کد خبر: 49375تاریخ انتشار : ۲۳:۲۸:۳۲ - شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

یدا الله طاهرنژاد در گفت و گوی اختصاصی با مستقل:

کوپنیسم را برنگردانید

یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگویی تفصیلی از فعالیت‌های شورای عالی سیاست گذاری اصلاحطلبان، برنامه حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات ۱۴۰۰ سخن گفت و در نهایت به ارزیابی سیاستهای اقتصادی دولت پرداخت و ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و از بین رفتن طبقه متوسط شهری به سمت جامعهای شبه جامعه ونزوئلا حرکت نکنیم.

کوپنیسم را برنگردانید

گفتگو از: فرشته صائمی – خبرنگار سیاسی روزنامه مستقل

یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگویی تفصیلی از فعالیت‌های شورای عالی سیاست گذاری اصلاحطلبان، برنامه حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات ۱۴۰۰ سخن گفت و در نهایت به ارزیابی سیاستهای اقتصادی دولت پرداخت و ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و از بین رفتن طبقه متوسط شهری به سمت جامعهای شبه جامعه ونزوئلا حرکت  نکنیم.
از دیدگاه شما به عنوان عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، این شورا قصد دارد در همین قالب به فعالیتهای خود ادامه دهد و یا اینکه به سمت پارلمان اصلاحطلبان گام بر می دارد؟
سال گذشته بحثی جهت گسترش چتر اصلاح طلبی در کشور و پوشش فراگیر مطرح است که براساس آن میبایست ساختاری را تعریف کنیم که ظرفیت بیشتری از شورای عالی اصلاح طلبان داشته باشد. پس از چندین جلسه بحث و مذاکره نهایتا به این  نتیجه رسیدیم پارلمان اصلاحات را تاسیس کنیم. جهت تدوین آئیننامه تشکیل پارلمان به کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ماموریت داده شد، این کمیته در عرض ۶ ماه، با استفاده از پیشنویسهایی که احزاب مختلف تهیه کرده بودند یک پیشنویس نهایی را تهیه کرد و در صحن شورای هماهنگی جبهه اصلاحات  ارائه کرد. در شورا برخی اعلام کردند که این پیشنویس می‌بایست در احزاب نیز مورد بررسی قرار گیرد، لذا حدود ۲ ماه تا اعلام نظر احزاب به طول انجامید. هم اکنون نیز این موضوع در دستورکار شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌باشد که حدود ۹ ماده آن تصویب شده است و مابقی در دستور کار برای تصویب است که اگر پارلمان اصلاحات تشکیل شود بناست محور تصمیمگیریهای کلی و مواضع کلی اصلاحطلبان را تشکیل دهد و امیدواریم هر چه زودتر این کار انجام شود.

آیا جریان اصلاحطلبی مانیفستی دارد که از طریق آن مرزهای خود را از سایر جریانات جدا کند؟
یکی از ماموریتهایی که برای پارلمان اصلاحات تعریف شده است، تهیه مانیفست اصلاحطلبان میباشد البته در گذشته مواردی با این هدف تشکیل شده است، قرار است مانیسفت جامع پس از شکلگیری پارلمان اصلاحات تهیه شود.

