبال کسب مجوز ارزیابی‌اند! ” رطب خورده کی کند منع رطب؟!”

 

البته سؤالات همینطور از برابر دیدگان رژه می‌روند، اما به علت پرهیز از اطاله کلام به همین‌ها، بسنده می‌شود.

کلمات کلیدی :