حزب کارگزاران سازندگی در رابطه با انتخابات ۱۴۰۰ چه برنامهای را در دستور کار خود دارند؟
آنچه تاکنون بحث شده و سیاست راهبردی کارگزاران است همه فعالیتهای انتخاباتی در چهارچوب ائتلاف اصلاحطلبان است چه این ائتلاف در قامت شورای هماهنگی یا شورای عالی اصلاحطلبان و  یا در قالب پارلمان اصلاحات، اصل بر این است که هرگونه اقدامی در چهارچوب این ائتلاف باشد و معتقدیم تا زمانی که به احزاب فراگیر ملی که بتوانند تنهایی در عرصه سیاسی کشور نقشآفرین باشند، نرسیدیم تنها سازوکاری که بتوان به آن اتکا کرد و خروجی قابل قبولی گرفت همین سازوکار ائتلاف احزاب است. لذا ما در ائتلاف هستیم.
دیدگاه شما نسبت به سیاستهای اقتصادی دولت دوازدهم چیست؟ آیا شما با بحث کوپن که از سوی دولت جهت حمایت از قشر ضعیف، مطرح شده است موافق میباشید؟ در غیر این صورت پیشنهاد شما جهت حمایت از این قشر چیست؟
کارگزاران از اول معتقد بود که تیم اقتصادی دولت دوم آقای روحانی از کارآمدی لازم برخوردار نیست و به همین دلیل ما از این دولت خروجی قابل دفاعی انتظار نداریم و بعد از ترمیم هم آن انتظار برآورده نشده است و کما فی السابق این تیم نمیتواند انتظارات اقتصادی جامعه را محقق کند. اما در مورد کوپن معاون اول رییس جمهور اعلام کردند که هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشده است و امیدواریم که این اتفاق شکل نگیرد. کوپن مربوط به شرایط جنگ و محدودیتهای دوران جنگ بود و ما در دوران بلوغ انقلاب بازگشت به زمان جنگ را نباید در جامعه تداعی کنیم و میبایست از طریق مدیریت منابع و اصلاح شبکههای توزیع و عدالت محوری در توزیع امکانات و منابع ترتیبی را اتخاذ کنیم که آن میزان عرضه که صورت میگیرد از مجاری درست صورت بگیرد و در دسترس همگان قرار گیرد تا نیازی به بازگشت زمان جنگ و سیاست‌های جنگی نداشته باشیم.
با توجه به اینکه آقای رییسجمهور و همچنین اعضای فراکسیون امید مجلس با استفاده از وجهه اصلاحات توانستند رای بیاورند اما پس از اتمام انتخابات چه از لحاظ تئوری و چه از لحاظ عملی از اندیشه اصلاحطلبی عدول کردند، در یکی ارزیابی کلی از این قبیل رویه‌ها در جبهه اصلاحات، جریان اصلاحطلبی را مسیر در پیشرفت و گامی رو به جلو ارزیابی میکنید؟
اعتقاد ندارم که آقای روحانی به اصلاح طلبان پشت کرده است چرا که ایشان از همان ابتدا اعلام کرده اصلاحطلب نیست و اصلاحطلبان هم هیچگاه آقای روحانی را  اصلاح طلب نمی‌دانستند. در واقع در میان کاندیداهایی که مطرح بودند ایشان نزدیک‌ترین دیدگاه را به اصلاح طلبان داشت و قرابت فکری بیشتری با اصلاح طلبان داشت و اصلاح طلبان هم از این حیث از روحانی حمایت کردند. لذا روحانی تاکنون به اصلاحطلبان پشت نکرده است و هم اینکه اصلاح طلبان بنا ندارند خرجشان را از آقای روحانی جدا کنند. اصلاح طلبان در هر دو دوره از آقای روحانی حمایت کردند بنابراین خواه ناخواه عملکرد ایشان به پای اصلاح طلبان نوشته خواهد شد لذا بهتر است تلاش کنند، نقد کنند و برنامه بدهند تا دولت دوازدهم موفق باشد چرا که عملکرد این دولت کارنامه مشترک روحانی و اصلاح طلبان است.
اقای روحانی در دولت اول خود اعلام کرد که اصلاح طلب نیست. البته اگر هم می‌فت اصلاح طلب است کسی از وی نمی‌پذیرفت چرا که پیشینه ایشان هیچ وقت اصلاح طلبی نبوده است.
اصلاح طلبان نسبت به سال ۸۸  و دولت احمدی نژاد در جایگاه بهتری قرار گرفتهاند. از این جهت که فعالیت سیاسی اصلاحطلبان آزاد شده است و کنگرهها، همایشها، نشستها و برنامه‌های احزاب بدون هیچ محدودیتی اجرا میشود. خانه احزاب که در دولت احمدی نژاد تعطیل شده بود، بازگشایی شد و مورد حمایت و عنایت جدی وزیر کشور و دولت قرار گرفت و با انگیزه فعالیت میکند و اصلاحطلبان توانستند برنامههای انتخاباتی خود را برای انتخابات مجلس و شورای شهر سامان دهند که همراه با موفقیت بود و هماکنون هم در صحنه حضور دارند لذا جایگاه کنونی اصلاح طلبان نسبت به جایگاه بعد از ۸۸ قابل مقایسه نیست و بسیار رو به جلو گام برداشتهاند و اگر بتوانند همچنان با تدبیر و تامل و تحمل و صبر برنامه‌ریزی کنند، این جایگاه قطعا بهتر هم خواهد شد.
از دیدگاه شما خطری که نظام جمهوری اسلامی را تهدید میکند چیست؟
از دیدگاه من خطر یاس نسبت به آینده و تفرقه میان مردم این نظام را تهدید میکند. اینکه مردم نسبت به آینده خود خوشبین نباشند و نتوانند برای زندگی خود برنامهریزی کنند و نسبت به سرنوشت فرزندان خود مایوس باشند و از طرف دیگر مرتب نسبت به‌هم بدبینی ایجاد کنیم و بذر تفرقه بکاریم و انسجام و وحدت ملی که باعث پیروزی انقلاب و موفقیت در جنگ و رمز بقای نظام می‌باشد، چنانچه از بین برود، بزرگترین خطراتی است که نظام را تهدید می‌کند.
با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و مباحثی نظیر گوشت و سیاستهای غلط اقتصادی دولت که منجر به شکلگیری چنین وضع اقتصادی شده است، از دیدگاه شما آیا سیاستهای اقتصادی دولت  در راستای تضعیف جامعه متوسط شهری حرکت نمیکند؟ چرا که از دیدگاه بسیاری از تئوریسینها در صورتی که طبقه متوسط شهری بزرگ شود و از نظر اقتصادی رو به رفاه و آسایش پیش رود یک انقلاب یا رفرم گسترده شکل خواهد گرفت، از دیدگاه شما سیاست‌های کنونی نظام را میتوان در راستای حذف  این طبقه تلقی کرد؟
شرایط کنونی زائده مقررات و محدودیت‌های بین المللی است که عرضه را محدود کرده است لذا زمانی که عرضه محدود شود به طبع چون شبکه توزیع داخلی هم کارآمد نیست، این اختلالات پیش میآید. اینکه تعمدی یا دست‌های پنهانی در این تلاش باشند که طبقه متوسط را از بین ببرند، را رد میکنم چرا که فردی که به سربلندی و اعتلای کشور فکر می‌کند این نکته را به خوبی میداند که جامعهای توسعهیافته است که قشر متوسط بالندهای داشته باشد در غیر این صورت جامعهای که به دو قطب فقیر و غنی تقسیم شود جامعه عقدهای بیانگیزه است که نمیتواند  متعالی و سازنده باشد و برای دنیا الگو باشد لذا برای ما که مدعی هستیم انقلاب ما میبایست الگویی برای آزادگان جهان باشد این الگو یکی از شاخصههایش این است که جامعه متوسط شهری رشد کند و این رشد میتواند به توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه کمک کند، در این صورت میتوانیم به عنوان الگو به جهان معرفی شویم وگرنه یک جامعه عقب افتاده توسعه نیافته دو قطبی فقیر می‌شود مانند ونزوئلا که امیدوارم ما در این راستا حرکت نکنیم.